REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody regulowane w Polsce i UE

Subskrybuj nas na Youtube
Zawody regulowane w Polsce i UE. / Fot. Fotolia
Zawody regulowane w Polsce i UE. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawody regulowane charakteryzują się ścisłym określeniem wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania danych czynności zawodowych. W Polsce jest obecnie 347 zawodów regulowanych. Nie zawsze te same zawody są również regulowane w innych państwach UE. Sprawdź listę takich profesji.

Zawody regulowane

Zawód regulowany jest to zespół czynności zawodowych, których wykonywanie jest uzależnione od spełnienia ściśle określonych wymagań kwalifikacyjnych oraz warunków zawartych w krajowych przepisach prawnych. Każde państwo członkowskie samodzielnie określa listę zawodów, które na ich terenie należą do grona zawodów regulowanych.

REKLAMA

Autopromocja

Oznacza to, że ten sam zawód może być zawodem regulowanym w jednym państwie członkowskim UE, podczas gdy w innych państwach członkowskich może on być wykonywany bez żadnych ograniczeń administracyjnych.

Wymagania

W dostępie do zawodów regulowanych przed kandydatami do pracy stawiane są rygorystyczne wymogi np.

  • odpowiednie wykształcenie (np. studia wyższe w określonym zakresie),
  • obowiązek zdania egzaminu państwowego lub korporacyjnego, wykazanie się doświadczeniem zawodowym (np. odbyciem stażu),
  • wpis do odpowiedniego rejestru najczęściej potwierdzony weryfikacją umiejętności lub nabyciem uprawnień.

Katalog zawodów deregulowanych

Skutki dla rozwoju gospodarczego

Nadmierne regulacje w dostępie do zawodów skutkują szeregiem negatywnych skutków dla rozwoju gospodarczego, w tym m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ograniczeniem konkurencji na rynku,
  • wzrostem cen i spadkiem jakości świadczonych usług,
  • zawężeniem możliwości wyboru po stronie konsumenta,
  • ograniczeniem dostępu do usługi dla mniej zamożnych konsumentów,
  • ograniczeniem możliwości szybkiego przekwalifikowania się w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku, możliwości technologiczne czy zmiany w otoczeniu zewnętrzny oraz
  • nadmiarem biurokracji związanej z prowadzeniem właściwych rejestrów.

Zadaj pytanie na FORUM

Przepływ osób w zawodach regulowanych

Źródło: opracowanie własne na podstawie: ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof/index.cfm?action=homepage

Źródło: opracowanie własne na podstawie: ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof/index.cfm?action=homepage

Uwolnienie zawodu urbanisty zgodne z konstytucją - TK

Migracja przedstawicieli zawodów regulowanych

Statystyki prowadzone przez Komisję Europejską pokazują, że jesteśmy drugim (po Niemczech – 13%) krajem pod względem migracji przedstawicieli zawodów regulowanych. W Polsce odsetek pracowników zawodów regulowanych, którzy wykonują pracę w innym kraju UE wynosi 10%. Nieco mniej mobilni są Brytyjczycy (8%), Rumuni (7%) i Szwedzi (7%).

Kierunki migracji Polaków

Najczęściej wybieranym krajem migracji jest Wielka Brytania (23%), następnie są: Norwegia (11%), Niemcy (10%), Belgia i Szwajcaria (7%).

Migracje w liczbach

Polskę w sumie opuściło 41 210 przedstawicieli zawodów regulowanych, w tym samym okresie przyjechało 2113 pracowników. Ponad 12 tys. osób, który uzyskały kwalifikacje zawodowe w Polsce wyjechało do Wielkiej Brytanii, 7,5 tys. do Belgii, 6,5 tys. do Niemiec. Do Polski najwięcej specjalistów przyjeżdża z Niemiec – 800, Czech – 230,Wielkiej Brytanii – 180, Irlandii i Hiszpanii – po 100.

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

311 zawodów regulowanych w 2011 r.

W Polsce w 2011 r. funkcjonowało 380 zawodów regulowanych i pod tym względem nasz kraj znacznie wyprzedzał inne państwa członkowskie UE. W 2011 roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace zmierzającego do wprowadzenia redukcji ograniczeń w dostępnie do zawodów przez deregulację polegającą na ograniczeniu wymogów wykonywania danego zawodu oraz dereglamentację polegająca na zmniejszeniu liczby zawodów regulowanych.

Ustawy deregulacyjne

W wyniku prac nad ustawami deregulacyjnymi wprowadzono stosowne zapisy dotyczące łącznie aż 246 zawodów (w tym w ramach: pierwszej transzy – 51 zawodów, drugiej transzy – 91 zawodów, trzeciej transzy – 104 zawody) Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości dokonuje przeglądu kolejnych zawodów w ramach IV transzy ustawy deregulacyjnej.

347 zawodów regulowanych

Zgodnie z wykazem zawodów regulowanych prowadzonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecnie w Polsce jest 347 zawodów.

Lista zawodów regulowanych

Pełna lista zawodów regulowanych w Polsce jak i pozostałych Państwach członkowskich UE znajduje się w bazie zawodów regulowanych prowadzonej przez Komisję Europejską.

Baza zawodów regulowanych UE >>>

Wyszukiwarka procedur dotyczących zawodów regulowanych >>>

Źródło: biznes.gov.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

REKLAMA

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

REKLAMA