reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > W jaki sposób Społeczna Inspekcja Pracy powinna współpracować ze służbą bhp

W jaki sposób Społeczna Inspekcja Pracy powinna współpracować ze służbą bhp

Na terenie zakładu pracy działa służba bhp oraz Społeczny Inspektor Pracy. Pracownicy służby bhp nie udostępnili Społecznemu Inspektorowi Pracy dokumentów dotyczących badań środowiskowych na terenie zakładu pracy. Ponadto Społeczny Inspektor Pracy twierdzi, że pracownicy służby bhp nie udostępniają mu innych żądanych przez niego dokumentów dotyczących bhp. Czy pracownicy służby bhp mają obowiązek udostępnić Społecznemu Inspektorowi Pracy żądane przez niego dokumenty? Jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy Społecznym Inspektorem Pracy a pracownikami służby bhp?

Pracownicy służby bhp mają obowiązek udostępnić Społecznemu Inspektorowi Pracy wszystkie żądane przez niego dokumenty. Ponadto powinni współpracować ze Społecznym Inspektorem Pracy w zakresie poprawy warunków bhp na terenie zakładu pracy. Powyższy obowiązek wynika nie tylko z obowiązujących przepisów ale też z celu powołania obydwu służb – zarówno służby bhp, jak i SIP, których celem jest poprawa stanu bhp na terenie zakładu pracy w ochronie zatrudnionych pracowników.

UZASADNIENIE

Role Społecznych Inspektorów Pracy oraz służb bhp są zbliżone zakresie postawionych im celów. Pracownicy służby bhp powinni pamiętać o ich zakresie działania, jak również korzystać z nadanych im uprawnień, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia. Cena zdrowia i życia ludzi nie powinna być dla służby bhp mniej ważna niż obawa przed narażeniem się na nieprzyjemności ze strony pracodawcy. Dlatego też powinni dołożyć wszelkich starań do współpracy ze Społecznym Inspektorem Pracy, który działa dla dobra pracowników.

Pracownicy służby bhp mają obowiązek współdziałać ze Społeczną Inspekcją Pracy oraz z zakładowymi organizacjami związkowymi przy podejmowaniu przez nie działań mających na celu przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podejmowanych przez pracodawcę przedsięwzięciach mających na celu poprawę warunków pracy.

Społeczny Inspektor Pracy ma prawo wstępu w każdym czasie do pomieszczeń i urządzeń zakładu pracy dla wykonywania powierzonych mu zadań. Ponadto Społeczny Inspektor Pracy ma prawo żądać od kierownika zakładu pracy oraz oddziału (wydziału) i od pracowników (w tym pracowników służby bhp) informacji oraz okazania dokumentów w sprawach wchodzących w zakres jego działania. Społeczni Inspektorzy Pracy współdziałają z Państwową Inspekcją Pracy i innymi organami nadzoru i kontroli warunków pracy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama