reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli okres zatrud­nienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Od 1 stycznia 2013 r. następuje stopniowe podwyższanie wieku eme­rytalnego kobiet i mężczyzn (do 67. roku życia). Dla niektórych grup pracowników okres ochronny będzie więc dłuższy niż 4 lata.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym dotyczy wyłącznie osób, które nie nabyły jeszcze uprawnień emerytalnych. Nie stosuje się jej do pra­cowników łączących wykonywanie pracy z pobiera­niem tego świadczenia. Ochrona przed wypowiedze­niem dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę. Nie obowiązuje w przypadku, gdy wręczenie wypo­wiedzenia nastąpiło jeszcze przez rozpoczęciem takiej ochrony, a zakończenie okresu wypowiedze­nia przypadało już w okresie jej obowiązywania.

Ochrona przedemerytalna dotyczy zarówno wypowiedzenia definitywnego, jak i zmieniające­go warunki zatrudnienia. Uchylona zostaje jedy­nie wtedy, gdy wypowiedzenie zmieniające jest konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do któ­rej pracownik należy,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdol­ności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Rozwiązanie z pracownikiem w wieku przedemerytal­nym umowy o pracę bez zachowania okresu wypowie­dzenia uzasadnia ciężkie naruszenia podstawowych obowiązków pracownika oraz długotrwałe przeby­wanie na zwolnieniu lekarskim związanym z choro­bą. Pracownika w wieku przedemerytalnym pozba­wia ochrony upadłość lub likwidacja zakładu pracy.

W przypadku prowadzonych w zakładzie zwolnień grupowych pracodawca może jedynie wypowie­dzieć pracownikom w wieku przedemerytalnym dotychczasowe warunki pracy i płacy. Nie może natomiast zastosować definitywnego sposobu roz­wiązania umowy.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Estarta Solutions

ekspert w zakresie oursourcingu IT oraz współpracy B2B – Europa i Bliski Wschód

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama