Oferta zatrudnienia pracownika w prawie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Przed rozpoczęciem procesu rekrutacji pracodawca powinien sformułować podstawowe warunki, jakie musi spełniać kandydat do pracy. Oferta pracy powinna być dostosowana do stanowiska (przewidywać minimalne warunki) oraz realiów panujących w zakładzie pracy. W ofercie pracy pracodawca nie może zapisywać kryteriów, które miałyby charakter dyskryminacyjny. Przy zatrudnianiu nie może dochodzić bowiem do dyskryminacji pracowników np. ze względu na płeć, wiek czy niepełnosprawność. Jedynym wyjątkiem dopuszczalności ograniczeń w ofercie pracy jest charakter pracy.
REKLAMA
Pracodawca powinien móc w sposób obiektywny udowodnić, że na danym stanowisku musiał zastosować wskazane ograniczenia, np. wiekowe czy ze względu na płeć.
Rekomendowany produkt: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis
Złożona przez pracodawcę oferta pracy nie ma charakteru roszczeniowego. Oznacza to, że zainteresowany podjęciem pracy (nawet po przejściu kilku etapów rekrutacji) nie ma roszczenia do pracodawcy o zatrudnienie. Jeżeli jednak strony podpisały deklarację lub umowę przedwstępną i jedna ze stron poniosła na ten cel określone wydatki, licząc, że druga strona przystąpi do podpisania umowy, a druga strona działała bez takiego zamiaru, poszkodowana strona może wystąpić do sądu o zwrot poniesionych wydatków.
Pracodawca jest też zobowiązany informować pracowników (w sposób przyjęty w zakładzie pracy) o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony - o wolnych miejscach pracy.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat