Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia
22 mar 2019
Pracownik złożył pismo, w którym wypowiedział swoją umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i wskazał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jednak temu pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy zatem rozwiąże się jego umowa: po miesięcznym czy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia?
Umowa na czas określony - okres wypowiedzenia
22 lut 2019
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak liczyć okres wypowiedzenia liczony w tygodniach i miesiącach?
Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą w ciąży
15 lut 2019
Zgodnie z przepisami prawa pracy kobieta w ciąży podlega ochronie zatrudnienia. Jednakże w niektórych przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży.
Ochrona pracownika po urlopie wychowawczym
12 lut 2019
Przepisy Kodeksu pracy przewidują ochronę pracownika przed zwolnieniem od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia zakończenia tego urlopu. Jak wygląda ochrona powracającego pracownika po urlopie wychowawczym?
Świadectwo pracy 2019 - wzór, jak wydać
01 lut 2019
Obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2019 roku? Przedstawiamy wzór pomocniczy świadectwa pracy i sposób jego wypełnienia.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia 2019 – wzór pisma
30 sty 2019
Rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia mogą zarówno pracodawca, jak i pracownik. W jakich sytuacjach mogą to zrobić? Przedstawiamy wzór pisma rozwiązującego umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem 2019 - wzór pisma
22 sty 2019
Zarówno pracodawca, jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jakie są okresy wypowiedzenia umów w 2019 roku? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.
Zmiany w Kodeksie pracy 2019 - czy powstanie nowy Kodeks pracy
18 sty 2019
Nowy Kodeks Pracy jest wyczekiwany od wielu lat. Czy powstanie nowy Kodeks pracy? Jakie zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2019 r. - odpowiada ekspert.
Odprawa - rozwiązanie umowy o pracę w przypadku przejściu zakładu na innego pracodawcę
10 sty 2019
Czy pracownikowi przysługuje odprawa lub odszkodowanie po rozwiązaniu umowy o pracę w przypadku przejściu zakładu na innego pracodawcę?
Nowe wzory dokumentów dla pracodawców i pracowników 2019
02 sty 2019
Resort pracy opublikował nowe wzory dokumentów związanych z ubieganiem się o zatrudnienie, nawiązaniem, zmianą oraz ustaniem stosunku pracy. Pomocnicze wzory dokumentów są zgodne z aktualnymi przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r. Pobierz aktualne wzory dokumentów.
Przywrócenie do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym - wyrok TK
18 gru 2018
Możliwość żądania przywrócenia do pracy osoby zatrudnionej na czas określony, której wypowiedziano umowę w okresie ochrony przedemerytalnej - to ważny wyrok dla pracowników, wydany przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 grudnia 2018 r. (sygn. P 133/15).
Rozwiązanie umowy o pracę (art. 30) w 2019 roku
14 gru 2018
Przepisy Kodeksu pracy regulują podstawowe kwestie związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Sposobów na rozwiązanie umowy o pracę jest kilka. Jak zatem rozwiązać umowę o pracę w 2019 roku?
Ważne zmiany w umowach na czas określony od 22 listopada 2018 r.
20 lis 2018
Ważne zmiany czekają 22 listopada pracodawców i pracowników, w tym również zatrudnionych w branży transportowej. 21 listopada 2018 r. upływa limit czasowy zatrudniania na czas określony. W przypadku kontynuacji zatrudnienia, od 22 listopada pracownicy - z mocy prawa - będą zatrudnieni na stałe.
Czy można uzupełnić świadectwo pracy po terminie
10 paź 2018
W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy. Czy pracownik może domagać się uzupełnienia już wydanego świadectwa o dodatkowe informacje?
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony 2019 - wzór pisma
10 paź 2018
Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony? Jakie są okresy wypowiedzenia w 2019 roku? Kiedy rozpoczyna się i kończy okres wypowiedzenia? Przedstawiamy wzór pisma wypowiadającego umowę na czas nieokreślony.
Rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi 2018/2019
09 paź 2018
Rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi pozwala zatrudnić cudzoziemców w sposób uproszczony. Metodę tę stosujemy do pracownika z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii. Jakie są obowiązki pracodawcy w związku z zatrudnieniem cudzoziemca w latach 2018-2019?
Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny w 2019 r. - wzór
09 paź 2018
Co do zasady umowa na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Jakie są okresy wypowiedzenia i jak prawidłowo rozwiązać taką umowę? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę na okres próbny przez pracownika za wypowiedzeniem.
Zmiany w umowach pracowników i pracowników tymczasowych w listopadzie 2018 r.
08 paź 2018
22 listopada 2018 r. wszystkie umowy na czas określony przekształcą się w umowę na czas nieokreślony. Zmiany w umowach dotkną również pracowników tymczasowych.
Przekształcenie umowy o pracę na czas określony w umowę na czas nieokreślony – 22 listopada 2018
05 paź 2018
22 listopada 2018 r. to pierwszy dzień automatycznego przekształcenia umowy o pracę na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony zgodnie z upływem terminu 33 miesięcy liczonego od dnia 22 lutego 2016 r.
Pracownik z więzienia
28 wrz 2018
Pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników, dlatego coraz częściej zgłaszają się po pracowników z więzienia. Zatrudnienie pracownika z zakładu karnego wiąże się z możliwością otrzymania dotacji. Ile wynosi dotacja na zatrudnienie skazanego?
Zmiany w wydawaniu świadectwa pracy w 2019 r.
25 wrz 2018
Od 1 stycznia 2019 r. zmienią się zasady w wydawaniu świadectwa pracy. Jest to efekt zmian w przepisach o skróceniu przechowywania akt pracowniczych.
Czy pracownikowi przywróconemu do pracy należy wystawić nową umowę o pracę
04 wrz 2018
Jeżeli sąd pracy prawomocnym wyrokiem przywróci pracownika do pracy, powinien on zgłosić gotowość podjęcia pracy w ciągu 7 dni od wydania tego wyroku. Czy w związku z tym, konieczne jest podpisanie nowej umowy o pracę?
Nowy system oceny pracy nauczycieli od 1 września 2018 r.
29 sie 2018
Od 1 września 2018 r. będą obowiązywać nowe przepisy określające tryb dokonywania oceny pracy nauczycieli. Takie zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego.
Przyczyny wygaśnięcia umowy o pracę
22 sie 2018
Wygaśnięcie umowy o pracę może zajść jedynie w określonych przepisami prawa przypadkach. Wówczas następuje ono z mocy prawa i niepotrzebne są dodatkowe oświadczenia woli. W jakich sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę?
Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony w 2019 r.?
22 sie 2018
Okres wypowiedzenia umowy o na czas określony uzależniony jest od stażu pracy w danej firmie. Jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowie zawartej na czas określony, a jakie w przypadku umowy na okres próbny? Jak wypowiedzieć umowę na czas określony?
Umowa o praktykę absolwencką – co warto wiedzieć?
21 sie 2018
Praktyki absolwenckie umożliwiają zdobycie doświadczenia, które może okazać się bardzo cenne na rynku pracy. Aby zostać praktykantem należy spełniać jednak pewne kryteria. Warto wiedzieć, jak wygląda umowa o praktykę absolwencką oraz do czego prawo ma praktykant.
Świadectwo pracy 2018/2019 - aktualny wzór
16 sie 2018
Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje nowy pomocniczy wzór świadectwa pracy. Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2018/2019 roku? Zapoznaj się z aktualnym wzorem świadectwa pracy oraz sposobem jak je wypełnić.
Ważne zmiany w umowach na czas określony w listopadzie 2018 r.
16 sie 2018
21 listopada 2018 r. upływa limit czasowy zatrudniania na czas określony. W przypadku kontynuacji zatrudnienia, od 22 listopada pracownicy - z mocy prawa - będą zatrudnieni na stałe.
Rozwiązanie umowy o pracę a długotrwała choroba
14 sie 2018
Kodeks Pracy zapewnia szereg instrumentów ochrony praw pracowników, jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego. Należy jednak podkreślić, że nawet długotrwała choroba nie gwarantuje nieograniczonej ochrony przed zwolnieniem, a jedynie czasową. Jak długo trwa okres ochrony pracownika i w jaki sposób jest obliczany?
Przyczyny zwolnienia pracownika w orzecznictwie
01 sie 2018
W większości przypadków Kodeks pracy nie precyzuje jakie mogą być powody zwolnienia, a zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracodawca zobowiązany jest wskazać konkretną podstawę rozwiązania umowy. Poniżej przedstawione orzecznictwo Sądu Najwyższego z ostatnich lat rozstrzyga wątpliwe kwestie dotyczące przyczyn zwolnienia pracownika.
Dofinansowanie do zatrudnienia niani
17 lip 2018
Rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej. Dzięki temu mogą liczyć na dofinansowanie. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie kilku przesłanek.
Obowiązki pracodawcy w związku z zawarciem kolejnej umowy o pracę na czas określony
09 lip 2018
Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony rodzi wobec pracodawcy poszczególne obowiązki takie jak badania lekarskie czy szkolenie w zakresie bhp.
Szczególna ochrona dla zwolnionego pracownika
28 cze 2018
Większa ochrona zwalnianego pracownika w trakcie toczącego się procesu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy - to jedna z propozycji zmian w kodeksie postępowania cywilnego. Zmiana ma umożliwić szybszy powrót do pracy jeszcze przed wydaniem wyroku.
Jakie prawa ma zwalniany pracownik
24 kwi 2018
Zwalniany pracownik ma również prawa i warto z nich skorzystać. Po stronie pracodawcy istnieje szereg obowiązków względem zwalnianego pracownika.
Co należy zrobić, aby zatrudnić skazanego
10 kwi 2018
Osoby skazane mogą być zatrudniane tylko za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego. Dla pracodawców zatrudnienie osoby skazanej to wiele korzyści.
Nowy Kodeks pracy: rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i choroby
20 mar 2018
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowała projekt nowego Kodeksu pracy, który dopuszcza rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i zwolnienia lekarskiego. Ochrona przed zwolnieniem będzie wyłączona również w przypadku zatrudnionych na umowę zastępstwo oraz kobiet w ciąży pracujących w małych firmach.
Rewolucja w wypowiadaniu umów o pracę
12 mar 2018
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy już za kilka dni przedstawi projekt nowego kodeksu pracy. Rewolucyjne zmiany mają dotknąć przepisów dotyczących wypowiadania umów o pracę.
Jak zawierać i rozwiązywać umowy o pracę na zastępstwo w 2018 r.
07 mar 2018
Umowę na zastępstwo stosuje się głównie w przypadku długotrwałych, usprawiedliwionych nieobecności w pracy pracowników, jeżeli zachodzi konieczność ich zastępstwa. Zobacz przykładowy wzór umowy o pracę na czas zastępstwa.
Jak wydać duplikat świadectwa pracy
02 mar 2018
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy możliwe jest wydanie wyłącznie dwóch dokumentów – świadectwa pracy, a w uzasadnionych przypadkach – odpisu tego dokumentu. Jak wydać duplikat świadectwa pracy, jeżeli jego treść nie zgadza się z pismem o rozwiązaniu umowy o pracę?
Propozycje zmian w nowym Kodeksie pracy - dłuższy czas pracy, zmiany w nadgodzinach
09 lut 2018
Pensja za nadgodziny nie będzie automatycznie wypłacana pracownikowi, ale będzie trafiać na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Ponadto dłuższy czas pracy dla pracowników twórczych, sezonowych - to niektóre z propozycji zmian, które znalazły się w nowym Kodeksie pracy.
Jak zatrudnić nianię i skorzystać z dofinansowania w 2018 r.
19 gru 2017
Rodzice zatrudniający nianię mogą ubiegać się o dofinansowanie do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 1 stycznia 2018 r. budżet państwa sfinansuje składki na jej ubezpieczenia tylko częściowo. Jak krok po kroku zatrudnić nianię i jakie warunki należy spełnić by otrzymać dofinansowanie?
Rozwiązanie umowy o pracę w 2018 r. (art. 30) – podstawowe informacje
13 gru 2017
Art. 30 Kodeksu pracy określa podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę w 2018 roku?
Maksymalny czas trwania umowy o pracę na czas określony 2018/2019
16 lis 2017
W 2016 roku weszły w życie kluczowe zmiany dotyczące limitów liczby umów terminowych i okresu ich obowiązywania. Maksymalny czas trwania umowy na czas określony wynosi 33 miesiące. Licząc od 22 lutego 2016 r.33 miesiące mijają 22 listopada 2018 r.
Zmiany w prawie pracy w 2018 roku
31 paź 2017
W czerwcu 2017 r. Prezydent skierował do Sejmu projekt noweli Kodeksu pracy, który ma ułatwić pracownikom realizację uprawnień pracowniczych. Projekt dotyczy rozszerzenia ochrony osób korzystających z uprawnień rodzicielskich, odszkodowania za mobbing, zasad wydawania świadectw pracy i terminów przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.
Zwolnienie dyscyplinarne a naruszenie dóbr osobistych pracownika
29 wrz 2017
Czy rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy, które zostało uznane przez sąd pracy za naruszające przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, może naruszać dobra osobiste pracownika?
Kodeksowe limity umów na czas określony a umowy na czas określony z nauczycielami mianowanymi
13 wrz 2017
Nauczyciele mianowani mogą zostać zatrudnieni na podstawie umów na czas określony jedynie w ustawowo określonych przypadkach. Do rzeczonych umów nie mają zastosowania limity w zatrudnieniu na czas określony z art. 251 § 1 k.p.
Świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego a zwolnienie dyscyplinarne
05 wrz 2017
Czy każdy przypadek świadczenia pracy w okresie zwolnienia lekarskiego uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych?
Przedwstępna umowa o pracę
04 wrz 2017
Proces rekrutacji pracownika coraz częściej staje się wieloetapowym narzędziem selekcji i wyboru potencjalnie najlepszego z punktu widzenia pracodawcy kandydata na pracownika. Po jego zakończeniu strony porozumiewają się m.in. co do terminu zawarcia umowy o pracę i terminu jej rozpoczęcia, a praktyka wskazuje, że nie zawsze są to terminy tożsame. Zdarza się, że pracodawca przed zawarciem umowy o pracę proponuje pracownikowi zawarcie umowy przedwstępnej. Czy jest to dopuszczalne na gruncie przepisów prawa pracy, a jeśli tak to jaka powinna być treść takiej umowy i jakie konsekwencje dla stron rodzi jej podpisanie?
Zwolnienie dyscyplinarne z powodu nieobecności w pracy przy zadaniowym czasie pracy
30 sie 2017
W orzecznictwie i doktrynie prawnej za ugruntowany należy uznać pogląd, iż nawet jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy - w zależności od okoliczności konkretnego przypadku - może stanowić ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy (tak chociażby wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1981 r., I PRN 57/81). Czy, z uwagi na specyfikę zadaniowego systemu czasu pracy, zasada ta ma także zastosowanie wobec pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy?
Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu z powodu zbliżającego się upływu kadencji
30 sie 2017
W przypadku, gdy członek zarządu spółki kapitałowej związany jest ze spółką umową o pracę na czas nieokreślony bardzo często dochodzi do sytuacji, w której okres kadencji członka zarządu nie jest dokładnie skorelowany z okresem stosunku pracy, tj. mimo upływu kadencji, członek zarządu jest nadal związany ze spółką umową o pracę, którą pracodawca wypowiada dopiero po upływie kadencji. Czy jest wobec tego prawidłowe wypowiedzenie o pracę członkowi zarządu z powodu zbliżającego się upływu kadencji złożone jeszcze przed upływem kadencji?