REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile czasu pracodawca ma na wypowiedzenie od wystąpienia jego przyczyny?

Agnieszka Śniegowska
Pracownik i pracodawca. /fot. Fotolia
Pracownik i pracodawca. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę to zwykły tryb jej rozwiązania. Prawo pracy nie wskazuje jednak, ile czasu od zaistnienia przyczyny wypowiedzenia  pracodawca ma na jego dokonanie. W odniesieniu do tego zagadnienia wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy.

Pracodawca może jednostronnie rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia jest zwykłym trybem zakończenia stosunku pracy (por. art. 30 i nast. k.p.). Dotyczy każdej umowy o pracę, w odniesieniu do której przepisy kodeksu pracy dopuszczają możliwość takiego wcześniejszego jej zakończenia (umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony, na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, gdy strony tak postanowią, na okres próbny oraz na czas zastępstwa pracownika). Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę niezależnie od tego, czy pracownikowi można przypisać winę czy nie. Może to zatem nastąpić z różnych przyczyn – dotyczących pracownika lub od niego niezależnych.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Ważne, by pracodawca dochował minimalnych wymogów. Kodeks pracy wskazuje w tym zakresie na obowiązek złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu w formie pisemnej, pouczenie pracownika o prawie odwołania do sądu pracy, a w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony dodatkowo wskazania pracownikowi przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.

Jak długo pracodawca może poczekać z wypowiedzeniem?

Jednocześnie kodeks pracy nie zawiera żadnej regulacji, która mówiłaby o tym, w jakim czasie od zaistnienia przyczyny wypowiedzenia pracodawca jest uprawniony do złożenia pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu. W przypadku zwolnienia w tzw. trybie dyscyplinarnym (z winy pracownika), o którym mowa w art. 52 k.p., przepis wyraźnie stanowi, że rozwiązanie umowy nie może nastąpić później niż po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie.  Czy w takim razie pracodawca nie jest ograniczony czasowo i może skutecznie dokonać wypowiedzenia umowy o pracę niezależnie od okresu, jaki upłynął od wystąpienia przyczyny, z powodu której zamierza wypowiedzieć pracownikowi umowę?

Polecamy także: Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć negatywnie. Mimo że nie da się określić sztywnych ram czasowych i wskazać konkretnego terminu (jak przywołany dla przykładu 1-miesięczny), po upływie którego pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć umowy, to jednak orzecznictwo wyraźnie wskazuje, że takie ograniczenia istnieją. Są to co prawda ogólne wskazówki, które należy zastosować przy uwzględnieniu okoliczności faktycznych danego przypadku, niemniej jednak sugerują, że pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody i nie powinien nadmiernie zwlekać ze złożeniem pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu.


Co na to Sąd Najwyższy?

Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że pomiędzy wystąpieniem przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie definitywne umowy o pracę a dokonaniem z tej przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy powinien istnieć rozsądny adekwatny związek czasowo-przyczynowy. Nadmiernie długi okres od wystąpienia przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie stosunku do powołania jej jako uzasadnienia czynności rozwiązującej stosunek pracy może sprawiać, że przyczyna ta jest już nieaktualna lub nieuzasadniona. (…) z reguły, upływ kilkunastu miesięcy od „reorganizacyjnej likwidacji” stanowiska pracy do podjęcia decyzji o wypowiedzeniu z tej przyczyny umowy o pracę podważa aktualność i zasadność „dawnej” przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy (por. wyrok z dnia 9 maja 2013 roku, II PK 245/12). Podkreślił przy tym, że pracodawca nie ma „temporalnej dowolności” i prawa do „nieograniczonego żadnym terminem utrzymywania pracownika w stanie niepewności” (w analizowanym przypadku – „nawet w razie likwidacji stanowiska pracy”).

Zadaj pytanie: Forum Prawne

www.ghmw.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA