W ogóle nie może Pani dokonać takiego odliczenia. Wynagrodzenie przysługuje płatnikowi wyłącznie za dokonywanie wypłat zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, a nie wypadkowego.
UZASADNIENIE
reklama
reklama
Prawo do zasiłków i ich wysokość ustalają i wypłacają tylko ci płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Liczbę ubezpieczonych należy ustalać według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
Płatnicy zasiłków mają prawo do wynagrodzenia za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa do świadczeń i ich wysokości oraz wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanego ubezpieczeniem chorobowym, obejmują:
- zasiłek chorobowy,
- świadczenie rehabilitacyjne,
- zasiłek wyrównawczy,
- zasiłek macierzyński,
- zasiłek opiekuńczy.
Pozostałe zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych płatnicy składek są zobowiązani wykonywać nieodpłatnie. Oznacza to, że za naliczanie wynagrodzeń, obliczanie składek i wypłatę świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego płatnik składek nie ma prawa do żadnego wynagrodzenia.
WAŻNE!
Zadania inne niż wypłata zasiłków z ubezpieczenia chorobowego płatnicy składek mają obowiązek wykonywać nieodpłatnie.