REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czym jest praca nakładcza? / Fot. Fotolia
Czym jest praca nakładcza? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca nakładcza jest to praca wykonywana w warunkach samodzielności wykonawcy, w miejscu należącym do niego, niekoniecznie osobiście, lecz przy pomocy członków rodziny. Oznacza to, że praca taka nie podlega przepisom Kodeksu pracy, a wiec nie spełnia warunków określonych w art. 22 ustawy.

Praca nakładcza

Umowa o taką pracę jest typem umowy wykazującej podobieństwo do umowy o dzieło, a także do umowy o pracę, jednakże niektóre przepisy prawa pracy stosuje się do niej tylko pomocniczo. Warunki wykonywania pracy nakładczej zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r.

REKLAMA

Autopromocja

Praca nakładcza to wykonywanie prostej pracy manualnej, jak np. składanie długopisów, spinek, zabawek itp. Umowę o pracę nakładczą zawiera się na piśmie. Należy w niej określić rodzaj pracy, podstawowe warunki, termin rozpoczęcia pracy oraz sposób wynagradzania. Ten ostatni musi określać minimalną miesięczną ilość pracy, co będzie zapewniało minimum 50% najniższego wynagrodzenia przewidzianego w przepisach prawa.

Porównanie do umowy o pracę

Okres, na jaki zawierana jest umowa o pracę nakładczą jest identyczny jak w przypadku umów o pracę. Oznacza to, że umowa taka może zostać zawarta na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na czas nieokreślony oraz na okres próbny. Wykonawca nie wykonuje jednak pracy w warunkach podporządkowania nakładcy, ponieważ najczęściej wykonuje ją w domu. Nakładca ma jednak obowiązek zapewnić wykonawcy wszelkie materiały i urządzenia niezbędne do wykonywania pracy.

Zobacz produkt: Kodeks pracy w praktyce - PDF

Wynagrodzenie chorobowe

Osobie wykonującej pracę nakładczą przysługuje wynagrodzenie za czas choroby w wysokości 80% wynagrodzenia, odprawa pośmiertna tak samo jak pracownikowi zatrudnionemu w warunkach określonych przez kodeks pracy. Jeżeli wynagrodzenie wykonawcy wynosi co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia przewidzianego przez przepisy prawa, wówczas przysługuje mu coroczny urlop wypoczynkowy, o czym stanowi § 14 ww. rozp. Wykonawcy pracy nakładczej będącym inwalidą przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w każdym roku kalendarzowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność za niewykonania lub nienależyte wykonanie obowiązków

W razie niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wykonawca ponosi odpowiedzialność wobec nakładcy na zasadach takich samych na jakich za szkodę odpowiada pracownik wobec pracodawcy. Oznacza to, że jeżeli wykonawca wyrządził szkodę umyślnie, wówczas odpowiada w całej wysokości, a jeżeli nieumyślnie, wówczas ponosi odpowiedzialność tylko za rzeczywiste straty poniesione przez nakładcę, jednak nie więcej niż za 3- miesięczne wynagrodzenie przysługujące w dniu wyrządzenia szkody.

Zapraszamy na FORUM

Staż pracy

Okres, w którym wykonywana była praca nakładcza wlicza się do stażu pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy, jednak pod warunkiem, że wynagrodzenie osiągane przez wykonawcę nie było niższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę zagwarantowanego w danym roku kalendarzowym.

Regulamin pracy

Nakładca, który zatrudnia co najmniej 20 wykonawców ma obowiązek ustanowić regulamin pracy po zasięgnięciu opinii organizacji związkowej (jeżeli taka u niego działa). Regulamin taki określa prawa i obowiązki nakładcy i wykonawcy pracy nakładczej.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem i za wypowiedzeniem

W zakresie rozwiązania umowy o pracę nakładczą wyróżnimy głównie dwa sposoby, tj. porozumienie stron oraz wypowiedzenie. W przypadku tego ostatniego przepisy przewidują dwutygodniowy okres wypowiedzenia, a w przypadku umowy na czas nieokreślony 1-miesięczny, który kończy się ostatniego dnia miesiąca.

Telepraca a praca nakładcza

Ochrona przed wypowiedzeniem jest podobna jak w przypadku pracowników pozostających w stosunku pracy. I tak niedopuszczalne jest wypowiedzenie umowy o pracę nakładczą w czasie pozostawania przez wykonawcę na urlopie wypoczynkowym oraz zwolnieniu lekarskim, w okresie ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego, jeżeli umowa została zawarta na czas nieokreślony.

Oczywiście ochrona ta doznaje określonych ograniczeń, np. w sytuacji gdy kobieta w okresie ciąży dokona ciężkiego naruszenia obowiązków wynikających z zawartej z nakładcą umowy lub tez w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji nakładcy.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Prawo dopuszcza rozwiązanie z wykonawcą umowy o pracę nakładczą także bez zachowanie okresów wypowiedzenia. Powody rozwiązania są takie same, jak te określone w przepisach kodeksu pracy odnoszące się bezpośrednio do pracownika i pracodawcy.

Po każdym rozwiązaniu umowy o pracę nakładczą, tak jak w przypadku stosunku pracy, nakładca jest obowiązany wydać nakładcy świadectwo pracy nakładczej.

Na nakładcy ciąży także obowiązek powiadomienia właściwego miejscowo urzędu pracy w sytuacji , gdy nakładca planuje rozwiązać umowy o pracę nakładczą z grupą wykonawców stanowiącą co najmniej 10% wszystkich wykonawców pracy nakładczej z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji. Powodem może być także ograniczenie systemu pracy nakładczej z przyczyn ekonomicznych lub z powodu zmian produkcyjnych lub organizacyjnych.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

Zatrudnianie cudzoziemców tylko na podstawie umowy o pracę. Czy grozi nam wyhamowanie gospodarki i utrata konkurencyjności?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.

Wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. [wzrost o 5% a nie 15% jak chciał ZNP. Trwają prace]

Zmieni się wynagrodzenie nauczycieli i nauczycieli początkujących w 2025 r. i 2026 r. Rząd póki co przyjął projekt tzw. ustawy okołobudżetowej na 2025 r. Wynika z tego 5 proc. wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących. 

REKLAMA

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025?

Kto straci gruszę w 2024 r. Co zrobić żeby ją jednak wykorzystać, a pieniądze otrzymać w styczniu 2025? Czym są tzw. wczasy pod gruszą? Kończy się rok kalendarzowy, kiedy najlepiej wziąć urlop wypoczynkowy by zyskać dodatkowe dni wolne?

Czternasta emerytura - informacja z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę listów podsumowujących wypłatę czternastych emerytur. Korespondencja trafi do blisko 6,8 mln osób.

REKLAMA