| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

W Kodeksie pracy kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady nie można rozwiązać z nią umowy o pracę. Sama pracownica, która złożyła już oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy, może w takiej sytuacji nawet uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia woli.

Stosunek pracy kobiety w ciąży podlega ochronie. Pracodawca, co do zasady, nie może z nią rozwiązać umowy o pracę, a w szczególnych sytuacjach ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu. W niektórych przypadkach także pracownica, która jest w ciąży może wycofać się ze złożonego oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania umowy o pracę.

Zgodnie z art. 177 § 1 KP pracodawcy nie wolno wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zajdą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy z pracownicą z jej winy bez zachowania okresu wypowiedzenia a reprezentująca pracownicę organizacja związkowa wyrazi na to zgodę. Przepisy przewidują również dopuszczalność wypowiedzenia umowy ciężarnej pracownicy, jeżeli zatrudniona jest na okres próbny trwający nie dłużej niż miesiąc.

Zatem co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownicy w ciąży, a jeżeli już takie wypowiedzenie wręczył, powinien je wycofać. Analogicznie powinien również postąpić w przypadku, gdy kobieta zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Nierzadko jednak zdarzają się sytuacje, w których to pracownica składa wypowiedzenie umowy lub proponuje pracodawcy jej rozwiązanie za porozumieniem stron. Czy pracownica podlega jakiejkolwiek ochronie, jeżeli okaże się że była wówczas w ciąży?

W takich przypadkach zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 84 KC w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli, przy czym można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Pracownica, która złoży oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron lub wypowie umowę o pracę nie wiedząc, że jest w ciąży może uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Nie zawsze jednak kobieta składając oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, będzie w ciąży w dniu składania takiego oświadczenia. Pracownica może bowiem zajść w ciąże, już po podpisaniu porozumienia zmierzającego do rozwiązania umowy lub w trakcie okresu wypowiedzenia. Nasuwa się oczywiste pytanie, czy i w tym przypadku będzie mogła uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia i kontynuować zatrudnienie, powołując się na błąd?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »