REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Praca w Lichtensteinie. /For. Fotolia
Praca w Lichtensteinie. /For. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większość ofert pracy w tym niemieckojęzycznym państwie skierowanych jest do fachowców z branży metalowej i budowlanej oraz elektryków. Zatrudnienie daje też branża hotelarska i gastronomia. Wybierając się do pracy w Lichtensteinie, warto poznać to państwo.

Praca w branży metalowej, budowlanej i elektrycznej

- Przemysł odgrywa ważną rolę w Księstwie Liechtensteinu, a najważniejszą gałęzią jest przetwórstwo metalu - mówi Saturnin Rabiński z Agencji Pracy Tymczasowej „Job Partner” w Oleśnie, która prowadzi rekrutację dla pracowników w tym kraju. W przemyśle zatrudnionych jest tam prawie 42 proc. pracujących, podczas gdy w innych krajach środkowo-europejskich ok. 25 proc. - Najwięcej ofert pracy skierowanych jest do fachowców z branży metalowej i budowlanej oraz elektryków. Pracę można znaleźć także w branży hotelarskiej i gastronomii - wylicza Saturnin Rabiński.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz: Praca tymczasowa

Czas pracy

Maksymalny tygodniowy czas pracy w zakładach wynosi 45 godzin. Pozostali pracownicy mogą pracować nie więcej niż 48 godzin tygodniowo. Zatrudnienia w Liechtensteinie należy szukać przez biura pracy. Zarobki przy standardowym czasie pracy wynoszą ok. 3,5 tysiąca euro brutto miesięcznie.

Lichtenstein w liczbach:
2,5% tyle wynosi stopa bezrobocia
30 tysięcy tyle jest miejsc pracy przy 36 tysiącach mieszkańców
12 tysięcy tyle osób z zagranicy pracuje w tym kraju

*dane z 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagania

Od pracownika, oprócz dyplomu fachowca, wymaga się komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. - Nasze biuro pomaga pracownikowi znaleźć mieszkanie oraz uzyskać pozwolenie na pracę - kontynuuje przedstawiciel „Job Partner” z Olesna. Wynajęcie pokoju z węzłem sanitarnym, telewizją i dostępem do internetu w tym kraju kosztuje ok. 350 euro miesięcznie. Istnieje też możliwość zakwaterowania po drugiej stronie granicy, w Austrii, gdzie małą kawalerkę można wynająć już za 240 euro na miesiąc, a koszty utrzymania są również nieco niższe. 

Polecamy: Praca w Holandii w okresie wakacyjnym

Niski podatek dochodowy

Za to podatek dochodowy w tym kraju jest bardzo niski - wynosi zaledwie 4 proc. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od stanu zdrowia i wieku pracownika. Średnio to 150 euro miesięcznie. Jest ona też w części pokrywana przez pracodawcę.


Pozwolenie na pracę

Oddalony od Polski o 1200 km Lichtenstein nie należy do Unii Europejskiej, ale do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Aby wjechać i przebywać na terenie tego kraju, należy posiadać dowód osobisty lub paszport ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany pobyt. Pobyt do 90 dni nie wymaga specjalnego pozwolenia, dłuższy - tak. Rynek pracy w Liechtensteinie jest zamknięty, więc osoby, które chcą podjąć tam pracę, muszą uzyskać pozwolenie.

Podstawowe informacje o państwie

Istnieje kilka rodzajów pozwoleń uzależnionych od okresu i celu przebywania. Fürstentum Liechtenstein (Księstwo Liechtensteinu) ze stolicą w Vaduz zamieszkuje ok. 36 tys. mieszkańców. To monarchia konstytucyjna, w której panuje książę Jan II Adam, a bieżące sprawy polityczne podlegają księciu następcy tronu Aloisowi.

To najmniejszy kraj niemieckojęzyczny, położony między Austrią i Szwajcarią i jedno z najbogatszych państw świata. Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi w nim ponad 140 tys. dolarów amerykańskich.

Księstwo uważane jest za jeden z niewielu rajów podatkowych na terenie Europy. Siedzibę w tym państwie ma ok.80 tysięcy firm i towarzystw finansowych. Przyciąga ich tu przejrzysty system podatkowy, stabilna sytuacja polityczna, silny system bankowy, liberalne prawo dla firm.

Walutą jest frank szwajcarski (CHF), 1CHF = 100 centymów (rappów), akceptowane jest też euro. Religią państwową jest katolicyzm. Identyfikuje się z nim3/4 mieszkańców. Liechtenstein składa się z 11 gmin.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA