REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata pracy a sytuacja finansowa

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Utrata pracy a sytuacja finansowa. / Fot. Fotolia
Utrata pracy a sytuacja finansowa. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utrata pracy niewątpliwie wpływa na sytuację finansową byłego pracownika. Nie każdy ma oszczędności pozwalające na komfortowy wypoczynek po zwolnieniu i poszukiwanie nowej pracy. Co zrobić, aby uratować swoje finanse? Oto sześć pomocnych wskazówek.

Twoje finanse po zwolnieniu z pracy

Nikt nie jest odporny na utratę pracy. Czy masz 25 czy 55 lat, może Cię dotknąć zwolnienie, nawet jeśli ani trochę na nie nie zasłużyłeś. Dlatego warto planować z wyprzedzeniem.

REKLAMA

Autopromocja

Większość doradców finansowych sugeruje zaopatrzenie się w pulę oszczędności „na czarną godzinę” równowartych sześciokrotności Twojej pensji. Prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej, zwłaszcza jeśli masz rodzinę. Jednak większość z nas nie bierze pod uwagę możliwości znalezienia się na bezrobociu. Co zatem możesz zrobić, jeśli zwolnienie zastanie Cię nieprzygotowanym?

Oto sześć kroków do uratowania Twoich finansów.

Redakcja poleca produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik

Określ, jak wydajesz pieniądze

Gdy czasy są dobre, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym. Znamy co prawda wysokość czynszu, rachunku za telefon czy koszty utrzymania samochodu, ale nie przywiązujemy wagi do codziennych wydatków. Ile wydajesz na jedzenie? Ile na weekendowe wypady za miasto? No i co z kosztami ubezpieczeń? Zwiększenie świadomości tego, jak wydajesz swoje pieniądze sprawi, że będziesz wydawać je bardziej efektywnie i − bardziej oszczędnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokonaj cięć

Nie czarujmy się: musisz się przygotować do znaczącego obcięcia wydatków. Opracuj budżet nie uwzględniający najbardziej niepotrzebnych spośród Twoich wydatków, ale nie tnij całkowicie wydatków na rozrywkę; musisz bowiem zachować na tyle dużo sił psychicznych, aby skutecznie stawić czoła nadciągającym trudnościom. Możesz jednak na tym nieco zaoszczędzić, udając się do trochę tańszych restauracji i sklepów – sugeruje Małgorzata Majewska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zrezygnuj z większych zakupów

To nie jest dobry czas na zakup nowego samochodu ani DVD. Jeśli już jesteś zadłużony, możesz rozważyć konsolidację swoich długów w jeden, z możliwie niskim oprocentowaniem.  

Wynegocjuj sowitą odprawę

Jeśli jesteś zwalniany, prawdopodobnie przysługuje Ci odprawa. Powinieneś był wynegocjować jej wysokość, kiedy podpisywałeś umowę, ale jeśli wówczas osiągnięte rozwiązanie Cię nie zadowala, wciąż masz pewne pole manewru, aby poprawić swoją sytuację pod tym względem.

Skorzystaj z dostępnych możliwości

Wraz ze zwolnieniem, otwiera się przed Tobą możliwość skorzystania z rządowych i unijnych programów wsparcia dla bezrobotnych. Szkolenia, zasiłki, korzystne pożyczki i dotacje na założenie własnej firmy − przynajmniej z niektórych z nich warto skorzystać – proponuje Małgorzata Majewska.

Zwolnienie z pracy - 6 symptomów

Znajdź pracę niepełnowymiarową

Rozważ pracę niepełnowymiarową w czasie, gdy szukasz nowego etatu. Pozwoli Ci przetrwać, dając jednocześnie czas potrzebny do tego, by być elastycznym. Być może również Twoje zainteresowania i hobby dadzą się zdyskontować w formie przynoszącej dodatkowy zarobek?

Odrobina planowania finansowego pomoże Ci w każdej sytuacji. Bo nawet jeśli masz spore oszczędności, mogą Ci one nie wystarczyć na tak długo, abyś zdążył znaleźć pracę swoich marzeń. Z odpowiednio większym zasobem pieniędzy, szanse na to rosną.

Zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA