reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Oferta zatrudnienia pracownika w prawie pracy

Oferta zatrudnienia pracownika w prawie pracy

Oferta zatrudnienia pracownika to formalna propozycja zawarcia umowy, której celem jest podjęcie pracy. Pracodawca może skorzystać z oferty zatrud­nienia osoby bezrobotnej skierowanej do pracy przez urząd pracy.

Przed rozpoczęciem procesu rekrutacji pracodaw­ca powinien sformułować podstawowe warunki, jakie musi spełniać kandydat do pracy. Oferta pracy powinna być dostosowana do stanowiska (przewi­dywać minimalne warunki) oraz realiów panujących w zakładzie pracy. W ofercie pracy pracodawca nie może zapisywać kryteriów, które miałyby charak­ter dyskryminacyjny. Przy zatrudnianiu nie może dochodzić bowiem do dyskryminacji pracowni­ków np. ze względu na płeć, wiek czy niepełno­sprawność. Jedynym wyjątkiem dopuszczalności ograniczeń w ofercie pracy jest charakter pracy.

Pracodawca powinien móc w sposób obiektywny udowodnić, że na danym stanowisku musiał zasto­sować wskazane ograniczenia, np. wiekowe czy ze względu na płeć.

Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

Złożona przez pracodawcę oferta pracy nie ma charakteru roszczeniowego. Oznacza to, że zain­teresowany podjęciem pracy (nawet po przejściu kilku etapów rekrutacji) nie ma roszczenia do pra­codawcy o zatrudnienie. Jeżeli jednak strony pod­pisały deklarację lub umowę przedwstępną i jedna ze stron poniosła na ten cel określone wydatki, licząc, że druga strona przystąpi do podpisania umowy, a druga strona działała bez takiego zamia­ru, poszkodowana strona może wystąpić do sądu o zwrot poniesionych wydatków.

Pracodawca jest też zobowiązany informować pra­cowników (w sposób przyjęty w zakładzie pracy) o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepeł­nym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrud­nionych na czas określony - o wolnych miejscach pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama