reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > W poszukiwaniu skutecznego trenera

W poszukiwaniu skutecznego trenera

Rozmowa z dr. Jonathanem Passmorem, dyrektorem Coaching Psychology Unit w School of Psychology University of East London.

● Co należy do kluczowych cech i kompetencji autentycznego i skutecznego trenera w środowisku pracy i w życiu osobistym?

Trenerzy powinni mieć wiele umiejętności. Pierwszą z nich jest zdolność do tworzenia i utrzymania relacji z klientem, czyli osobą uczestniczącą w sesji coachingowej. Od coacha wymaga to takich cech jak: neutralne (bez oceniania) podejście, poczucie własnej wartości, wiara w możliwości osoby coachowanej i w proces uczenia, a przede wszystkim empatia. Choć niewiele mamy namacalnych dowodów potwierdzających znaczenie tych aspektów, badania sugerują, że zdolność coacha do okazywania empatii ma decydujący wpływ na tworzenie efektywnej współpracy.

Kiedy już relacja między obiema stronami jest ustanowiona, coach może zacząć prawdziwy trening. Jego celem jest rozwój odpowiedzialności osobistej i samoświadomości klienta. Dzięki temu procesowi coach pomaga swojemu podopiecznemu zwiększyć jego umiejętności postępowania, wskazać te aspekty jego percepcji, które wcale nie są przydatne, a także pomaga mu silniej zmotywować się do działań i celów, które sobie wyznaczył. Coach powinien więc posiadać umiejętność skutecznego zadawania pytań, słuchania, podsumowywania, a także ponownego zastanowienia się nad daną sprawą. Musi umieć rzucić wyzwanie, a zarazem oferować wsparcie. Oferować wnikliwość i działać na zasadzie lustra lub płyty rezonansowej.

● Czy coach powinien być psychologiem?

Coaching jest pomocny wtedy, gdy jest wsparty wiedzą psychologiczną. Ale tu warto zauważyć, że istnieje pewna różnica: niektórzy psycholodzy mają niewielką wiedzę psychologiczną, a niektórzy trenerzy niebędący psychologami mają jej naprawdę sporo. Wiedza ta zapewnia coachowi zarówno podstawę teoretyczną do pracy, jak i pomaga mu dokonywać wyboru różnych kierunków działania, które mogą być przydatne podczas rozmów coachingowych. Sądzę też, że skuteczniejsi są trenerzy, którzy posiadają też wiedzę z dziedziny, w której prowadzą szkolenie. Owszem, prawdą jest, że można prowadzić coaching bez znajomości specyfiki konkretnego obszaru. Jednak wiedza z danej dziedziny pozwala coachowi korzystać z tego doświadczenia po to, aby móc odpowiadać na zadawane pytania i lepiej skupić się na rozmowie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama