Kategorie

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?
Fotolia
Przywrócony do pracy może zostać zarówno pra­cownik, któremu pracodawca niezgodnie z przepi­sami wypowiedział umowę o pracę, jak i pracow­nik, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Jednak prawo do przywrócenia do pracy zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie każda bowiem wadli­wie rozwiązana umowa o pracę uprawnia pracow­nika do przywrócenia do pracy.

Definicja podstawowa

Dopuszczenie pracownika do wykonywania czyn­ności należących do jego obowiązków sprzed roz­wiązania umowy o pracę.

Uprawnienia pracowników w zakresie przywrócenia do pracy w zależności od rodzaju umowy o pracę

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Umowa na okres próbny - pra­cownik nie ma prawa do przy­wrócenia do pracy.

Reklama

Umowa na czas określony lub na czas wykonania określo­nej pracy - pracownik nie może zostać przywrócony do pracy. Wyjątek dotyczy kobiet w ciąży i na urlopie macierzyńskim, pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzy­stania z urlopu macierzyń­skiego oraz pracowników korzystających z ochrony związkowej, chyba że pra­codawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Umowa na czas nieokreślony - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale sąd może nie uwzględnić takiego żądania pracowni­ka, jeżeli przywrócenie jest niemożliwe lub niecelowe. Wyjątek ten nie dotyczy pra­cowników szczególnie chro­nionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy pracodawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Umowa na okres próbny - pra­cownik może zostać przy­wrócony do pracy, ale sąd pracy może uznać to za nie­celowe lub niewskazane. Wyjątek ten nie dotyczy pra­cowników szczególnie chro­nionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy praco­dawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Reklama

Umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale roszczenie to nie przysługu­je, jeżeli upłynął już termin, do którego miała trwać umowa, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do zakończe­nia umowy, chyba że praco­dawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Umowa na czas nieokreślony - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale sąd może nie uwzględnić takiego żądania pracowni­ka, jeżeli przywrócenie jest niemożliwe lub niecelowe. Wyjątek ten nie dotyczy pra­cowników szczególnie chro­nionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy praco­dawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Zadaj pytanie na FORUM

W wynagrodzeniach

Pracownikowi, któremu pracodawca bezzasadnie lub niezgodnie z prawem wypowiedział umowę o pracę i który podjął pracę w wyniku przywróce­nia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, maksymalnie jednak za 2 miesiące. Jeżeli okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, wynagrodzenie przysługuje maksymal­nie za 1 miesiąc.

Zasada ta nie dotyczy: pracowni­ków, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiąg­nięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnie­nia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku), pracownic w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, pracowni- ka-ojca wychowującego dziecko w okresie urlopu macierzyńskiego oraz pracowników podlegających ochronie stosunku pracy przed jego rozwiązaniem na mocy przepisów szczególnych. Pracownicy ci w przypadku przywrócenia do pracy mają prawo do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

Pracownikowi, z którym pracodawca niezgodnie z prawem rozwiązał umowę o pracę bez wypowie­dzenia i który w wyniku przywrócenia do pracy pod­jął pracę, przysługuje wynagrodzenie za czas pozo­stawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 mie­siące i nie mniej niż za 1 miesiąc. Pracownikom szczególnie chronionym wynagrodzenie przysługu­je za cały okres pozostawania bez pracy. Warunkiem wypłaty wynagrodzenia za okres pozo­stawania bez pracy jest podjęcie pracy w wyniku orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy. Warunek ten będzie spełniony także w razie zgło­szenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w terminie 7 dni od przywrócenia do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku

W ubezpieczeniach

Pracodawca jest zobowiązany zgłosić przywró­conego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubez­pieczenia rozpoczynającym się cyframi 01 10 xx od dnia, od którego został on wyrejestrowany z tych ubezpieczeń, oraz złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. W imiennych raportach miesięcznych należy wskazać „0" jako podstawę wymiaru składek i kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wynagrodzenie należne za okres pozostawania bez pracy należy rozliczyć jako stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc, w którym pracownik otrzymał tę wypłatę lub miał ją postawioną do dyspozycji.

W zasiłkach

W pierwszym miesiącu po przywróceniu do pracy pracownik będzie miał prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, tj. wynagrodzenia choro­bowego, a następnie zasiłku chorobowego z ubez­pieczenia społecznego.

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?