reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS

Ponad 70 tys. osób przeszło w ubiegłym roku, oferowaną przez ZUS, rehabilitację leczniczą. Drugie tyle osób będzie rehabilitowanych w tym roku.

Rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS prowadzi już od 1996 r. Korzystać z niej mogą ubezpieczeni zagrożeni całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego oraz pobierający rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, którzy rokują jednak na odzyskanie sprawności organizmu. 

Nowa kategoria niepełnosprawności - głuchoślepota >>

Rehabilitacja może być prowadzona zarówno w trybie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym. Od rozpoczęcia programu prewencji rentowej ZUS systematycznie rozszerzał zakres schorzeń, które podlegają rehabilitacji. Dziś objęte nią są osoby z chorobami:

  • psychosomatycznymi,
  • narządu ruchu,
  • układu krążenia,
  • układu oddechowego oraz
  • kobiety po operacji onkologicznej gruczołu piersiowego.

W całym 2010 r. z rehabilitacji leczniczej ZUS skorzystało aż 74,5 tys. osób. Najwięcej z nich, bo aż 58,2 tys. dotkniętych było schorzeniami narządu ruchu. Blisko 9,2 tys. osób to rekonwalescenci z chorobami układu krążenia. Prawie 4 tys. rehabilitowanych to osoby ze schorzeniami psychosomatycznymi, a 2,1 tys. - osoby z chorobami układu krążenia.

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS - wstrzymanie lub obniżanie świadczeń chorobowych >>

Rekonwalescenci ze schorzeniami układu krążenia mogli już drugi rok z rzędu korzystać z rehabilitacji monitorowanej telemedycznie (rehabilitacja prowadzona w domu pod elektronicznym nadzorem lekarza). Ostatecznie odbyło ją 135 osób. Po jej zakończeniu 93 proc. rehabilitowanych mogło powtórnie podjąć pracę zawodową. Jest to jeden z powodów, dla których ZUS zwiększył do 770 dostępną w tym roku w ramach rehabilitacji kardiologicznej monitorowanej telemedycznie pulę miejsc.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na nowotwory, istotna staje się również rehabilitacja kobiet po operacjach onkologicznych piersi i narządów rodnych. W minionym roku skorzystało z niej 331 osób. Na ten rok ZUS zakłada wzrost liczby rehabilitowanych kobiet do 560.

Fałszywe zwolnienia lekarskie nadal popularne >>

Podstawą do skierowania na rehabilitację leczniczą jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wystawione przez lekarza orzecznika ZUS. Na badanie do lekarza orzecznika kieruje natomiast lekarz prowadzący. Warto podkreślić, że Zakład pokrywa wszystkie koszty rehabilitacji leczniczej wraz z kosztami przejazdu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama