reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Dlaczego niektórzy pracownicy są zbyt ulegli?

Dlaczego niektórzy pracownicy są zbyt ulegli?

Zauważyłem, że niektórzy moi pracownicy, zarówno menedżerowie, jak i handlowcy, często zachowują się biernie. Gdy dochodzi do konfliktu lub nieporozumień między nimi a klientami, najlepszym rozwiązaniem wydaje się otwarte porozmawianie i próba rozwiązania zaistniałej sytuacji. Zamiast tego moi pracownicy zwodzą klientów lub starają się ich zadowolić za wszelką cenę. Co należy z tym zrobić?

Trudno stwierdzić jednoznacznie, co może być przyczyną takiego postępowania. Wpływ na nie mogą mieć różne okoliczności – pozostałości recesji na rynku i związane z nią obawy o utratę klientów, zbyt wysokie cele postawione sprzedawcom, kultura firmy i wiele innych. Jeśli założymy, że takie czynniki nie wywierają wpływu na handlowców, warto rozpatrzyć jeszcze jedną przyczynę. Ma ona wpływ na nas wszystkich, niezależnie od pełnionej funkcji w organizacji, często obserwuje się ją także u sprzedawców. Zjawiskiem zmniejszającym skuteczność handlowców są dosyć często nieracjonalne przekonania, nazywane też osłabiającymi przekonaniami. Działają one niekorzystnie niezależnie od sytuacji rynkowej, ale podczas spowolnienia gospodarczego zwiększa się ich wpływ na pracę sprzedawców.

Idee irracjonalne

Każdy z nas kieruje się swoim systemem wartości. W dzieciństwie wpojono nam wiele zasad, dzięki którym możemy dobrze funkcjonować w społeczeństwie. To one powodują, że na ogół przestrzegamy obowiązujące normy i jesteśmy w stanie pracować i funkcjonować pośród innych ludzi. Nie spóźniamy się do pracy, wykonujemy zadania zlecone przez przełożonych, kontrolujemy swoje emocje, jesteśmy uczciwi, przestrzegamy przepisów o ruchu drogowym, ustępujemy starszym miejsca w autobusie. Trudno zliczyć, jak wielki jest bukiet tych społecznych praw. Pośród nich jest jednak trochę chwastów, które są właśnie osłabiającymi przekonaniami. Nazywane są one ideami irracjonalnymi. Część z nich przekazali nam niechcący ci, którzy nas ukształtowali, nasi rodzice, dziadkowie, wychowawcy. Nie zdawali sobie sprawy, że przyczyniają się do zmniejszenia naszej asertywności. Inne osłabiające przekonania wyrobiliśmy sobie sami. Wszystkie one powodują, że zachowujemy się ulegle wtedy, gdy takie zachowanie przynosi więcej szkód niż pożytku. W pewnych momentach uległość jest dobrym wyborem, ale tylko wtedy, gdy jest to nasza świadoma decyzja. Tymczasem idee irracjonalne zmuszają nas do ustąpienia wtedy, gdy lepiej było zrobić coś innego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

trener i menedżer, autor książek o zarządzaniu

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama