| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zatrudnienie osób w wieku 55 - 64 lata

Zatrudnienie osób w wieku 55 - 64 lata

W trzecim kwartale 2010 roku wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lata wyniósł 42 proc. i był o ponad 2 pkt proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2009 roku - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS.

„Zatrudnienie osób starszych rośnie bardzo powoli, mimo że od półtora roku realizowany jest plan „Solidarność pokoleń 50+". Statystyki pokazują, że nie przynosi on spodziewanych efektów. Poza tym osoby starsze stanowią grupę szczególnie traktowaną przez przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oznacza to, że właśnie do nich w pierwszej kolejności kierowane są programy aktywizacyjne, które jak pokazują statystyki również nie przynoszą zadowalających rezultatów.

Zwiększenie aktywności zawodowej osób po 50. roku życia >>

Pracodawcy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w średnim i starszym wieku. Im bezrobotny jest starszy, tym ma mniejsze szanse na znalezienie pracy. Pracownicy z tej grupy pomimo swoich niewątpliwych zalet, takich jak lojalność, cierpliwość i identyfikacja z polityką firmy, nie posiadają wystarczającej znajomości języków obcych oraz umiejętności obsługi nowoczesnych programów i urządzeń.

Osoby powyżej 50. roku życia otrzymają wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu >>

Nie pomaga tu również ochrona przewidziana przez przepisy kodeksu pracy, która nie pozwala zwolnić pracownika, któremu pozostało nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zdecydowanie dłużej taka osoba pozostaje także w rejestrze osób bezrobotnych. Polska negatywnie odróżnia się w tym zakresie od innych krajów UE" - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Aktywizacja zawodowa pracowników w wieku 50+ >>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »