reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wypełnianie świadectwa pracy - podstawa prawna rozwiązania umowy

Wypełnianie świadectwa pracy - podstawa prawna rozwiązania umowy

Pracodawca w ust. 3 lit. b świadectwa pracy podaje szczególne podstawy prawne rozwiązania stosunku pracy, które nie są zaliczane do kategorii ogólnych sposobów rozwiązania umów o pracę, skatalogowanych w art. 30 § 1 k.p.

Wzór świadectwa pracy, stanowiący załącznik do rozporządzenia z 15 maja 1996 r., w ust. 3 wskazuje 3 grupy podstaw ustania stosunku pracy. W ust. 3 lit. a pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 k.p., a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia – dodatkowo wskazuje na stronę stosunku składającą oświadczenie woli w tej sprawie. W ust. 3 lit. c świadectwa pracy pracodawca zamieszcza adnotację o podstawie prawnej wygaśnięcia stosunku pracy. Natomiast pod lit. b ujawnia się podstawę prawną szczególnych przypadków rozwiązania stosunku pracy, o których poniżej.

Czy za wystawienie błędnego świadectwa pracy można dostać mandat od inspektora pracy >>

Artykuł 231 § 4 i 5 k.p. – przejście zakładu pracy

W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę pracownik może bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy (art. 231 § 4 k.p.). Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Przykład

Spółka A. zbyła na rzecz spółki B. należący do niej zakład produkcyjny na podstawie umowy zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przed upływem 2 miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy na spółkę B. jeden z pracowników rozwiązał z nią stosunek pracy za 7-dniowym uprzedzeniem. W wydanym pracownikowi świadectwie pracy w ust. 3 lit. b pracodawca powinien wpisać: „Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w trybie art. 231 § 4 k.p.”.

Przepisy o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę dopuszczają drugi szczególny przypadek rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części jest zobowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków (art. 231 § 5 k.p.). W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Ten tryb rozwiązania stosunku pracy również powoduje skutki prawne, takie jak rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy >>

Przykład

Maria Z. była zatrudniona w jednej z placówek spółdzielni pracy P. na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. Część majątku spółdzielni pracy obejmująca także placówkę, w której świadczyła pracę Maria Z., została przejęta przez spółkę S. Maria Z. otrzymała propozycję zawarcia umowy o pracę ze spółką S. Odmówiła jednak przyjęcia oferty, przez co jej stosunek pracy uległ rozwiązaniu. W ust. 3 lit. b świadectwa pracy spółka S. powinna wpisać: „Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w trybie art. 231 § 5 k.p.”.

Artykuł 48 § 2 k.p. – przywrócenie do pracy

Pracownik, który przed przywróceniem do pracy podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, może bez wypowiedzenia, za 3-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać umowę o pracę z tym pracodawcą w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy. W tym przypadku rozwiązanie umowy pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 48 § 2 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama