reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Utrata pracy a sytuacja finansowa

Utrata pracy a sytuacja finansowa

Utrata pracy niewątpliwie wpływa na sytuację finansową byłego pracownika. Nie każdy ma oszczędności pozwalające na komfortowy wypoczynek po zwolnieniu i poszukiwanie nowej pracy. Co zrobić, aby uratować swoje finanse? Oto sześć pomocnych wskazówek.

Twoje finanse po zwolnieniu z pracy

Nikt nie jest odporny na utratę pracy. Czy masz 25 czy 55 lat, może Cię dotknąć zwolnienie, nawet jeśli ani trochę na nie nie zasłużyłeś. Dlatego warto planować z wyprzedzeniem.

Większość doradców finansowych sugeruje zaopatrzenie się w pulę oszczędności „na czarną godzinę” równowartych sześciokrotności Twojej pensji. Prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej, zwłaszcza jeśli masz rodzinę. Jednak większość z nas nie bierze pod uwagę możliwości znalezienia się na bezrobociu. Co zatem możesz zrobić, jeśli zwolnienie zastanie Cię nieprzygotowanym?

Oto sześć kroków do uratowania Twoich finansów.

Redakcja poleca produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik

Określ, jak wydajesz pieniądze

Gdy czasy są dobre, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym. Znamy co prawda wysokość czynszu, rachunku za telefon czy koszty utrzymania samochodu, ale nie przywiązujemy wagi do codziennych wydatków. Ile wydajesz na jedzenie? Ile na weekendowe wypady za miasto? No i co z kosztami ubezpieczeń? Zwiększenie świadomości tego, jak wydajesz swoje pieniądze sprawi, że będziesz wydawać je bardziej efektywnie i − bardziej oszczędnie.

Dokonaj cięć

Nie czarujmy się: musisz się przygotować do znaczącego obcięcia wydatków. Opracuj budżet nie uwzględniający najbardziej niepotrzebnych spośród Twoich wydatków, ale nie tnij całkowicie wydatków na rozrywkę; musisz bowiem zachować na tyle dużo sił psychicznych, aby skutecznie stawić czoła nadciągającym trudnościom. Możesz jednak na tym nieco zaoszczędzić, udając się do trochę tańszych restauracji i sklepów – sugeruje Małgorzata Majewska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zrezygnuj z większych zakupów

To nie jest dobry czas na zakup nowego samochodu ani DVD. Jeśli już jesteś zadłużony, możesz rozważyć konsolidację swoich długów w jeden, z możliwie niskim oprocentowaniem.  

Wynegocjuj sowitą odprawę

Jeśli jesteś zwalniany, prawdopodobnie przysługuje Ci odprawa. Powinieneś był wynegocjować jej wysokość, kiedy podpisywałeś umowę, ale jeśli wówczas osiągnięte rozwiązanie Cię nie zadowala, wciąż masz pewne pole manewru, aby poprawić swoją sytuację pod tym względem.

Skorzystaj z dostępnych możliwości

Wraz ze zwolnieniem, otwiera się przed Tobą możliwość skorzystania z rządowych i unijnych programów wsparcia dla bezrobotnych. Szkolenia, zasiłki, korzystne pożyczki i dotacje na założenie własnej firmy − przynajmniej z niektórych z nich warto skorzystać – proponuje Małgorzata Majewska.

Zwolnienie z pracy - 6 symptomów

Znajdź pracę niepełnowymiarową

Rozważ pracę niepełnowymiarową w czasie, gdy szukasz nowego etatu. Pozwoli Ci przetrwać, dając jednocześnie czas potrzebny do tego, by być elastycznym. Być może również Twoje zainteresowania i hobby dadzą się zdyskontować w formie przynoszącej dodatkowy zarobek?

Odrobina planowania finansowego pomoże Ci w każdej sytuacji. Bo nawet jeśli masz spore oszczędności, mogą Ci one nie wystarczyć na tak długo, abyś zdążył znaleźć pracę swoich marzeń. Z odpowiednio większym zasobem pieniędzy, szanse na to rosną.

Zwolnienie się z pracy czy bycie zwolnionym?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Małgorzata Majewska

redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych

Zdjęcia

Utrata pracy a sytuacja finansowa. / Fot. Fotolia
Utrata pracy a sytuacja finansowa. / Fot. Fotolia

Nowoczesne biuro rachunkowe. Organizacja. Renoma. Odpowiedzialność. Współpraca z Klientem79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama