REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy - branża IT w 2015 r.

 Hay Group Polska
firma doradcza
Rynek pracy - branża IT w 2015 r. / Fot. Fotolia
Rynek pracy - branża IT w 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Rynek pracy w branży IT w 2015 r. wciąż cechuje niedobór kandydatów do pracy. Kilkadziesiąt absolwentów kierunków informatycznych przybywających każdego roku nie wystarcza. Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że firmy wciąż potrzebują zatrudniać pracowników z wysokimi kwalifikacjami.

Rynek pracy w branży IT

Branża IT to specyficzna część trudnego dziś rynku pracy. Co roku polskie uczelnie opuszcza około 40 000 absolwentów kierunków informatycznych. Sektor IT niezmiennie od kilku lat sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. W dużej mierze jest to spowodowane rozwojem technologicznym – chcąc nadążyć za zmianami, firmy muszą stale zatrudniać fachowców o wysokich kwalifikacjach. Jednocześnie wyraźnie widoczna pozostaje tendencja niedoboru kandydatów na rynku pracy. Wyzwania stojące przed sektorem nowych technologii dotyczą jednak nie tylko braku odpowiednich pracowników, ale także innych wymagań branży, których nie da się już ignorować.

Pracownicy

Dzisiejsi pracownicy działów IT to ludzie młodzi – między 25 a 34 rokiem życia. Aż 65% z nich posiada wykształcenie wyższe w ramach swojej specjalizacji. Co ciekawe, aż 30% nie posiada wykształcenia kierunkowego, choć branża, w której pracują postrzegana jest za jedną z bardziej wymagających pod względem wiedzy eksperckiej.

Formy zatrudnienia

Najczęściej oferowaną przez pracodawców formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Aż 70% badanych jest obecnie zatrudnionych na takiej podstawie. Drugą, co do częstości występowania, jest kontrakt B2B, który deklaruje 23% pracowników. Kontrakt jest popularny w przypadku stanowisk eksperckich oraz zadaniowych, takich jak IT architekt, deweloper, IT konsultant, grafik.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zdaniem Mikołaja Makowskiego - Head of IT Contracting w Hays Poland - mimo że umowa o pracę pozostaje najpopularniejszą w Polsce formą współpracy, umowy kontraktowe oraz B2B wciąż zyskują na popularności. – Na projekty kontraktingowe decydują się najlepsi specjaliści, licząc na większe zarobki i najbardziej prestiżowe zlecenia – mówi Mikołaj Makowski i dodaje – popularność umów B2B na rynku pracy jest mocno powiązana z koniunkturą, co świadczy o dobrym stanie rynku IT i jego ciągłym rozwoju. Na bardziej dojrzałych rynkach zachodnich, wybór formy kontraktowej, która oznacza świadczenie usług, jest w większości przypadków świadomym zabiegiem. Taka forma pracy jest w oczach informatyków najbardziej korzystna i można przypuszczać, że w Polsce ten trend również będzie utrzymany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

48% firm daje pracownikom możliwość wyboru formy zatrudnienia.

– Przy wzmożonej presji ze strony najcenniejszych pracowników, część firm może zostać zmuszona do rewizji swojej polityki zatrudniania, aby pozostać atrakcyjnym pracodawcą. Obecnie niemal połowa firm daje swoim pracownikom możliwość wyboru formy zatrudnienia w momencie podejmowania decyzji o zatrudnieniu – komentuje Mirosława Kowalczuk, dyrektor działu Productized Services w Hay Group Polska.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zadaj pytanie: FORUM

43% pracodawców dostrzega zmianę preferencji pracowników przy wyborze formy zatrudnienia.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Mimo iż pozostałe firmy widzą zmiany preferencji kandydatów odnośnie pożądanej formy zatrudnienia, tylko 3,5% zakłada wprowadzenie nowej formy do wyboru dla kandydatów.

Szkolenia

Budżet na szkolenie zewnętrzne dla działów IT rośnie rok do roku. Na ten wzrost może mieć wpływ zmniejszające się wsparcie pochodzące ze środków unijnych. Ta tendencja najprawdopodobniej się utrzyma, gdyż w tak prężnie rozwijającej się specjalizacji jak IT, szkolenia są jednym z niezbędnych czynników gwarantujących konkurencyjność na rynku.

Spośród pracowników działów IT, 31% deklaruje, iż w ostatnim roku uczestniczyło w co najmniej jednym szkoleniu IT finansowanym przez pracodawcę. 65% specjalistów uczestniczyło w jednym lub dwóch tego typu szkoleniach..

Nadchodzą zmiany na rynku pracy

Ponadto aż 38% pracowników sfinansowało przynajmniej jedno szkolenie z własnej kieszeni. – Ten wysoki współczynnik dość jasno wskazuje, że jest to niezwykle konkurencyjny i dynamicznie zmieniający się rynek. Aby pozostać konkurencyjnymi, specjaliści inwestują w swój rozwój zawodowy. Również rosnąca popularność kontraktów B2B spowodowała, iż sami pracownicy traktują siebie jak firmę, w którą należy inwestować – dodaje Mirosława Kowalczuk.

Prawa autorskie

Coraz bardziej istotnym aspektem pracy w branży jest kwestia wynagradzania pracowników działów IT z tytułu praw autorskich. W grupie wszystkich firm, które wzięły udział w badaniu, 28% oferuje możliwość zwiększenia wynagrodzenia netto z tytułu praw autorskich. Z badania wynika jednak, że jest to rozwiązanie ofertowane tylko przez firmy z sektora IT i nowoczesnych technologii.

28% firm oferuje możliwość zwiększenia wynagrodzenia z tytułu praw autorskich.

Mirosława Kowalczuk podkreśla, że jest to dość istotny element wynagrodzenia, dający możliwość zbudowania przewagi konkurencyjnej dla małych i średnich firm, które mogą w ten sposób pozyskiwać utalentowanych pracowników w ramach większej swobody w zakresie pracy. Dodatkowo, jest to silny element motywacyjny, który poprzez współdziałanie zwiększa zaangażowanie pracowników. W swoich obecnych miejscach pracy, tylko 14% respondentów ma możliwość zwiększenia wynagrodzenia netto z tytułu praw autorskich.

14% pracowników działów IT ma w obecnym miejscu pracy możliwość skorzystania z takiej możliwości.

Rozwój nowych technologii szansą na nowe stanowiska pracy, cz. 1

Rekrutacja

Najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania kandydatów przez firmy są polecenia ich własnych pracowników (48%), portale internetowe z ogłoszeniami (30%) oraz prowadzony samodzielnie direct search (23%). Dla pracowników działów IT najbardziej preferowanym sposobem poszukiwania pracy jest korzystanie z portali internetowych z ogłoszeniami (62%).

Jak zauważa Katarzyna Pączkowska, Business Manager w Hays Poland, wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych gratyfikacji dla pracowników przesyłających rekomendacje kandydatów na stanowiska objęte wakatem. –  Jest to zachęta, by polecać swojego pracodawcę znajomym. To z kolei jest dla firm bardzo dobrym źródłem potencjalnych kandydatów – mówi Katarzyna Pączkowska i dodaje – rynek pracy w obszarze stanowisk IT jest stanowczo „rynkiem kandydata”, co oznacza, że konieczne jest często prowadzenie poszukiwań bezpośrednich, zwłaszcza na stanowiska deweloperów. Jest to niekiedy jedyny sposób dotarcia do osób, które obecnie nie szukają pracy i zachęcenia ich do rozważenia zmian w życiu zawodowym.”

Dodatkowe informacje

Badania prowadzone były na przestrzeni lutego i marca 2015 roku przez firmę Hay Group Polska, we współpracy z Hays Poland. Na zaproszenie do udziału odpowiedziało 28 firm z sektora IT i nowoczesnych technologii, bankowości oraz SSC/BPO, a także 304 pracowników działów IT. Raport z badania pokazuje zarówno perspektywę firm, zatrudniających wykwalifikowanych specjalistów IT, jak i samych pracowników tych działów.

***

O Hay Group: Jesteśmy globalną firmą doradczą, wspierającą firmy w przekształcaniu strategii biznesowych w rzeczywistość. Skutecznie wprowadzamy zmiany, pomagamy ludziom i organizacjom realizować ich potencjał. Mamy siedziby w 85 biurach zlokalizowanych w 49 krajach, współpracujemy z ponad 10.000 firm na całym świecie. Nasi klienci należą zarówno do sektora prywatnego, jak i państwowego, reprezentują wszystkie branże i gałęzie przemysłu oraz różnorodne problemy, z jakimi mierzą się firmy na całym świecie. Więcej informacji: www.Haygroup.pl

HAYS Poland jest firmą doradztwa personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej na świecie firmy zajmującej się rekrutacją specjalistyczną. Grupa Hays posiada 244 biura w 33 krajach, w których Łącznie pracuje w nich ponad 8700 ekspertów w 20 specjalizacjach. Polski oddział firmy istnieje od 2003 r. i systematycznie powiększa swój udział w rynku. W Polsce biura HAYS zlokalizowane są w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu oraz Szczecinie.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  REKLAMA

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  REKLAMA