reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia

Dzielenie stanowiska jako nowa forma zatrudnienia

Dzielenie jednego stanowiska przez dwóch lub więcej pracowników to nowa forma zatrudnienia. Tzw. job-sharing polega na podziale miedzy dwóch lub kilku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy danego stanowiska pracy pełnowymiarowej.

Dzielenie stanowiska pracy

Nowym zjawiskiem w stosunkach pracy jest dzielenie jednego stanowiska przez dwóch lub więcej pracowników, czyli tzw. job-sharing.

Dzielenie stanowiska polega na podziale miedzy dwóch lub kilku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy danego stanowiska pracy pełnowymiarowej. Każda z tych osób musi być zatrudniona na podstawie dowolnie wybranej przez strony umowy o pracę, w której musi być wskazana część etatu, w którym dany pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki. Odmianą job-sharingu jest job-splitting, czyli dzielenie jednego miejsca pracy na dwa lub więcej zupełnie niezależnych od siebie, autonomicznych miejsc pracy o niepełnym wymiarze czasu pracy.

Korzyści

Rozwiązanie w postaci job- sharingu pozwala uniknąć zwolnień z pracy oraz umożliwia zwiększanie poziomu zatrudnienia. Zapewnia ciągłość świadczonych usług, a także wytwarzania produktów.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Rodzaje job-sharingu

Wyróżnia się trzy rodzaje job-sharingu:

  • shared responsibility – bez podziału obowiązków, partnerzy wymieniają się zadaniami, forma ta wymaga dobrej wzajemnej komunikacji i koordynacji działań,
  • divided responsibilty – praca podzielona jest na obsługę różnych grup klientów i/lub projektów, każdy partner ma swój zakres obowiązków, które wypełnia w godzinach pracy,
  • unrelated responsibility – partnerzy mają wyznaczone i zupełnie niezwiązane ze sobą zadania, rozwiązanie to sprawdza się, gdy partnerzy posiadają całkowicie różne umiejętności.

Zadaj pytanie na FORUM

Job-sharing jako elastyczna forma zatrudnienia

Jest to jedna z elastycznych form zatrudnienia, która pozwala na łatwiejsze gospodarowanie czasem zwłaszcza dla osób mających dzieci, studentów czy innych osób chcących więcej czasu poświęcać swoim pasjom. Taka forma jest również korzystna dla pracodawcy, ponieważ w sytuacji nieobecności jednego pracownika, obowiązki będą wykonywane przez drugiego pracownika zajmującego to samo stanowisko.

W przypadku, kiedy pracownik będzie wykonywał pracę ponad swój wymiar czasu pracy, zgodnie z Kodeksem pracy nie będzie ona stanowiła pracy w godzinach nadliczbowych, bowiem w myśl przepisów prawa pracy, praca w granicach nieprzekraczających 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w danym okresie rozliczeniowym nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, a wiec pracownikowi nie będzie przysługiwał dodatek, lecz zwykłe wynagrodzenie.

Dzielenie pracy

Od dzielenia stanowiska należy odróżnić dzielenie pracy (tzw. work- sharing), które polega na podziale dostępnych zasobów pracy na większą liczbę osób i podejmowany jest w sytuacji, gdy zachodzą szczególne potrzeby pracodawcy, np. w razie zmniejszonej produkcji. Praca taka może być zrekompensowana pracą w godzinach nadliczbowych w przypadku wzrostu produkcji. Work- sharing jest popularną na zachodzie Europy metodą zapobiegania zwolnieniom grupowym w czasie kryzysu. Jest to szczególna postać zatrudnienia niepełnowymiarowego wykorzystywana dzisiaj szczególnie w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

Work-sharing i job-sharing - innowacja w zatrudnieniu

Podstawa prawna:

Art. 129 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z pozn.zm.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama