Zatrudnienie osób w wieku 55 - 64 lata
REKLAMA
„Zatrudnienie osób starszych rośnie bardzo powoli, mimo że od półtora roku realizowany jest plan „Solidarność pokoleń 50+". Statystyki pokazują, że nie przynosi on spodziewanych efektów. Poza tym osoby starsze stanowią grupę szczególnie traktowaną przez przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oznacza to, że właśnie do nich w pierwszej kolejności kierowane są programy aktywizacyjne, które jak pokazują statystyki również nie przynoszą zadowalających rezultatów.
REKLAMA
Zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50. roku życia >>
Pracodawcy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w średnim i starszym wieku. Im bezrobotny jest starszy, tym ma mniejsze szanse na znalezienie pracy. Pracownicy z tej grupy pomimo swoich niewątpliwych zalet, takich jak lojalność, cierpliwość i identyfikacja z polityką firmy, nie posiadają wystarczającej znajomości języków obcych oraz umiejętności obsługi nowoczesnych programów i urządzeń.
Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu >>
Nie pomaga tu również ochrona przewidziana przez przepisy kodeksu pracy, która nie pozwala zwolnić pracownika, któremu pozostało nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zdecydowanie dłużej taka osoba pozostaje także w rejestrze osób bezrobotnych. Polska negatywnie odróżnia się w tym zakresie od innych krajów UE" - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.
Aktywizacja zawodowa pracowników w wieku 50+ >>
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA