reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Efektywna komunikacja podczas procesu rekrutacyjnego

Efektywna komunikacja podczas procesu rekrutacyjnego

Rynek rekrutacyjny w Polsce staje się coraz bardziej dojrzały, a różnica między zapełnieniem wakatu i zatrudnieniem prawdziwego talentu jest coraz bardziej wyraźna. Zyskują na znaczeniu firmy rekrutacyjne, pełniąc funkcję mostu między pracodawcą a kandydatem. Jednak podstawą efektywnej współpracy jest dobra komunikacja między działem personalnym, firmą rekrutacyjną i potencjalnym pracownikiem.

Dobra komunikacja podczas procesu rekrutacyjnego pozwala na wybranie odpowiedniej osoby nie tylko z uwagi na doświadczenie, ale również motywację i dopasowanie do kultury organizacyjnej.

Określenie potrzeb

Pierwszym krokiem, jaki powinni zrobić pracownicy działu HR, jest zdefiniowanie potrzeb firmy i zastanowienie się, jak pilne jest uzupełnienie ewentualnych wakatów oraz jak dużych nakładów pracy będzie wymagało. Jeśli projekt miałby okazać się wymagający, warto zastanowić się nad wyborem agencji rekrutacyjnej, która najlepiej sprosta potrzebom firmy. W przypadku konieczności zatrudnienia pracowników na stanowiska specjalistów i menedżerów taką pomocą służyć może firma typu executive recruitment.

Rozpoczynając współpracę z firmą executive recruitment, należy otwarcie przedstawić oczekiwania przedsiębiorstwa względem idealnego profilu kandydata. Trzeba pamiętać, że konsultant z firmy rekrutacyjnej to przede wszystkim doradca, który jest w ciągłym kontakcie z rynkiem i jest najlepiej zorientowany o dostępności kandydatów z danej branży. Im węższa specjalizacja konsultanta, który będzie prowadził rekrutację dla naszej firmy, tym większe prawdopodobieństwo sprawnego sfinalizowania procesu. Podczas rozmowy z rekruterem warto jest zatem dowiedzieć się jak najwięcej o obecnej sytuacji na rynku, aby ewentualnie zweryfikować wymagania wobec poszukiwanego pracownika.

Preselekcja (firma rekrutacyjna v. kandydat)

Firma rekrutacyjna to przedłużenie działu personalnego firmy. Ma ona za zadanie nie tylko przedstawić najlepszych dostępnych kandydatów z rynku, lecz także przygotować ich do dalszych spotkań. Idealni konsultanci ds. rekrutacji to eksperci w swoich sektorach, którzy na co dzień kontaktują się z utalentowanymi kandydatami na rynku. Optymalni kandydaci to najczęściej osoby, które nie szukają aktywnie pracy i trzeba je zachęcić do udziału w danym procesie rekrutacyjnym. Współpracując z firmą executive recruitment, należy jasno określić, jakie informacje rekruter powinien uzyskać na etapie preselekcji, jeszcze przed spotkaniem bezpośrednio w naszej firmie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

konsultant Antal International

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama