REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?
Kiedy pracownik może zostać przywrócony do pracy?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przywrócony do pracy może zostać zarówno pra­cownik, któremu pracodawca niezgodnie z przepi­sami wypowiedział umowę o pracę, jak i pracow­nik, który został zwolniony z pracy dyscyplinarnie. Jednak prawo do przywrócenia do pracy zależy od rodzaju umowy o pracę. Nie każda bowiem wadli­wie rozwiązana umowa o pracę uprawnia pracow­nika do przywrócenia do pracy.

Definicja podstawowa

Dopuszczenie pracownika do wykonywania czyn­ności należących do jego obowiązków sprzed roz­wiązania umowy o pracę.

Autopromocja

Uprawnienia pracowników w zakresie przywrócenia do pracy w zależności od rodzaju umowy o pracę

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Umowa na okres próbny - pra­cownik nie ma prawa do przy­wrócenia do pracy.

Umowa na czas określony lub na czas wykonania określo­nej pracy - pracownik nie może zostać przywrócony do pracy. Wyjątek dotyczy kobiet w ciąży i na urlopie macierzyńskim, pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzy­stania z urlopu macierzyń­skiego oraz pracowników korzystających z ochrony związkowej, chyba że pra­codawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Umowa na czas nieokreślony - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale sąd może nie uwzględnić takiego żądania pracowni­ka, jeżeli przywrócenie jest niemożliwe lub niecelowe. Wyjątek ten nie dotyczy pra­cowników szczególnie chro­nionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy pracodawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Umowa na okres próbny - pra­cownik może zostać przy­wrócony do pracy, ale sąd pracy może uznać to za nie­celowe lub niewskazane. Wyjątek ten nie dotyczy pra­cowników szczególnie chro­nionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy praco­dawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale roszczenie to nie przysługu­je, jeżeli upłynął już termin, do którego miała trwać umowa, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do zakończe­nia umowy, chyba że praco­dawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Umowa na czas nieokreślony - pracownik może zostać przywrócony do pracy, ale sąd może nie uwzględnić takiego żądania pracowni­ka, jeżeli przywrócenie jest niemożliwe lub niecelowe. Wyjątek ten nie dotyczy pra­cowników szczególnie chro­nionych, którzy mogą nie być przywróceni do pracy tylko wówczas, gdy praco­dawca zlikwidował firmę lub ogłosił jej upadłość.

Zadaj pytanie na FORUM

W wynagrodzeniach

Pracownikowi, któremu pracodawca bezzasadnie lub niezgodnie z prawem wypowiedział umowę o pracę i który podjął pracę w wyniku przywróce­nia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, maksymalnie jednak za 2 miesiące. Jeżeli okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, wynagrodzenie przysługuje maksymal­nie za 1 miesiąc.

Zasada ta nie dotyczy: pracowni­ków, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiąg­nięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnie­nia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku), pracownic w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, pracowni- ka-ojca wychowującego dziecko w okresie urlopu macierzyńskiego oraz pracowników podlegających ochronie stosunku pracy przed jego rozwiązaniem na mocy przepisów szczególnych. Pracownicy ci w przypadku przywrócenia do pracy mają prawo do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

Pracownikowi, z którym pracodawca niezgodnie z prawem rozwiązał umowę o pracę bez wypowie­dzenia i który w wyniku przywrócenia do pracy pod­jął pracę, przysługuje wynagrodzenie za czas pozo­stawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 mie­siące i nie mniej niż za 1 miesiąc. Pracownikom szczególnie chronionym wynagrodzenie przysługu­je za cały okres pozostawania bez pracy. Warunkiem wypłaty wynagrodzenia za okres pozo­stawania bez pracy jest podjęcie pracy w wyniku orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy. Warunek ten będzie spełniony także w razie zgło­szenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w terminie 7 dni od przywrócenia do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku

W ubezpieczeniach

Pracodawca jest zobowiązany zgłosić przywró­conego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubez­pieczenia rozpoczynającym się cyframi 01 10 xx od dnia, od którego został on wyrejestrowany z tych ubezpieczeń, oraz złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. W imiennych raportach miesięcznych należy wskazać „0" jako podstawę wymiaru składek i kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wynagrodzenie należne za okres pozostawania bez pracy należy rozliczyć jako stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc, w którym pracownik otrzymał tę wypłatę lub miał ją postawioną do dyspozycji.

W zasiłkach

W pierwszym miesiącu po przywróceniu do pracy pracownik będzie miał prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, tj. wynagrodzenia choro­bowego, a następnie zasiłku chorobowego z ubez­pieczenia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Marek
    2022-12-08 16:23:02
    Byłem w okresie ochronnym . Pracodawca chcąc pozbyć się mnie z zakładu wymyślił fałszywy powód zwolnienia dyscyplinarnego. Udowodniłem fałsz ale sąd zasądził odszkodowanie zamiast przywrócenia do pracy. Różnica finansowa 50 krotna. Pytanie : czy sąd miał prawo zasądzić odszkodowanie chociaż pracodawca nie wnosił żadnych skarg by nieprzywracać mie do pracy.
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

REKLAMA

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

REKLAMA

Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

REKLAMA