reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Przywrócony do pracy może zostać zarówno pra­cownik, któremu pracodawca niezgodnie z przepi­sami wypowiedział umowę o pracę, jak i pracow­nik, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Jednak prawo do przywrócenia do pracy zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie każda bowiem wadli­wie rozwiązana umowa o pracę uprawnia pracow­nika do przywrócenia do pracy.

Definicja podstawowa

Dopuszczenie pracownika do wykonywania czyn­ności należących do jego obowiązków sprzed roz­wiązania umowy o pracę.

Uprawnienia pracowników w zakresie przywrócenia do pracy w zależności od rodzaju umowy o pracę

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Umowa na okres próbny - pra­cownik nie ma prawa do przy­wrócenia do pracy.

Umowa na czas określony lub na czas wykonania określo­nej pracy - pracownik nie może zostać przywrócony do pracy. Wyjątek dotyczy kobiet w ciąży i na urlopie macierzyńskim, pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzy­stania z urlopu macierzyń­skiego oraz pracowników korzystających z ochrony związkowej, chyba że pra­codawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Umowa na czas nieokreślony - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale sąd może nie uwzględnić takiego żądania pracowni­ka, jeżeli przywrócenie jest niemożliwe lub niecelowe. Wyjątek ten nie dotyczy pra­cowników szczególnie chro­nionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy pracodawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Umowa na okres próbny - pra­cownik może zostać przy­wrócony do pracy, ale sąd pracy może uznać to za nie­celowe lub niewskazane. Wyjątek ten nie dotyczy pra­cowników szczególnie chro­nionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy praco­dawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale roszczenie to nie przysługu­je, jeżeli upłynął już termin, do którego miała trwać umowa, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do zakończe­nia umowy, chyba że praco­dawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Umowa na czas nieokreślony - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale sąd może nie uwzględnić takiego żądania pracowni­ka, jeżeli przywrócenie jest niemożliwe lub niecelowe. Wyjątek ten nie dotyczy pra­cowników szczególnie chro­nionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy praco­dawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Zadaj pytanie na FORUM

W wynagrodzeniach

Pracownikowi, któremu pracodawca bezzasadnie lub niezgodnie z prawem wypowiedział umowę o pracę i który podjął pracę w wyniku przywróce­nia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, maksymalnie jednak za 2 miesiące. Jeżeli okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, wynagrodzenie przysługuje maksymal­nie za 1 miesiąc.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama