Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Definicja podstawowa
Dopuszczenie pracownika do wykonywania czynności należących do jego obowiązków sprzed rozwiązania umowy o pracę.
REKLAMA
Uprawnienia pracowników w zakresie przywrócenia do pracy w zależności od rodzaju umowy o pracę
Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem
Umowa na okres próbny - pracownik nie ma prawa do przywrócenia do pracy.
Umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - pracownik nie może zostać przywrócony do pracy. Wyjątek dotyczy kobiet w ciąży i na urlopie macierzyńskim, pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego oraz pracowników korzystających z ochrony związkowej, chyba że pracodawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.
Umowa na czas nieokreślony - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale sąd może nie uwzględnić takiego żądania pracownika, jeżeli przywrócenie jest niemożliwe lub niecelowe. Wyjątek ten nie dotyczy pracowników szczególnie chronionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy pracodawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
REKLAMA
Umowa na okres próbny - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale sąd pracy może uznać to za niecelowe lub niewskazane. Wyjątek ten nie dotyczy pracowników szczególnie chronionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy pracodawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.
Umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale roszczenie to nie przysługuje, jeżeli upłynął już termin, do którego miała trwać umowa, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do zakończenia umowy, chyba że pracodawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.
Umowa na czas nieokreślony - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale sąd może nie uwzględnić takiego żądania pracownika, jeżeli przywrócenie jest niemożliwe lub niecelowe. Wyjątek ten nie dotyczy pracowników szczególnie chronionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy pracodawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.
Zadaj pytanie na FORUM
W wynagrodzeniach
Pracownikowi, któremu pracodawca bezzasadnie lub niezgodnie z prawem wypowiedział umowę o pracę i który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, maksymalnie jednak za 2 miesiące. Jeżeli okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, wynagrodzenie przysługuje maksymalnie za 1 miesiąc.
Zasada ta nie dotyczy: pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku), pracownic w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, pracowni- ka-ojca wychowującego dziecko w okresie urlopu macierzyńskiego oraz pracowników podlegających ochronie stosunku pracy przed jego rozwiązaniem na mocy przepisów szczególnych. Pracownicy ci w przypadku przywrócenia do pracy mają prawo do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.
Pracownikowi, z którym pracodawca niezgodnie z prawem rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia i który w wyniku przywrócenia do pracy podjął pracę, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc. Pracownikom szczególnie chronionym wynagrodzenie przysługuje za cały okres pozostawania bez pracy. Warunkiem wypłaty wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy jest podjęcie pracy w wyniku orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy. Warunek ten będzie spełniony także w razie zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w terminie 7 dni od przywrócenia do pracy.
Dołącz do nas na Facebooku
W ubezpieczeniach
Pracodawca jest zobowiązany zgłosić przywróconego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 01 10 xx od dnia, od którego został on wyrejestrowany z tych ubezpieczeń, oraz złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. W imiennych raportach miesięcznych należy wskazać „0" jako podstawę wymiaru składek i kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wynagrodzenie należne za okres pozostawania bez pracy należy rozliczyć jako stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc, w którym pracownik otrzymał tę wypłatę lub miał ją postawioną do dyspozycji.
W zasiłkach
W pierwszym miesiącu po przywróceniu do pracy pracownik będzie miał prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, tj. wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat