REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może korzystać z funduszu świadczeń socjalnych

Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

Pracodawca, ustalając krąg uprawnionych do świadczeń z funduszu socjalnego, często odwołuje się do definicji zawartych w innych ustawach, np. Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz ustawie o pomocy społecznej.

Pracodawca, który utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs), administruje jego środkami. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności przy wykorzystywaniu zgromadzonych w funduszu środków. Przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku funduszu pozostaje w decyzji pracodawcy, przy czym ich wydatkowanie powinno następować na podstawie przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zwanej dalej ustawą o zfśs). W szczególności na podstawie tzw. kryterium socjalnego oraz regulaminu funduszu świadczeń socjalnych.

Autopromocja

ZFŚS - jednakowa opieka nad pracownikami i emerytami >>

Istotne jest to, że regulamin zfśs nie może zawierać postanowień dyskryminacyjnych.

Cele funduszu wskażą grupy uprawnionych

Ustawa o zfśs nie określa szczegółowo, na jakie cele mogą być wydawane środki z funduszu, posługując się jedynie ogólnym wyliczeniem (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs). Wskazuje jednak, że przyznawanie świadczeń, ulgowych usług czy dopłat z funduszu musi być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Chodzi tu o tzw. kryterium socjalne.

Oprócz tego ustawa wskazuje krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z funduszu, zaliczając do nich:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • pracowników,
 • rodziny pracowników,
 • emerytów i rencistów – byłych pracowników,
 • rodziny emerytów i rencistów – rodziny byłych pracowników,
 • inne osoby, którym prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych przyznał pracodawca w regulaminie zfśs (art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs).

Ustalając w regulaminie zfśs krąg uprawnionych do korzystania z funduszu, pracodawca musi bazować na zapisach ustawowych. W konsekwencji może on rozszerzyć krąg uprawnionych podmiotów (np. o osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych), ale nie może go ograniczyć, np. przez wyłączenie którejkolwiek kategorii ustawowo uprawnionych, np. emerytów i rencistów – byłych pracowników.

Wspólna działalność socjalna pracodawców >>

Pracownicy

Pierwszą grupę osób uprawnionych do świadczeń z zfśs stanowią pracownicy, czyli wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 k.p.), niezależnie od stażu pracy, rodzaju umowy o pracę (np. czas określony, zastępstwo itp.), czy korzystania ze zwolnienia lekarskiego lub urlopu wychowawczego. Na przyznanie świadczeń z funduszu nie powinno również mieć wpływu nieprawidłowe wykonywanie swoich obowiązków przez pracownika lub ukaranie go karą porządkową czy też znajdowanie się w okresie wypowiedzenia.


Byli pracownicy

Do kolejnej grupy uprawnionych ustawa o zfśs zalicza, bez bliższej konkretyzacji, emerytów i rencistów – jako byłych pracowników. Taki zapis oznacza, że prawo do korzystania z funduszu ma jedynie taka grupa byłych pracowników, którzy „ostatecznie odchodzili” z danego zakładu pracy na emeryturę lub rentę, nie kontynuując zatrudnienia u tego samego lub innego pracodawcy, albo po okresie pobierania renty przeszli na emeryturę, nie pracując u tego samego lub innego pracodawcy w czasie pobierania renty. Status emeryta (byłego pracownika) lub rencisty (byłego pracownika) przysługuje bowiem u ostatniego pracodawcy, u którego osoby te były zatrudnione. Dlatego też, w przypadku gdy rencista lub emeryt podejmują dalsze zatrudnienie po uzyskaniu świadczeń z ubezpieczenia społecznego, uznaje się, że status emeryta – byłego pracownika lub rencisty – byłego pracownika przysługuje im jedynie u ostatniego pracodawcy. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 15 listopada 1991 r. Sąd uznał, że osoba, która uprzednio przeszła na wcześniejszą emeryturę i podjęła w nowym zakładzie pracy zatrudnienie przy zawieszeniu wypłaty emerytury, a następnie po rozwiązaniu stosunku pracy ponownie pobiera emeryturę, w rozumieniu przepisu art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z 24 października 1986 r. o zakładowych funduszach socjalnym i mieszkaniowym w jednostkach gospodarki uspołecznionej (red. od 1 stycznia 1994 r. chodzi o ustawę o zfśs), jest „emerytem – byłym pracownikiem” tego ostatniego zakładu pracy (I PZP 56/91).

Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego >>

Rodzina pracownika i byłego pracownika

Członkowie rodzin pracowników oraz rencistów i emerytów – byłych pracowników, także są uprawnieni do świadczeń z funduszu.

Komisja socjalna a regulamin zfśs >>

W literaturze prawa pracy przyjmuje się, że grono uprawnionych członków rodzin pracodawca ustala w regulaminie, posiłkując się przy tym przepisami szczególnymi m.in.:

 • Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym – członkami rodziny są oboje małżonkowie oraz mieszkające z rodzicami i będące na ich utrzymaniu dzieci,
 • ustawą o świadczeniach rodzinnych – do członków rodziny zalicza się małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne; do członków rodziny nie zalicza się natomiast dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko,
 • ustawą o pomocy społecznej – według której rodzina to osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące,
 • ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – krąg osób uprawnionych do renty rodzinnej to: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, małżonek, rodzice.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

 • uchwała SN z 15 listopada 1991 r. (I PZP 56/91, OSNC 1992/4/63).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA