REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży. / fot. Fotolia
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Kodeksie pracy kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady nie można rozwiązać z nią umowy o pracę. Sama pracownica, która złożyła już oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy, może w takiej sytuacji nawet uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia woli.

Stosunek pracy kobiety w ciąży podlega ochronie. Pracodawca, co do zasady, nie może z nią rozwiązać umowy o pracę, a w szczególnych sytuacjach ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu. W niektórych przypadkach także pracownica, która jest w ciąży może wycofać się ze złożonego oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania umowy o pracę.

Autopromocja

Zgodnie z art. 177 § 1 KP pracodawcy nie wolno wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zajdą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy z pracownicą z jej winy bez zachowania okresu wypowiedzenia a reprezentująca pracownicę organizacja związkowa wyrazi na to zgodę. Przepisy przewidują również dopuszczalność wypowiedzenia umowy ciężarnej pracownicy, jeżeli zatrudniona jest na okres próbny trwający nie dłużej niż miesiąc.

Zatem co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownicy w ciąży, a jeżeli już takie wypowiedzenie wręczył, powinien je wycofać. Analogicznie powinien również postąpić w przypadku, gdy kobieta zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Nierzadko jednak zdarzają się sytuacje, w których to pracownica składa wypowiedzenie umowy lub proponuje pracodawcy jej rozwiązanie za porozumieniem stron. Czy pracownica podlega jakiejkolwiek ochronie, jeżeli okaże się że była wówczas w ciąży?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takich przypadkach zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 84 KC w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli, przy czym można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Pracownica, która złoży oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron lub wypowie umowę o pracę nie wiedząc, że jest w ciąży może uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Nie zawsze jednak kobieta składając oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, będzie w ciąży w dniu składania takiego oświadczenia. Pracownica może bowiem zajść w ciąże, już po podpisaniu porozumienia zmierzającego do rozwiązania umowy lub w trakcie okresu wypowiedzenia. Nasuwa się oczywiste pytanie, czy i w tym przypadku będzie mogła uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia i kontynuować zatrudnienie, powołując się na błąd?

Pracownica w dniu 12 sierpnia podpisała z pracodawcą porozumienie rozwiązujące umowę o pracę. Strony ustaliły, że umowa ulegnie rozwiązaniu w dniu 12 października. We wrześniu pracownica zaszła w ciążę. Powołując się na błąd oświadczenia woli, chciała uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli i wycofać ze złożonego oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Pracodawca jednak nie wyraził na to zgody. Czy jego działanie było zgodne z prawem?

Odpowiedź brzmi - tak. Do wycofania się z porozumienia o rozwiązaniu potrzebna była zgoda pracodawcy.

W omawianym przypadku wycofanie się pracownicy z oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, mogło nastąpić tylko za zgodą pracodawcy, bowiem podpisując porozumienie, kobieta nie była w ciąży, a tym samym nie działała pod wpływem błędu. Znajduje to potwierdzenie w wyroku SN z 05.10.2007 r. (sygn. akt II PK 24/07; publ. LEX 375649). Podobne stanowisko zajął SN w wyroku z 16.06.2009 r. (I PK 17/09; LEX 519275), w którym stwierdził: „Nieskuteczność powoływania się na błąd, jako wadę oświadczenia woli, w sytuacji, w której pracownica zaszła w ciążę już po złożeniu oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania stosunku pracy (o wypowiedzeniu umowy lub o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron) wynika stąd, że istotą błędu, jako wady oświadczenia woli, jest mylne wyobrażenie osoby składającej takie oświadczenie o istniejącym stanie rzeczy. Błąd, w rozumieniu art. 84 k.c. nie odnosi się do mylnego wyobrażenia o zdarzeniach, które mogą dopiero powstać i wywołać przekonanie osoby składającej oświadczenie, że jego wcześniejsze złożenie było decyzją niekorzystną”.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego?

Podstawa prawna:

Art. 84 Kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA