REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia. / Fot. Fotolia
Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia. / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

Dzielenie jednego stanowiska przez dwóch lub więcej pracowników to nowa forma zatrudnienia. Tzw. job-sharing polega na podziale miedzy dwóch lub kilku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy danego stanowiska pracy pełnowymiarowej.

Dzielenie stanowiska pracy

Nowym zjawiskiem w stosunkach pracy jest dzielenie jednego stanowiska przez dwóch lub więcej pracowników, czyli tzw. job-sharing.

Autopromocja

Dzielenie stanowiska polega na podziale miedzy dwóch lub kilku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy danego stanowiska pracy pełnowymiarowej. Każda z tych osób musi być zatrudniona na podstawie dowolnie wybranej przez strony umowy o pracę, w której musi być wskazana część etatu, w którym dany pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki. Odmianą job-sharingu jest job-splitting, czyli dzielenie jednego miejsca pracy na dwa lub więcej zupełnie niezależnych od siebie, autonomicznych miejsc pracy o niepełnym wymiarze czasu pracy.

Korzyści

Rozwiązanie w postaci job- sharingu pozwala uniknąć zwolnień z pracy oraz umożliwia zwiększanie poziomu zatrudnienia. Zapewnia ciągłość świadczonych usług, a także wytwarzania produktów.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Rodzaje job-sharingu

Wyróżnia się trzy rodzaje job-sharingu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • shared responsibility – bez podziału obowiązków, partnerzy wymieniają się zadaniami, forma ta wymaga dobrej wzajemnej komunikacji i koordynacji działań,
 • divided responsibilty – praca podzielona jest na obsługę różnych grup klientów i/lub projektów, każdy partner ma swój zakres obowiązków, które wypełnia w godzinach pracy,
 • unrelated responsibility – partnerzy mają wyznaczone i zupełnie niezwiązane ze sobą zadania, rozwiązanie to sprawdza się, gdy partnerzy posiadają całkowicie różne umiejętności.

Zadaj pytanie na FORUM

Job-sharing jako elastyczna forma zatrudnienia

Jest to jedna z elastycznych form zatrudnienia, która pozwala na łatwiejsze gospodarowanie czasem zwłaszcza dla osób mających dzieci, studentów czy innych osób chcących więcej czasu poświęcać swoim pasjom. Taka forma jest również korzystna dla pracodawcy, ponieważ w sytuacji nieobecności jednego pracownika, obowiązki będą wykonywane przez drugiego pracownika zajmującego to samo stanowisko.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023

Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę

W przypadku, kiedy pracownik będzie wykonywał pracę ponad swój wymiar czasu pracy, zgodnie z Kodeksem pracy nie będzie ona stanowiła pracy w godzinach nadliczbowych, bowiem w myśl przepisów prawa pracy, praca w granicach nieprzekraczających 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w danym okresie rozliczeniowym nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, a wiec pracownikowi nie będzie przysługiwał dodatek, lecz zwykłe wynagrodzenie.

Dzielenie pracy

Od dzielenia stanowiska należy odróżnić dzielenie pracy (tzw. work- sharing), które polega na podziale dostępnych zasobów pracy na większą liczbę osób i podejmowany jest w sytuacji, gdy zachodzą szczególne potrzeby pracodawcy, np. w razie zmniejszonej produkcji. Praca taka może być zrekompensowana pracą w godzinach nadliczbowych w przypadku wzrostu produkcji. Work- sharing jest popularną na zachodzie Europy metodą zapobiegania zwolnieniom grupowym w czasie kryzysu. Jest to szczególna postać zatrudnienia niepełnowymiarowego wykorzystywana dzisiaj szczególnie w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Work-sharing i job-sharing - innowacja w zatrudnieniu

Podstawa prawna:

Art. 129 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z pozn.zm.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA