REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki wpływ na uprawnienia pracownika ma zakładowy staż pracy?

Przepisy prawa pracy uzależniają nabycie niektórych uprawnień pracowniczych od odpowiedniego stażu zawodowego. Należy odróżnić w tym zakresie ogólny staż pracy od zakładowego - czyli okresu zatrudnienia tylko w jednym zakładzie pracy.

Pracodawcy powinni tworzyć programy emerytalne

Oszczędzanie w pracowniczych programach emerytalnych to szansa wyższą emeryturą Polacy mają świadomość tego, że ich przyszła emerytura może być bardzo niska. Mimo to oszczędzanie w III filarze nie jest popularne. Pracodawcy RP uważają, że mogliby ich w tym wesprzeć właśnie pracodawcy tworząc programy emerytalne.

Nawiązanie współpracy z wolontariuszem - prawa i obowiązki

Wolontariuszem może być osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia odpowiadające świadczeniu pracy. Również wolontariusz przy wykonaniu swojej prawy ma prawa i obowiązki. Jakie?

Jak pracodawca może weryfikować liczbę członków zakładowej organizacji związkowej

Mamy wątpliwości dotyczące przekazywanej przez zakładową organizację związkową informacji o liczbie jej członków. Jedynie w przypadku części z nich potrącamy składki związkowe przy wypłacie wynagrodzenia za pracę. Organizacja związkowa nie przedstawia przy tym imiennej listy swoich członków. W jaki sposób możemy zweryfikować faktyczną liczbę związkowców organizacji?

REKLAMA

Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem pracownika?

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Taka sytuacja określana jest mianem dyżuru. Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem?

Jak naliczać urlop wypoczynkowy nauczycielom pracującym w placówkach nieferyjnych

Nasze szkolne schronisko młodzieżowe zatrudnia wychowawców na 1/2 etatu. Pracownicy pracują zgodnie z harmonogramem również w soboty i niedziele. Mają oni prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego ze względu na zatrudnienie w placówce nieferyjnej. Ile faktycznie dni urlopu należy się wychowawcom, którzy pracują na 1/2 etatu? Czy urlopu należy udzielać również na soboty i niedziele, które są dla nich dniami pracy? Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi za okres pracy od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.?

Konsekwencje wprowadzenia pracy zmianowej

Zastosowanie systemu pracy zmianowej umożliwia zatrudnienie pracownika w niedziele i święta, jak również skrócenie tygodniowego okresu odpoczynku. Należy jednak pamiętać o zakazie pracy w święta w placówkach handlowych.

Jakie są podstawowe elementy stosunku pracy

Kodeks pracy nie formułuje pełnej, rozwiniętej definicji pojęcia prawnego stosunku pracy. Podaje jedynie jego najważniejsze cechy.

REKLAMA

Praca nocna w systemie skróconego tygodnia pracy - porada

Jestem zatrudniona w systemie skróconego tygodnia pracy, przy czym pracuję od poniedziałku do wtorku w godzinach od 11 do 21, w środy od 12 do 22, a w czwartki od 14-24. Czy w związku z powyższym jestem zatrudniona w porze nocnej i czy przysługują mi jakieś dodatkowe świadczenia? Jak wygląda sprawa nadgodzin w moim przypadku?

Odpowiedzialność w razie łamania przepisów o związkach zawodowych

Rozdział 5 ustawy o związkach zawodowych zawiera wyszczególnione sytuacje łamania ustawy o związkach zawodowych, których zaistnienie pociąga za sobą odpowiedzialność prawną.

Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach bhp

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W szczególności pracownik jest zobowiązany brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.

Samozatrudnienie a umowa o pracę

Pojęcie samozatrudnienia nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę. W potocznym języku samozatrudnienie oznacza zastąpienie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy umową cywilnoprawną z osobą, która jednoosobowo prowadzi działalność gospodarczą. Takie rozumienie samozatrudnienia jest znacznym zawężeniem tego zjawiska. W praktyce bowiem znaczna część osób osiąga przychody z tytułu cywilnych umów zlecenia, a także umów o dzieło.

Umowa o pracę a umowa zlecenie – podstawowe różnice

W praktyce wiele trudności rodzi zagadnienie odróżnienia umowy o pracę od cywilnoprawnego stosunku zlecenia i innych mieszanych umów starannego działania, gdzie ryzyko, podobnie jak w stosunku pracy, ponosi zlecający. Odróżniającymi elementami mogą być brak trwałej więzi między zleceniodawcą i zleceniobiorcą, brak konieczności odpłatności, brak obowiązku pracowniczego podporządkowania.

Letni spadek bezrobocia

Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, dane GUS świadczą o poprawie kondycji polskiej gospodarki i spadku bezrobocia. Ekspertka szacuje, że wzrost PKB w br. może wynieść 3,3 proc.

Czy na żądanie pracownika trzeba wydać duplikat paska wynagrodzeń zastępującego ZUS RMUA

Nasza firma zatrudnia 3000 pracowników i jest scentralizowana. Pracownik nie odebrał pojedynczych pasków wynagrodzeń, które poprawnie zastępują RMUA, za bardzo odległy okres (październik/2007 r. i listopad/2008 r.). Paski są odpowiednio zabezpieczone przed podglądem przez osoby trzecie – tj. widzi je osoba, która je drukuje na ekranie i potem pracownik. Zgodnie z wewnętrznym ustaleniem firmy, paski zostały zniszczone, a pracownicy byli o tym poinformowani. Czy na pisemne żądanie pracownika, który nie odebrał pasków za te dwa miesiące, mamy obowiązek wydać mu duplikaty tych pasków wynagrodzeń ewentualnie sporządzić dokumenty RMUA?

Premia jako składnik motywujący

Jednym z istotnych elementów systemu motywacyjnego są wynagrodzenia pracowników, w szczególności zaś systemy premiowo-nagrodowe. Ważne jest także powiązanie dodatkowych składników wynagrodzenia z sytuacją finansową pracodawcy, co pozwoli na niewypłacanie tego elementu wynagrodzenia w okresach gorszej koniunktury gospodarczej, spadku zapotrzebowania na usługi lub towary oferowane przez firmę.

Jak zatrudnić praktykanta

Praktykant nie ma statusu pracownika, a więc nie mają do niego zastosowania przepisy Kodeksu pracy. Jednak przedsiębiorca przyjmujący na praktykę musi przestrzegać kodeksowych przepisów dotyczących m.in. czasu pracy.

W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej?

Celem skutecznego nałożenia kary porządkowej oprócz wysłuchania pracownika niezbędne jest jeszcze zawiadomienie pracownika. Zgodnie z art. 110 Kodeksu pracy o zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie.

Czy można wypłacić wynagrodzenie w przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy?

W przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powstaje kwestia wypłacenia takiemu pracownikowi wynagrodzenia. Jak zatem naliczyć takie wynagrodzenie?

Czy można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy?

Nawiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracownika obowiązek wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Czy istnieje zatem sytuacja kiedy pracownik może zostać zwolniony z tego obowiązku?

Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może prowadzić działalność gospodarczą

Zatrudniamy pracownika na stanowisku informatyka na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracownik ten dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych – naprawczych. Pracownik wykorzystał 182 dni zasiłku chorobowego i obecnie otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne płatne z ZUS. Ostatnio wpłynęła do naszego zakładu dokumentacja od firmy współpracującej z nami, w której znajdują się dokumenty potwierdzające, że nasz pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim wykonywał pracę w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Czy pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim, a obecnie pobierający świadczenie rehabilitacyjne, musi powstrzymywać się tylko od pracy, natomiast może wykonywać działalność gospodarczą?

Proporcjonalność urlopu wypoczynkowego

W szczególnych okolicznościach, przewidzianych przepisami prawa pracy, urlop wypoczynkowy należy ustalić proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Takim szczególnym przypadkiem jest zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego.

W jakiej maksymalnej temperaturze mogą pracować pracownicy

W naszym zakładzie zatrudniamy pracowników pracujących w biurze oraz przy lekkich pracach fizycznych w hali. W okresie letnim, kiedy występują upały, często w pomieszczeniach pracy jest wysoka temperatura – około 30°C. Czy taka temperatura jest dopuszczalna?

Nowelizacja ustawy o emeryturach kapitałowych to zły pomysł

Organizacje zrzeszające pracodawców: Pracodawcy RP i PKPP Lewiatan uważają, że projekt nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych, zmniejszający składkę przekazywaną do OFE i zwiększający składkę do ZUS, jest zły i nie rozwiąże problemów systemu emerytalnego.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie – na równi matce lub ojcu dziecka.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest rodzajem zwolnienia od pracy przysługującym w związku ze szczególną sytuacją dotyczącą konkretnego pracownika. Wynagrodzenie z tego tytułu oblicza się jednak – z drobnymi zmianami – na zasadach ogólnych.

Zmiana w organizacji na przykładzie ustawień systemowych

Ustawienia organizacyjne stanowią jedną z metod możliwych do wykorzystania zarówno w diagnostyce problemów w zespole, jak i projektowaniu zmiany. Działają na płaszczyźnie osobistej i organizacyjnej. Silnie wiążą się z emocjami i są konstelacją utworzoną z pozycji osób względem siebie i ich wzajemnym ruchem. Sama metoda może wydawać się zbyt śmiała i szamańska, jednak warto z niej skorzystać, kiedy stawiamy na zdrowie naszych organizacji.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego mogą skorzystać z bezpłatnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czy święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy

Za ustanowieniem święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy opowiedziała się sejmowa komisja Przyjazne Państwo. Komisja rekomenduje Sejmowi przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy.

Ochrona zdrowia - projekty ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw o samorządzie zawodowym pielęgniarek, o zawodach pielęgniarki i położnej oraz o ochronie zdrowia psychicznego.

Wynagrodzenie urlopowe a świadczenie antykryzysowe

Czy bierzemy pod uwagę świadczenia antykryzysowe przyznane pracownikom, naliczając wynagrodzenie urlopowe?

Coraz mniej emerytów i rencistów

W ciągu roku liczba emerytów spadła o 51,9 tys. osób - podał ZUS.

Od rozmowy oceniającej do rozmowy rozwijającej

Rozmowa między menedżerem i podwładnym na temat wyników oceny okresowej lub bieżącej nazywana jest zwyczajowo rozmową oceniającą. W świetle współczesnych, dobrych praktyk punktem ciężkości w tego typu rozmowie powinno być nie tyle ocenianie, ile wsparcie dla rozwoju pracownika. Tym samym mówimy o rozmowie rozwijającej. Może ona być bardzo inspirująca dla podwładnych, pod warunkiem że menedżer pozna, zrozumie i zastosuje w praktyce kilka ważnych zasad psychologii efektywności.

Nieciekawa prognoza wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego

Rząd przyjął prognozę wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego do 2060 roku. W zależności od przyszłej sytuacji gospodarczej prognoza zawiera trzy warianty, we wszystkich występuje deficyt Funduszu.

Czy w podstawie wymiaru zasiłków uwzględniać regularną premię uznaniową i abonament medyczny

Pracownikom naszej spółki, obok stałego wynagrodzenia, wypłacamy również regularną miesięczną zmienną premię uznaniową. Ponadto od 1 marca 2010 r. opłacamy za pracowników abonament medyczny. Regulamin wynagradzania nie zawiera żadnych postanowień dotyczących wypłacania premii uznaniowej w okresie niezdolności do pracy. Abonament medyczny jest z kolei opłacany za okres zatrudnienia pracownika, bez względu na absencje. Jeden z naszych pracowników zachorował w lipcu br. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć dodatkowe składniki wynagrodzenia, o których mowa wyżej?

Kiedy zachowanie współpracowników lub pracodawcy nie ma cech mobbingu

Pracodawca może wykonywać czynności kontrolne czy wydawać polecenia swoim pracownikom, nie narażając się na sprawę sądową o mobbing. Wystarczy, aby użyte przez niego argumenty były rzeczowe i przekazane w sposób spokojny i jasny.

Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Jestem pracownikiem gimnazjum, zatrudnionym na stanowisku sekretarza szkoły. W dniu 26 maja 2010 r. otrzymałam esemesa, z którego dowiedziałam się, że pracodawca wypowiada mi umowę o pracę. Czy wypowiedzenie to jest skuteczne?

Jakie błędy można popełnić, motywując podwładnych?

Jestem menedżerem od kilkunastu miesięcy. Mam wrażenie, że moje sposoby motywowania pracowników nie są tak skuteczne, jakbym chciał. Jakie błędy popełniają najczęściej menedżerowie podczas motywowania podwładnych? Czego powinienem unikać?

Pracodawcy nie płacą wynagrodzeń pracownikom

Kwota należności niewypłaconych pracownikom w pierwszym półroczu 2010 r. wyniosła 110 mln zł. To o blisko jedną piątą (19 proc.) więcej niż w tym samym czasie ub.r. Spadła za to liczba skarg dotyczących zwolnień - wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Czy pracownikowi zwolnionemu z powodu zmian przepisów o finansach publicznych, który przechodzi na emeryturę, przysługują dwie odprawy

W związku ze zmianami wynikającymi z przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych nasza jednostka (gminny zakład budżetowy) ulega likwidacji z końcem tego roku. Wśród zwalnianych pracowników dwie osoby przechodzą na emeryturę. Czy osoby te mają prawo do odprawy emerytalnej, czy odprawy z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników? A może należy im wypłacić oba świadczenia?

Zmiana rodzaju umowy – jak liczyć zasiłek chorobowy

Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim od czerwca 2010 r. Od 1 stycznia 2009 r. została zatrudniona na podstawie umowy wydawniczej (umowy o dzieło) zawartej na okres 2 lat, ale później, od 1 października 2009 r. została z nią zawarta również umowa o pracę. Z tytułu umowy wydawniczej otrzymuje wynagrodzenia od 300 zł do 500 zł miesięcznie, natomiast z tytułu umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5000 zł miesięcznie. Z ilu i z jakich miesięcy mam wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Zaznaczam, że obie umowy nadal obowiązują.

Rząd negatywnie o emeryturach niezależnych od wieku

Rząd zapowiedział, że zwróci się do Sejmu o odrzucenie projektu OPZZ nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zakłada on, że bez względu na wiek kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40.

Bezprawne opłaty od rodzących

W szpitalach bezprawnie pobierane są opłaty za świadczenia medyczne od ubezpieczonych pacjentek - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat opieki szpitalnej nad matką i noworodkiem.

Podróże służbowe kierowców – jak za nie płacić

Za podróż służbową kierowcy należy zapłacić jak za podróż każdego innego pracownika. W związku z tym kierowcy należą się m.in. diety i zwrot kosztów za nocleg.

W jaki sposób wprowadzić dla pracowników pracę zmianową

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym czasie pracy. Pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 14.35. Jesteśmy zakładem opieki zdrowotnej, więc pracownicy pracują po 7 godzin 35 minut dziennie. Pracodawca chce wprowadzić na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie pracownika do innej pracy ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy) pracę zmianową ze względu na konieczność wykonywania dodatkowych badań pacjentów do czasu wprowadzenia nowego zapisu w regulaminie pracy. Pracownicy nie wyrażają na to zgody. Nadmieniam, że mamy zapis w regulaminie pracy, że rozkład czasu pracy może zostać zmieniony, gdy wymaga tego konieczność obsługi bądź wykonania pilnych badań laboratoryjnych. Bez wprowadzenia pracy zmianowej pracownik pracowałby dłużej w godzinach nadliczbowych, czego chcemy uniknąć. Jak najlepiej rozwiązać ten problem?

Co zrobić, aby wiedza ze szkolenia została w głowie?

Jestem kierownikiem działu szkoleń w dużej organizacji. W ostatnich latach kładzie się duży nacisk na działania rozwojowe pracowników i oczywiście najbardziej popularnym i pożądanym przez zatrudnionych sposobem na rozwój są szkolenia. Czasami po szkoleniach widać zmianę w zachowaniach ludzi, a czasami nie. Niektórzy chcą iść po roku czy dwóch latach na szkolenia z tego samego tematu, bo mówią, że już niewiele pamiętają. Co zrobić, aby umiejętności i wiedza ze szkoleń została w głowie i była stosowana codziennie?

W jakim zakresie pracodawca odpowiada za przeprowadzenie badań okresowych

Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego do pracy tylko wówczas, gdy wie, że badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a nieprawidłowości te są widoczne (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 29/10).

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Sejm, na rozpoczynającym się dzisiaj, 21 lipca, posiedzeniu zajmie się obywatelskim projektem zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej

Pielęgniarki i położne zostaną objęte ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych - zakłada projekt ustawy o zawodzie pielęgniarki i przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, którym zajmie się Rada Ministrów.

Kiedy pracownik zwalniany z przyczyn ekonomicznych uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Pod koniec kwietnia wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie z przyczyn dotyczących zakładu pracy, tj. likwidacji stanowiska pracy, ze skutkiem na 31 lipca 2010 r. Pracownik ten kończy 60 lat 27 lipca 2010 r. Ma 38 lat pracy. Czy będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego?

REKLAMA