REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy - branża IT w 2015 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Hay Group Polska
firma doradcza
Rynek pracy - branża IT w 2015 r. / Fot. Fotolia
Rynek pracy - branża IT w 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy w branży IT w 2015 r. wciąż cechuje niedobór kandydatów do pracy. Kilkadziesiąt absolwentów kierunków informatycznych przybywających każdego roku nie wystarcza. Postępujący rozwój technologiczny sprawia, że firmy wciąż potrzebują zatrudniać pracowników z wysokimi kwalifikacjami.

Rynek pracy w branży IT

Branża IT to specyficzna część trudnego dziś rynku pracy. Co roku polskie uczelnie opuszcza około 40 000 absolwentów kierunków informatycznych. Sektor IT niezmiennie od kilku lat sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. W dużej mierze jest to spowodowane rozwojem technologicznym – chcąc nadążyć za zmianami, firmy muszą stale zatrudniać fachowców o wysokich kwalifikacjach. Jednocześnie wyraźnie widoczna pozostaje tendencja niedoboru kandydatów na rynku pracy. Wyzwania stojące przed sektorem nowych technologii dotyczą jednak nie tylko braku odpowiednich pracowników, ale także innych wymagań branży, których nie da się już ignorować.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownicy

Dzisiejsi pracownicy działów IT to ludzie młodzi – między 25 a 34 rokiem życia. Aż 65% z nich posiada wykształcenie wyższe w ramach swojej specjalizacji. Co ciekawe, aż 30% nie posiada wykształcenia kierunkowego, choć branża, w której pracują postrzegana jest za jedną z bardziej wymagających pod względem wiedzy eksperckiej.

Formy zatrudnienia

Najczęściej oferowaną przez pracodawców formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Aż 70% badanych jest obecnie zatrudnionych na takiej podstawie. Drugą, co do częstości występowania, jest kontrakt B2B, który deklaruje 23% pracowników. Kontrakt jest popularny w przypadku stanowisk eksperckich oraz zadaniowych, takich jak IT architekt, deweloper, IT konsultant, grafik.

Rekomendowany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Zdaniem Mikołaja Makowskiego - Head of IT Contracting w Hays Poland - mimo że umowa o pracę pozostaje najpopularniejszą w Polsce formą współpracy, umowy kontraktowe oraz B2B wciąż zyskują na popularności. – Na projekty kontraktingowe decydują się najlepsi specjaliści, licząc na większe zarobki i najbardziej prestiżowe zlecenia – mówi Mikołaj Makowski i dodaje – popularność umów B2B na rynku pracy jest mocno powiązana z koniunkturą, co świadczy o dobrym stanie rynku IT i jego ciągłym rozwoju. Na bardziej dojrzałych rynkach zachodnich, wybór formy kontraktowej, która oznacza świadczenie usług, jest w większości przypadków świadomym zabiegiem. Taka forma pracy jest w oczach informatyków najbardziej korzystna i można przypuszczać, że w Polsce ten trend również będzie utrzymany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

48% firm daje pracownikom możliwość wyboru formy zatrudnienia.

– Przy wzmożonej presji ze strony najcenniejszych pracowników, część firm może zostać zmuszona do rewizji swojej polityki zatrudniania, aby pozostać atrakcyjnym pracodawcą. Obecnie niemal połowa firm daje swoim pracownikom możliwość wyboru formy zatrudnienia w momencie podejmowania decyzji o zatrudnieniu – komentuje Mirosława Kowalczuk, dyrektor działu Productized Services w Hay Group Polska.

Zadaj pytanie: FORUM

43% pracodawców dostrzega zmianę preferencji pracowników przy wyborze formy zatrudnienia.

Mimo iż pozostałe firmy widzą zmiany preferencji kandydatów odnośnie pożądanej formy zatrudnienia, tylko 3,5% zakłada wprowadzenie nowej formy do wyboru dla kandydatów.

Szkolenia

REKLAMA

Budżet na szkolenie zewnętrzne dla działów IT rośnie rok do roku. Na ten wzrost może mieć wpływ zmniejszające się wsparcie pochodzące ze środków unijnych. Ta tendencja najprawdopodobniej się utrzyma, gdyż w tak prężnie rozwijającej się specjalizacji jak IT, szkolenia są jednym z niezbędnych czynników gwarantujących konkurencyjność na rynku.

Spośród pracowników działów IT, 31% deklaruje, iż w ostatnim roku uczestniczyło w co najmniej jednym szkoleniu IT finansowanym przez pracodawcę. 65% specjalistów uczestniczyło w jednym lub dwóch tego typu szkoleniach..

Nadchodzą zmiany na rynku pracy

Ponadto aż 38% pracowników sfinansowało przynajmniej jedno szkolenie z własnej kieszeni. – Ten wysoki współczynnik dość jasno wskazuje, że jest to niezwykle konkurencyjny i dynamicznie zmieniający się rynek. Aby pozostać konkurencyjnymi, specjaliści inwestują w swój rozwój zawodowy. Również rosnąca popularność kontraktów B2B spowodowała, iż sami pracownicy traktują siebie jak firmę, w którą należy inwestować – dodaje Mirosława Kowalczuk.

Prawa autorskie

Coraz bardziej istotnym aspektem pracy w branży jest kwestia wynagradzania pracowników działów IT z tytułu praw autorskich. W grupie wszystkich firm, które wzięły udział w badaniu, 28% oferuje możliwość zwiększenia wynagrodzenia netto z tytułu praw autorskich. Z badania wynika jednak, że jest to rozwiązanie ofertowane tylko przez firmy z sektora IT i nowoczesnych technologii.

28% firm oferuje możliwość zwiększenia wynagrodzenia z tytułu praw autorskich.

Mirosława Kowalczuk podkreśla, że jest to dość istotny element wynagrodzenia, dający możliwość zbudowania przewagi konkurencyjnej dla małych i średnich firm, które mogą w ten sposób pozyskiwać utalentowanych pracowników w ramach większej swobody w zakresie pracy. Dodatkowo, jest to silny element motywacyjny, który poprzez współdziałanie zwiększa zaangażowanie pracowników. W swoich obecnych miejscach pracy, tylko 14% respondentów ma możliwość zwiększenia wynagrodzenia netto z tytułu praw autorskich.

14% pracowników działów IT ma w obecnym miejscu pracy możliwość skorzystania z takiej możliwości.

Rozwój nowych technologii szansą na nowe stanowiska pracy, cz. 1

Rekrutacja

REKLAMA

Najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania kandydatów przez firmy są polecenia ich własnych pracowników (48%), portale internetowe z ogłoszeniami (30%) oraz prowadzony samodzielnie direct search (23%). Dla pracowników działów IT najbardziej preferowanym sposobem poszukiwania pracy jest korzystanie z portali internetowych z ogłoszeniami (62%).

Jak zauważa Katarzyna Pączkowska, Business Manager w Hays Poland, wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowych gratyfikacji dla pracowników przesyłających rekomendacje kandydatów na stanowiska objęte wakatem. –  Jest to zachęta, by polecać swojego pracodawcę znajomym. To z kolei jest dla firm bardzo dobrym źródłem potencjalnych kandydatów – mówi Katarzyna Pączkowska i dodaje – rynek pracy w obszarze stanowisk IT jest stanowczo „rynkiem kandydata”, co oznacza, że konieczne jest często prowadzenie poszukiwań bezpośrednich, zwłaszcza na stanowiska deweloperów. Jest to niekiedy jedyny sposób dotarcia do osób, które obecnie nie szukają pracy i zachęcenia ich do rozważenia zmian w życiu zawodowym.”

Dodatkowe informacje

Badania prowadzone były na przestrzeni lutego i marca 2015 roku przez firmę Hay Group Polska, we współpracy z Hays Poland. Na zaproszenie do udziału odpowiedziało 28 firm z sektora IT i nowoczesnych technologii, bankowości oraz SSC/BPO, a także 304 pracowników działów IT. Raport z badania pokazuje zarówno perspektywę firm, zatrudniających wykwalifikowanych specjalistów IT, jak i samych pracowników tych działów.

***

O Hay Group: Jesteśmy globalną firmą doradczą, wspierającą firmy w przekształcaniu strategii biznesowych w rzeczywistość. Skutecznie wprowadzamy zmiany, pomagamy ludziom i organizacjom realizować ich potencjał. Mamy siedziby w 85 biurach zlokalizowanych w 49 krajach, współpracujemy z ponad 10.000 firm na całym świecie. Nasi klienci należą zarówno do sektora prywatnego, jak i państwowego, reprezentują wszystkie branże i gałęzie przemysłu oraz różnorodne problemy, z jakimi mierzą się firmy na całym świecie. Więcej informacji: www.Haygroup.pl

HAYS Poland jest firmą doradztwa personalnego, należącą do międzynarodowej grupy HAYS plc, notowanej na giełdzie w Londynie i największej na świecie firmy zajmującej się rekrutacją specjalistyczną. Grupa Hays posiada 244 biura w 33 krajach, w których Łącznie pracuje w nich ponad 8700 ekspertów w 20 specjalizacjach. Polski oddział firmy istnieje od 2003 r. i systematycznie powiększa swój udział w rynku. W Polsce biura HAYS zlokalizowane są w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu oraz Szczecinie.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA