Praca w Lichtensteinie
REKLAMA
REKLAMA
Praca w branży metalowej, budowlanej i elektrycznej
- Przemysł odgrywa ważną rolę w Księstwie Liechtensteinu, a najważniejszą gałęzią jest przetwórstwo metalu - mówi Saturnin Rabiński z Agencji Pracy Tymczasowej „Job Partner” w Oleśnie, która prowadzi rekrutację dla pracowników w tym kraju. W przemyśle zatrudnionych jest tam prawie 42 proc. pracujących, podczas gdy w innych krajach środkowo-europejskich ok. 25 proc. - Najwięcej ofert pracy skierowanych jest do fachowców z branży metalowej i budowlanej oraz elektryków. Pracę można znaleźć także w branży hotelarskiej i gastronomii - wylicza Saturnin Rabiński.
REKLAMA
Zobacz: Praca tymczasowa
Czas pracy
Maksymalny tygodniowy czas pracy w zakładach wynosi 45 godzin. Pozostali pracownicy mogą pracować nie więcej niż 48 godzin tygodniowo. Zatrudnienia w Liechtensteinie należy szukać przez biura pracy. Zarobki przy standardowym czasie pracy wynoszą ok. 3,5 tysiąca euro brutto miesięcznie.
Lichtenstein w liczbach:
2,5% tyle wynosi stopa bezrobocia
30 tysięcy tyle jest miejsc pracy przy 36 tysiącach mieszkańców
12 tysięcy tyle osób z zagranicy pracuje w tym kraju
*dane z 2012 r.
Wymagania
Od pracownika, oprócz dyplomu fachowca, wymaga się komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. - Nasze biuro pomaga pracownikowi znaleźć mieszkanie oraz uzyskać pozwolenie na pracę - kontynuuje przedstawiciel „Job Partner” z Olesna. Wynajęcie pokoju z węzłem sanitarnym, telewizją i dostępem do internetu w tym kraju kosztuje ok. 350 euro miesięcznie. Istnieje też możliwość zakwaterowania po drugiej stronie granicy, w Austrii, gdzie małą kawalerkę można wynająć już za 240 euro na miesiąc, a koszty utrzymania są również nieco niższe.
Polecamy: Praca w Holandii w okresie wakacyjnym
Niski podatek dochodowy
Za to podatek dochodowy w tym kraju jest bardzo niski - wynosi zaledwie 4 proc. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od stanu zdrowia i wieku pracownika. Średnio to 150 euro miesięcznie. Jest ona też w części pokrywana przez pracodawcę.
Pozwolenie na pracę
Oddalony od Polski o 1200 km Lichtenstein nie należy do Unii Europejskiej, ale do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Aby wjechać i przebywać na terenie tego kraju, należy posiadać dowód osobisty lub paszport ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany pobyt. Pobyt do 90 dni nie wymaga specjalnego pozwolenia, dłuższy - tak. Rynek pracy w Liechtensteinie jest zamknięty, więc osoby, które chcą podjąć tam pracę, muszą uzyskać pozwolenie.
Podstawowe informacje o państwie
Istnieje kilka rodzajów pozwoleń uzależnionych od okresu i celu przebywania. Fürstentum Liechtenstein (Księstwo Liechtensteinu) ze stolicą w Vaduz zamieszkuje ok. 36 tys. mieszkańców. To monarchia konstytucyjna, w której panuje książę Jan II Adam, a bieżące sprawy polityczne podlegają księciu następcy tronu Aloisowi.
To najmniejszy kraj niemieckojęzyczny, położony między Austrią i Szwajcarią i jedno z najbogatszych państw świata. Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi w nim ponad 140 tys. dolarów amerykańskich.
Księstwo uważane jest za jeden z niewielu rajów podatkowych na terenie Europy. Siedzibę w tym państwie ma ok.80 tysięcy firm i towarzystw finansowych. Przyciąga ich tu przejrzysty system podatkowy, stabilna sytuacja polityczna, silny system bankowy, liberalne prawo dla firm.
Walutą jest frank szwajcarski (CHF), 1CHF = 100 centymów (rappów), akceptowane jest też euro. Religią państwową jest katolicyzm. Identyfikuje się z nim3/4 mieszkańców. Liechtenstein składa się z 11 gmin.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat