REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest praca nakładcza?

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Czym jest praca nakładcza? / Fot. Fotolia
Czym jest praca nakładcza? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca nakładcza jest to praca wykonywana w warunkach samodzielności wykonawcy, w miejscu należącym do niego, niekoniecznie osobiście, lecz przy pomocy członków rodziny. Oznacza to, że praca taka nie podlega przepisom Kodeksu pracy, a wiec nie spełnia warunków określonych w art. 22 ustawy.

Praca nakładcza

Umowa o taką pracę jest typem umowy wykazującej podobieństwo do umowy o dzieło, a także do umowy o pracę, jednakże niektóre przepisy prawa pracy stosuje się do niej tylko pomocniczo. Warunki wykonywania pracy nakładczej zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r.

Autopromocja

Praca nakładcza to wykonywanie prostej pracy manualnej, jak np. składanie długopisów, spinek, zabawek itp. Umowę o pracę nakładczą zawiera się na piśmie. Należy w niej określić rodzaj pracy, podstawowe warunki, termin rozpoczęcia pracy oraz sposób wynagradzania. Ten ostatni musi określać minimalną miesięczną ilość pracy, co będzie zapewniało minimum 50% najniższego wynagrodzenia przewidzianego w przepisach prawa.

Porównanie do umowy o pracę

Okres, na jaki zawierana jest umowa o pracę nakładczą jest identyczny jak w przypadku umów o pracę. Oznacza to, że umowa taka może zostać zawarta na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na czas nieokreślony oraz na okres próbny. Wykonawca nie wykonuje jednak pracy w warunkach podporządkowania nakładcy, ponieważ najczęściej wykonuje ją w domu. Nakładca ma jednak obowiązek zapewnić wykonawcy wszelkie materiały i urządzenia niezbędne do wykonywania pracy.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Wynagrodzenie chorobowe

Osobie wykonującej pracę nakładczą przysługuje wynagrodzenie za czas choroby w wysokości 80% wynagrodzenia, odprawa pośmiertna tak samo jak pracownikowi zatrudnionemu w warunkach określonych przez kodeks pracy. Jeżeli wynagrodzenie wykonawcy wynosi co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia przewidzianego przez przepisy prawa, wówczas przysługuje mu coroczny urlop wypoczynkowy, o czym stanowi § 14 ww. rozp. Wykonawcy pracy nakładczej będącym inwalidą przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność za niewykonania lub nienależyte wykonanie obowiązków

W razie niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wykonawca ponosi odpowiedzialność wobec nakładcy na zasadach takich samych na jakich za szkodę odpowiada pracownik wobec pracodawcy. Oznacza to, że jeżeli wykonawca wyrządził szkodę umyślnie, wówczas odpowiada w całej wysokości, a jeżeli nieumyślnie, wówczas ponosi odpowiedzialność tylko za rzeczywiste straty poniesione przez nakładcę, jednak nie więcej niż za 3- miesięczne wynagrodzenie przysługujące w dniu wyrządzenia szkody.

Zapraszamy na FORUM

Staż pracy

Okres, w którym wykonywana była praca nakładcza wlicza się do stażu pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy, jednak pod warunkiem, że wynagrodzenie osiągane przez wykonawcę nie było niższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę zagwarantowanego w danym roku kalendarzowym.

Regulamin pracy

Nakładca, który zatrudnia co najmniej 20 wykonawców ma obowiązek ustanowić regulamin pracy po zasięgnięciu opinii organizacji związkowej (jeżeli taka u niego działa). Regulamin taki określa prawa i obowiązki nakładcy i wykonawcy pracy nakładczej.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem i za wypowiedzeniem

W zakresie rozwiązania umowy o pracę nakładczą wyróżnimy głównie dwa sposoby, tj. porozumienie stron oraz wypowiedzenie. W przypadku tego ostatniego przepisy przewidują dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a w przypadku umowy na czas nieokreślony 1-miesięczny, który kończy się ostatniego dnia miesiąca.

Telepraca a praca nakładcza

Ochrona przed wypowiedzeniem jest podobna jak w przypadku pracowników pozostających w stosunku pracy. I tak niedopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę nakładczą w czasie pozostawania przez wykonawcę na urlopie wypoczynkowym oraz zwolnieniu lekarskim, w okresie ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego, jeżeli umowa została zawarta na czas nieokreślony.

Oczywiście ochrona ta doznaje określonych ograniczeń, np. w sytuacji gdy kobieta w okresie ciąży dokona ciężkiego naruszenia obowiązków wynikających z zawartej z nakładcą umowy lub tez w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji nakładcy.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Prawo dopuszcza rozwiązanie z wykonawcą umowy o pracę nakładczą także bez zachowanie okresów wypowiedzenia. Powody rozwiązania są takie same, jak te określone w przepisach kodeksu pracy odnoszące się bezpośrednio do pracownika i pracodawcy.

Po każdym rozwiązaniu umowy o pracę nakładczą, tak jak w przypadku stosunku pracy, nakładca jest obowiązany wydać nakładcy świadectwo pracy nakładczej.

Na nakładcy ciąży także obowiązek powiadomienia właściwego miejscowo urzędu pracy w sytuacji , gdy nakładca planuje rozwiązać umowy o pracę nakładczą z grupą wykonawców stanowiącą co najmniej 10% wszystkich wykonawców pracy nakładczej z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji. Powodem może być także ograniczenie systemu pracy nakładczej z przyczyn ekonomicznych lub z powodu zmian produkcyjnych lub organizacyjnych.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  REKLAMA

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  REKLAMA

  Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA