REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Procedura rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Porozumienie stron jest najczęściej i najchętniej stosowaną metodą zakończenia stosunku pracy. Porozumienie stron jest jednym z kilku możliwości rozwiązania umowy o pracy przewidzianych przepisami ustawy – Kodeks pracy. Obie strony stosunku pracy, pracownik i pracodawca mogą skorzystać z tego trybu rozwiązania umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron jest bezkonfliktową i najszybszą formą rozstania się z pracodawcą. Rozwiązanie na mocy porozumienia stron może być zainicjowane przez obie strony stosunku pracy, jednak w praktyce, to pracownicy najczęściej wnioskują o rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie.

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli to po stronie pracodawcy leży inicjatywa zakończenia stosunku pracy na mocy porozumienia stron, to ten tryb rozwiązania umowy o pracę jest zaliczany do tzw. zwolnień grupowych.

REKLAMA

Kodeks pracy w art. 30 § 1, w pierwszej kolejności wymienia porozumienie stron jako jedną z możliwości rozwiązania stosunku pracy, co może być uznane za zwrócenie przez ustawodawcę uwagi na ten tryb rozwiązania umowy o pracę jako najkorzystniejszy i pożądany spośród wszystkich wymienionych w tym artykule.

Porozumienie stron jest zgodnym oświadczeniem woli obu stron stosunku pracy co do rozwiązania umowy o pracy. Natomiast wystąpienie jednej ze stron stosunku pracy, np. pracownika z propozycją rozwiązania umowy o pracę w trybie porozumienia stron jest złożeniem oferty w rozumieniu ustawy – Kodeks Cywilny, co oznacza, że pracodawca może ale nie musi przychylić się do złożonej propozycji.

Redakcja poleca produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura

W przypadku, w którym jedna ze stron postanowi o rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron powinna złożyć drugiej stronie stosunku pracy stosowne oświadczenie.

Oświadczenie to nie musi być złożone w formie pisemnej, jednak dla celów dowodowych zawsze korzystnie jest dysponować dokumentem potwierdzającym złożone oświadczenie woli.

Druga strona stosunku pracy może przychylić się do prośby lub ją odrzucić.

Aby doszło do rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron musi nastąpić zgodne oświadczenie woli obu stron stosunku pracy, czyli pracownika i pracodawcy.

Odmowa pracodawcy w kwestii złożonego przez pracownika wniosku o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, nie stanowi ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika.


Wzór wniosku o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron

Adam Kowalski                                                                    Poznań, dnia 03.08.2015 r.

ul. Gałęzia 3/5

60-688 Poznań

                                                                       Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Miś”

                                                                       Pan Arkadiusz Leń

                                                                       ul. Włókiennicza 16

                                                                       60-651 Poznań

Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.10.2015 r. na mocy porozumienia stron.

                                                                                  Podpis pracownika

W przypadku braku zgody na rozwiązanie umowy o pracę w trybie porozumienia stron, wskazanego oświadczenia nie można traktować jako wypowiedzenia umowy o pracę.

Pracownik nie otrzymał zgody na rozwiązanie umowy o pracę w trybie porozumienia stron. W takiej sytuacji pracownik powinien złożyć do pracodawcy odrębne pismo – wypowiedzenie umowy o pracę jeśli chce aby stosunek pracy został zakończony. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę, umowa o pracę rozwiąże się w ostatnim dniu upływu obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia.  

W przypadku zamiaru rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę na mocy porozumienia stron, pracodawcy nie obowiązuje procedura, polegająca na uprzednim informowaniu związków zawodowych.

Rozwiązanie umowy

REKLAMA

Na mocy porozumienia stron można rozwiązać każdą umowę o pracę, niezależnie od rodzaju zawartej umowy, czy długości jej trwania. Umowa o pracę może zostać rozwiązania na mocy porozumienia stron niezależnie od tego czy pracownik znajduje się w okresie ochronnym, np. przedemerytalnym lub w związku z przebywaniem na urlopie macierzyńskim. Umowa o pracę może zostać rozwiązana w tym trybie nawet podczas czasowej niezdolności do pracy pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron może nastąpić w każdej chwili, w dacie uzgodnionej przez strony stosunku pracy. Dniem rozwiązania umowy o pracy może być dzień złożenia wniosku o rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie ale równie dobrze może być to termin późniejszy, wskazany w oświadczeniu.

Dzień rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron jest równocześnie ostatnim dniem pracy.

Powód rozwiązania umowy 

W przypadku rozwiązania umowy o pracę w trybie porozumienia stron, nie ma konieczności podawania przyczyny złożonego oświadczenia woli. Przyczyna rozwiązania umowy o pracy może być dowolna.

Przyczyna rozwiązania umowy o pracy na mocy porozumienia stron może mieć jednak znaczenie w sytuacji gdy to pracodawca zaproponował pracownikowi rozwiązanie umowy w tym trybie, które może być zaliczane do tzw. zwolnień grupowych. W przypadku gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i rozstaje się z pracownikami  z przyczyn niedotyczących pracowników, należy stosować przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Na mocy tej ustawy pracownik jest uprawniony do skorzystania z pewnych uprawnień pracowniczych jeśli jedyną przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę jest przyczyna nieleżąca po stronie pracownika.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2014.1502 j.t.)

- Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.2015.192 j.t.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Zadaj pytanie na FORUM

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA