| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Aplikacja administracyjna urzędników państwowych

Aplikacja administracyjna urzędników państwowych

Aplikacja administracyjna jest teoretycznym i praktycznym przygotowaniem pracownika do pracy w urzędzie państwowym. Aplikacja odbywa się w ustalonym urzędzie, trwa 12 miesięcy i kończy się egzaminem na urzędnika państwowego.

Czym jest aplikacja administracyjna

Teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracowni­ka podejmującego pracę w urzędzie państwowym do należytego wykonywania obowiązków urzędni­ka państwowego.

Obowiązek odbycia aplikacji administracyjnej odno­si się tylko do pracowników podejmujących po raz pierwszy w swojej karierze zawodowej pracę w administracji państwowej lub urzędach państwo­wych.

Aplikacja trwa 12 miesięcy. Możliwe jest skróce­nie okresu aplikacji do 6 miesięcy w przypadku zaliczenia przez kierownika urzędu na poczet apli­kacji okresu uprzedniego zatrudnienia aplikanta. Kierownikowi urzędu przysługuje w tym zakresie swoboda decyzyjna.

Aplikant odbywa aplikację zgodnie z programem ustalonym przez:

  • Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska - w przypadku aplikacji w urzędach terenowych organów administracji państwowej,
  • właściwego ministra - w przypadku aplika­cji w ministerstwie, urzędzie centralnym oraz w urzędach podległych ministrowi.

Rekomendowany produkt: Samozatrudnienie - krok po kroku (PDF)

W przypadkach uzasadnionych zakresem działa­nia urzędu kierownik tego urzędu może rozszerzyć problematykę objętą programem aplikacji. Aplikacja kończy się oceną kwalifikacyjną, w której uwzględnia się wyniki egzaminu sprawdzającego umiejętności stosowania w praktyce wiedzy zdoby­tej przez aplikanta oraz opinię kierownika (opieku­na) aplikacji.

Egzamin przeprowadza komisja powo­łana przez kierownika urzędu. Aplikacja może być organizowana dla pracowników 2 lub więcej urzędów na podstawie porozumienia ich kierowników. Aplikacja odbywa się w ustalonym urzędzie. Na czas trwania aplikacji kierownik tego urzędu jest przełożonym służbowym aplikantów.

Wynagrodzenie kierownika

Kierownik aplikacji otrzymuje zryczałtowane wyna­grodzenie w wysokości 15% wynagrodzenia zasad­niczego miesięcznie. W urzędzie, w którym aplika­cję odbywa równocześnie więcej niż 15 aplikantów, kierownik urzędu może powierzyć pracownikowi kierowanie aplikacją bez dodatkowego wynagro­dzenia, zwalniając go jednocześnie od innych obo­wiązków służbowych.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »