REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Praca w Lichtensteinie. /For. Fotolia
Praca w Lichtensteinie. /For. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość ofert pracy w tym niemieckojęzycznym państwie skierowanych jest do fachowców z branży metalowej i budowlanej oraz elektryków. Zatrudnienie daje też branża hotelarska i gastronomia. Wybierając się do pracy w Lichtensteinie, warto poznać to państwo.

Praca w branży metalowej, budowlanej i elektrycznej

- Przemysł odgrywa ważną rolę w Księstwie Liechtensteinu, a najważniejszą gałęzią jest przetwórstwo metalu - mówi Saturnin Rabiński z Agencji Pracy Tymczasowej „Job Partner” w Oleśnie, która prowadzi rekrutację dla pracowników w tym kraju. W przemyśle zatrudnionych jest tam prawie 42 proc. pracujących, podczas gdy w innych krajach środkowo-europejskich ok. 25 proc. - Najwięcej ofert pracy skierowanych jest do fachowców z branży metalowej i budowlanej oraz elektryków. Pracę można znaleźć także w branży hotelarskiej i gastronomii - wylicza Saturnin Rabiński.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Praca tymczasowa

Czas pracy

Maksymalny tygodniowy czas pracy w zakładach wynosi 45 godzin. Pozostali pracownicy mogą pracować nie więcej niż 48 godzin tygodniowo. Zatrudnienia w Liechtensteinie należy szukać przez biura pracy. Zarobki przy standardowym czasie pracy wynoszą ok. 3,5 tysiąca euro brutto miesięcznie.

Lichtenstein w liczbach:
2,5% tyle wynosi stopa bezrobocia
30 tysięcy tyle jest miejsc pracy przy 36 tysiącach mieszkańców
12 tysięcy tyle osób z zagranicy pracuje w tym kraju

*dane z 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagania

Od pracownika, oprócz dyplomu fachowca, wymaga się komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. - Nasze biuro pomaga pracownikowi znaleźć mieszkanie oraz uzyskać pozwolenie na pracę - kontynuuje przedstawiciel „Job Partner” z Olesna. Wynajęcie pokoju z węzłem sanitarnym, telewizją i dostępem do internetu w tym kraju kosztuje ok. 350 euro miesięcznie. Istnieje też możliwość zakwaterowania po drugiej stronie granicy, w Austrii, gdzie małą kawalerkę można wynająć już za 240 euro na miesiąc, a koszty utrzymania są również nieco niższe. 

Polecamy: Praca w Holandii w okresie wakacyjnym

Niski podatek dochodowy

Za to podatek dochodowy w tym kraju jest bardzo niski - wynosi zaledwie 4 proc. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od stanu zdrowia i wieku pracownika. Średnio to 150 euro miesięcznie. Jest ona też w części pokrywana przez pracodawcę.


Pozwolenie na pracę

Oddalony od Polski o 1200 km Lichtenstein nie należy do Unii Europejskiej, ale do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Aby wjechać i przebywać na terenie tego kraju, należy posiadać dowód osobisty lub paszport ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany pobyt. Pobyt do 90 dni nie wymaga specjalnego pozwolenia, dłuższy - tak. Rynek pracy w Liechtensteinie jest zamknięty, więc osoby, które chcą podjąć tam pracę, muszą uzyskać pozwolenie.

Podstawowe informacje o państwie

Istnieje kilka rodzajów pozwoleń uzależnionych od okresu i celu przebywania. Fürstentum Liechtenstein (Księstwo Liechtensteinu) ze stolicą w Vaduz zamieszkuje ok. 36 tys. mieszkańców. To monarchia konstytucyjna, w której panuje książę Jan II Adam, a bieżące sprawy polityczne podlegają księciu następcy tronu Aloisowi.

To najmniejszy kraj niemieckojęzyczny, położony między Austrią i Szwajcarią i jedno z najbogatszych państw świata. Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi w nim ponad 140 tys. dolarów amerykańskich.

Księstwo uważane jest za jeden z niewielu rajów podatkowych na terenie Europy. Siedzibę w tym państwie ma ok.80 tysięcy firm i towarzystw finansowych. Przyciąga ich tu przejrzysty system podatkowy, stabilna sytuacja polityczna, silny system bankowy, liberalne prawo dla firm.

Walutą jest frank szwajcarski (CHF), 1CHF = 100 centymów (rappów), akceptowane jest też euro. Religią państwową jest katolicyzm. Identyfikuje się z nim3/4 mieszkańców. Liechtenstein składa się z 11 gmin.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA