W jakich przypadkach możliwe jest ponowne zawarcie umowy na okres próbny
REKLAMA
REKLAMA
Umowa na okres próbny w praktyce jest zawierana z danym pracownikiem tylko raz. Poprzedza inne rodzaje umów o pracę, a nie następuje po nich (art. 25 § 2 Kodeksu pracy). W konsekwencji fakt niezawierania wcześniej umowy o pracę na okres próbny nie umożliwia zastosowania takiej umowy przy ponownym zatrudnieniu.
REKLAMA
Jeśli umowa na okres próbny nie będzie wypełniała swoich podstawowych zadań, które uzasadniają jej stosowanie, zawarcie takiej umowy po wcześniejszym zatrudnieniu na czas nieokreślony i na czas określony nie będzie dopuszczalne. Możliwość zastosowania takiej akurat umowy można jednak uzasadnić znaczącą zmianą zadań, jakie pracownik miałby wykonywać podczas ponownego zatrudnienia.
Od 22 lutego 2016 r. po raz pierwszy zostanie wprowadzony w przepisach prawa pracy wyraźny zapis o możliwości powtórzenia umowy próbnej między tymi samymi stronami. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe:
● jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy,
● po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeśli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.
Cały artykuł przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes
W jakich przypadkach możliwe jest ponowne zawarcie umowy na okres próbny
W artykule opisano możliwe przypadki ponownego zawarcia umowy próbnej przy uwzględnieniu zmian jakie nastąpią w 2016 roku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat