REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypełnianie świadectwa pracy - podstawa prawna rozwiązania umowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Czajkowska

REKLAMA

Pracodawca w ust. 3 lit. b świadectwa pracy podaje szczególne podstawy prawne rozwiązania stosunku pracy, które nie są zaliczane do kategorii ogólnych sposobów rozwiązania umów o pracę, skatalogowanych w art. 30 § 1 k.p.

Wzór świadectwa pracy, stanowiący załącznik do rozporządzenia z 15 maja 1996 r., w ust. 3 wskazuje 3 grupy podstaw ustania stosunku pracy. W ust. 3 lit. a pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 k.p., a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia – dodatkowo wskazuje na stronę stosunku składającą oświadczenie woli w tej sprawie. W ust. 3 lit. c świadectwa pracy pracodawca zamieszcza adnotację o podstawie prawnej wygaśnięcia stosunku pracy. Natomiast pod lit. b ujawnia się podstawę prawną szczególnych przypadków rozwiązania stosunku pracy, o których poniżej.

REKLAMA

Czy za wystawienie błędnego świadectwa pracy można dostać mandat od inspektora pracy >>

Artykuł 231 § 4 i 5 k.p. – przejście zakładu pracy

W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę pracownik może bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy (art. 231 § 4 k.p.). Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Przykład

REKLAMA

Spółka A. zbyła na rzecz spółki B. należący do niej zakład produkcyjny na podstawie umowy zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przed upływem 2 miesięcy od dnia przejścia zakładu pracy na spółkę B. jeden z pracowników rozwiązał z nią stosunek pracy za 7-dniowym uprzedzeniem. W wydanym pracownikowi świadectwie pracy w ust. 3 lit. b pracodawca powinien wpisać: „Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w trybie art. 231 § 4 k.p.”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę dopuszczają drugi szczególny przypadek rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części jest zobowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków (art. 231 § 5 k.p.). W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Ten tryb rozwiązania stosunku pracy również powoduje skutki prawne, takie jak rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy >>

Przykład

Maria Z. była zatrudniona w jednej z placówek spółdzielni pracy P. na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. Część majątku spółdzielni pracy obejmująca także placówkę, w której świadczyła pracę Maria Z., została przejęta przez spółkę S. Maria Z. otrzymała propozycję zawarcia umowy o pracę ze spółką S. Odmówiła jednak przyjęcia oferty, przez co jej stosunek pracy uległ rozwiązaniu. W ust. 3 lit. b świadectwa pracy spółka S. powinna wpisać: „Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w trybie art. 231 § 5 k.p.”.

Artykuł 48 § 2 k.p. – przywrócenie do pracy

Pracownik, który przed przywróceniem do pracy podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, może bez wypowiedzenia, za 3-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać umowę o pracę z tym pracodawcą w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy. W tym przypadku rozwiązanie umowy pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 48 § 2 k.p.).


Przykład

Pracodawca A. dokonał wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z Janem K. Pracownik odwołał się do sądu pracy. Mając świadomość, że wyrok w sprawie może zapaść po wielu miesiącach, Jan K. podjął pracę u pracodawcy B. Po upływie roku do wszczęcia postępowania sąd przywrócił Jana K. do pracy u pracodawcy A. W związku z tym, że Jan K. nadal chciał pracować w zakładzie A., rozwiązał umowę o pracę z pracodawcą B. za 3-dniowym uprzedzeniem. Pracodawca B. powinien wystawić mu świadectwo pracy z następującą adnotacją w ust. 3 lit. b: „Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w trybie art. 48 § 2 k.p.”.

Artykuł 683 k.p. – wygrany konkurs

Przepis art. 683 k.p. przewiduje ułatwienie przy rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Pracownik powołany na stanowisko w wyniku konkursu, pozostający w stosunku pracy z innym pracodawcą, którego obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, może rozwiązać ten stosunek za 1-miesięcznym wypowiedzeniem. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie pociąga za sobą skutki takie, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy >>

Przykład

Alicja G. wygrała konkurs na stanowisko skarbnika gminy. Mimo że okres wypowiedzenia w dotychczasowym miejscu pracy wynosił 3 miesiące, Alicja G. postanowiła skorzystać z uprawnienia do wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy. W związku z rozwiązaniem stosunku pracy po upływie 1 miesiąca od złożenia przez pracownicę oświadczenia o wypowiedzeniu pracodawca wydał świadectwo pracy wskazujące na art. 683 k.p. jako podstawę rozwiązania umowy o pracę.

Artykuł 201 § 2 k.p. – umowa młodocianego

W szczególnych okolicznościach może także zostać rozwiązana umowa o pracę z młodocianym. W razie stwierdzenia przez lekarza, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego pracodawca powinien zmienić rodzaj pracy, a gdyby nie było takiej możliwości – niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 201 § 2 k.p.). Okres, za który wypłacone zostanie odszkodowanie, jest zaliczany do stażu pracy w zakresie uprawnień pracowniczych. Dotyczy to takich uprawnień jak nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego u nowego pracodawcy.

Konieczne i fakultatywne elementy świadectwa pracy >>

Przykład

Ze względu na to, że firma Jakuba B. jest niewielka i zatrudnia on tylko kilku pracowników wykonujących taki sam rodzaj pracy, nie było możliwości przeniesienia młodocianego Michała M. do innej pracy. Stosunek pracy został z nim rozwiązany w trybie art. 201 § 2 k.p. Małoletni otrzymał od pracodawcy odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres 1-miesięcznego wypowiedzenia, a czas ten będzie zaliczony do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy: wyjaśnienia, konsultacje, wyniki analiz, przedstawiciel MŚP w zespole

Rusza pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Rzecznik MŚP prosi o wyjaśnienia w tej sprawie. Apeluje również o gruntowne konsultacje i wyniki analiz dotyczące skróconego tygodnia pracy. Postuluje o włączenie przedstawiciela Rzecznika MŚP do zespołu ds. skróconego czasu pracy.

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Do 31 maja 2025 r. odpis na ZFŚS. Ile wynosi?

Pierwszą ratę odpisu na ZFŚS należy przekazać do końca maja 2025 roku (31 maja – sobota). Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2025 roku? Kiedy trzeba wpłacić drugą ratę?

REKLAMA

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo. GUS opublikował wyniki wstępne BAEL w I kwartale 2025 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki wstępne Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kwartale 2025 r. Wyniki te odnoszą się do ludności przebywającej lub zamierzającej przebywać na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy, zamieszkałej w gospodarstwach domowych.

Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

REKLAMA

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

REKLAMA