Zawody regulowane w Polsce i UE
REKLAMA
REKLAMA
Zawody regulowane
Zawód regulowany jest to zespół czynności zawodowych, których wykonywanie jest uzależnione od spełnienia ściśle określonych wymagań kwalifikacyjnych oraz warunków zawartych w krajowych przepisach prawnych. Każde państwo członkowskie samodzielnie określa listę zawodów, które na ich terenie należą do grona zawodów regulowanych.
REKLAMA
Oznacza to, że ten sam zawód może być zawodem regulowanym w jednym państwie członkowskim UE, podczas gdy w innych państwach członkowskich może on być wykonywany bez żadnych ograniczeń administracyjnych.
Wymagania
W dostępie do zawodów regulowanych przed kandydatami do pracy stawiane są rygorystyczne wymogi np.
- odpowiednie wykształcenie (np. studia wyższe w określonym zakresie),
- obowiązek zdania egzaminu państwowego lub korporacyjnego, wykazanie się doświadczeniem zawodowym (np. odbyciem stażu),
- wpis do odpowiedniego rejestru najczęściej potwierdzony weryfikacją umiejętności lub nabyciem uprawnień.
Katalog zawodów deregulowanych
Skutki dla rozwoju gospodarczego
Nadmierne regulacje w dostępie do zawodów skutkują szeregiem negatywnych skutków dla rozwoju gospodarczego, w tym m.in.:
- ograniczeniem konkurencji na rynku,
- wzrostem cen i spadkiem jakości świadczonych usług,
- zawężeniem możliwości wyboru po stronie konsumenta,
- ograniczeniem dostępu do usługi dla mniej zamożnych konsumentów,
- ograniczeniem możliwości szybkiego przekwalifikowania się w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku, możliwości technologiczne czy zmiany w otoczeniu zewnętrzny oraz
- nadmiarem biurokracji związanej z prowadzeniem właściwych rejestrów.
Zadaj pytanie na FORUM
Przepływ osób w zawodach regulowanych
Źródło: opracowanie własne na podstawie: ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof/index.cfm?action=homepage
Źródło: opracowanie własne na podstawie: ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof/index.cfm?action=homepage
Uwolnienie zawodu urbanisty zgodne z konstytucją - TK
Migracja przedstawicieli zawodów regulowanych
Statystyki prowadzone przez Komisję Europejską pokazują, że jesteśmy drugim (po Niemczech – 13%) krajem pod względem migracji przedstawicieli zawodów regulowanych. W Polsce odsetek pracowników zawodów regulowanych, którzy wykonują pracę w innym kraju UE wynosi 10%. Nieco mniej mobilni są Brytyjczycy (8%), Rumuni (7%) i Szwedzi (7%).
Kierunki migracji Polaków
Najczęściej wybieranym krajem migracji jest Wielka Brytania (23%), następnie są: Norwegia (11%), Niemcy (10%), Belgia i Szwajcaria (7%).
Migracje w liczbach
Polskę w sumie opuściło 41 210 przedstawicieli zawodów regulowanych, w tym samym okresie przyjechało 2113 pracowników. Ponad 12 tys. osób, który uzyskały kwalifikacje zawodowe w Polsce wyjechało do Wielkiej Brytanii, 7,5 tys. do Belgii, 6,5 tys. do Niemiec. Do Polski najwięcej specjalistów przyjeżdża z Niemiec – 800, Czech – 230,Wielkiej Brytanii – 180, Irlandii i Hiszpanii – po 100.
Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców
311 zawodów regulowanych w 2011 r.
W Polsce w 2011 r. funkcjonowało 380 zawodów regulowanych i pod tym względem nasz kraj znacznie wyprzedzał inne państwa członkowskie UE. W 2011 roku Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace zmierzającego do wprowadzenia redukcji ograniczeń w dostępnie do zawodów przez deregulację polegającą na ograniczeniu wymogów wykonywania danego zawodu oraz dereglamentację polegająca na zmniejszeniu liczby zawodów regulowanych.
Ustawy deregulacyjne
W wyniku prac nad ustawami deregulacyjnymi wprowadzono stosowne zapisy dotyczące łącznie aż 246 zawodów (w tym w ramach: pierwszej transzy – 51 zawodów, drugiej transzy – 91 zawodów, trzeciej transzy – 104 zawody) Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości dokonuje przeglądu kolejnych zawodów w ramach IV transzy ustawy deregulacyjnej.
347 zawodów regulowanych
Zgodnie z wykazem zawodów regulowanych prowadzonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecnie w Polsce jest 347 zawodów.
Lista zawodów regulowanych
Pełna lista zawodów regulowanych w Polsce jak i pozostałych Państwach członkowskich UE znajduje się w bazie zawodów regulowanych prowadzonej przez Komisję Europejską.
Baza zawodów regulowanych UE >>>
Wyszukiwarka procedur dotyczących zawodów regulowanych >>>
Źródło: biznes.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat