REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchylenie się od skutków prawnych rozwiązania umowy o pracę przez pracownicę w ciąży

Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży. / fot. Fotolia
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Kodeksie pracy kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie. Co do zasady nie można rozwiązać z nią umowy o pracę. Sama pracownica, która złożyła już oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy, może w takiej sytuacji nawet uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia woli.

Stosunek pracy kobiety w ciąży podlega ochronie. Pracodawca, co do zasady, nie może z nią rozwiązać umowy o pracę, a w szczególnych sytuacjach ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu. W niektórych przypadkach także pracownica, która jest w ciąży może wycofać się ze złożonego oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 177 § 1 KP pracodawcy nie wolno wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zajdą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy z pracownicą z jej winy bez zachowania okresu wypowiedzenia a reprezentująca pracownicę organizacja związkowa wyrazi na to zgodę. Przepisy przewidują również dopuszczalność wypowiedzenia umowy ciężarnej pracownicy, jeżeli zatrudniona jest na okres próbny trwający nie dłużej niż miesiąc.

Zatem co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownicy w ciąży, a jeżeli już takie wypowiedzenie wręczył, powinien je wycofać. Analogicznie powinien również postąpić w przypadku, gdy kobieta zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Nierzadko jednak zdarzają się sytuacje, w których to pracownica składa wypowiedzenie umowy lub proponuje pracodawcy jej rozwiązanie za porozumieniem stron. Czy pracownica podlega jakiejkolwiek ochronie, jeżeli okaże się że była wówczas w ciąży?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W takich przypadkach zastosowanie będą miały przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 84 KC w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli, przy czym można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Pracownica, która złoży oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron lub wypowie umowę o pracę nie wiedząc, że jest w ciąży może uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Nie zawsze jednak kobieta składając oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę, będzie w ciąży w dniu składania takiego oświadczenia. Pracownica może bowiem zajść w ciąże, już po podpisaniu porozumienia zmierzającego do rozwiązania umowy lub w trakcie okresu wypowiedzenia. Nasuwa się oczywiste pytanie, czy i w tym przypadku będzie mogła uchylić się od skutków prawnych swojego oświadczenia i kontynuować zatrudnienie, powołując się na błąd?

Pracownica w dniu 12 sierpnia podpisała z pracodawcą porozumienie rozwiązujące umowę o pracę. Strony ustaliły, że umowa ulegnie rozwiązaniu w dniu 12 października. We wrześniu pracownica zaszła w ciążę. Powołując się na błąd oświadczenia woli, chciała uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli i wycofać ze złożonego oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Pracodawca jednak nie wyraził na to zgody. Czy jego działanie było zgodne z prawem?

Odpowiedź brzmi - tak. Do wycofania się z porozumienia o rozwiązaniu potrzebna była zgoda pracodawcy.

W omawianym przypadku wycofanie się pracownicy z oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, mogło nastąpić tylko za zgodą pracodawcy, bowiem podpisując porozumienie, kobieta nie była w ciąży, a tym samym nie działała pod wpływem błędu. Znajduje to potwierdzenie w wyroku SN z 05.10.2007 r. (sygn. akt II PK 24/07; publ. LEX 375649). Podobne stanowisko zajął SN w wyroku z 16.06.2009 r. (I PK 17/09; LEX 519275), w którym stwierdził: „Nieskuteczność powoływania się na błąd, jako wadę oświadczenia woli, w sytuacji, w której pracownica zaszła w ciążę już po złożeniu oświadczenia woli zmierzającego do rozwiązania stosunku pracy (o wypowiedzeniu umowy lub o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron) wynika stąd, że istotą błędu, jako wady oświadczenia woli, jest mylne wyobrażenie osoby składającej takie oświadczenie o istniejącym stanie rzeczy. Błąd, w rozumieniu art. 84 k.c. nie odnosi się do mylnego wyobrażenia o zdarzeniach, które mogą dopiero powstać i wywołać przekonanie osoby składającej oświadczenie, że jego wcześniejsze złożenie było decyzją niekorzystną”.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego?

Podstawa prawna:

Art. 84 Kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA