REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Strajk pracowników TVP

Dziś o godzinie 12:00 na Woronicza, przy Placu Powstańców Warszawskich oraz w oddziałach terenowych odbędzie się strajk pracowników TVP. Pracownicy domagają się, aby spółka zrezygnowała z planów przekazania ich prywatnej firmie zewnętrznej.

Jak ponownie polubić swoją pracę?

Gdy praca nas męczy i staje się udręką, należy zastanowić się nad jej zmianą. Czasami jednak wystarczą mniej radykalne rozwiązania, aby poczuć się lepiej. Co możemy zrobić, aby zmienić swój stosunek do wykonywanej pracy? Jak ponownie polubić swoją pracę?

Ograniczenie pracy lekarzy niebezpieczne dla pacjenta

Ograniczenie pracy lekarzy jest niebezpieczne dla pacjenta. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz powiedział, że jeżeli medycy będą pracować mniej, kolejki mogą wydłużyć się dwukrotnie.

Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników

Media ciągle dostarczają nam newsów dotyczących pokoleń Y, Z i C. Tymczasem mało kto tak naprawdę potrafi się połapać, czym one się od siebie różnią. Rozwój nowych mediów wpływa Niejednokrotnie sami naukowcy mają problem z określeniem, czy ludzie pokolenia C są częścią Y, inną nazwą dla pokolenia Z, czy też mamy do czynienia z niezależnymi generacjami. Spróbujmy więc przyjrzeć się bliżej tej sprawie i dowiedzieć się, kim właściwie są ludzie pokolenia C.

REKLAMA

Pomieszczenie socjalne w pracy

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pomieszczenie socjalne. Nakazuje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podwyżka według polskiego pracownika

Zadowolenie z pracownika, większe kompetencje i staż pracy - oto trzy najważniejsze powody według pracowników, za które powinna należeć się podwyżka. Jednak tylko 38% zatrudnionych w Polsce, zgłasza się po wyższe wynagrodzenie do pracodawcy.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie od 2015 r.

Już od 2015 roku lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które zastąpią papierowe zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo sprawowaniu opieki nad chorym członkiem rodziny.

Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu

Planując przyszłość nie trudno jest stracić skupienie na teraźniejszości. Skupienie się na teraźniejszości może nam zaś ułatwić osiągnięcie sukcesu w wielu dziedzinach.

REKLAMA

Jak budować karierę zawodową?

Chociaż wielu wydają się być nieosiągalne, to wciąż kuszą. Tak, tak - mowa o stanowiskach menedżerskich. Na ile prawdziwa jest wizja zawodowego raju utraconego? I czy nie jest tak, że aby zostać menedżerem, wystarczy jasne wyznaczenie sobie celów i systematyczne do nich dążenie poprzez uczciwą pracę?

„Szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby”

„Szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby”odbędzie się w Krakowie w dniach 19-21 marca 2014 r.

Zasady zatrudniania pracowników sezonowych spoza Unii Europejskiej

Zasady zatrudniania pracowników sezonowych spoza Unii Europejskiej przewiduje projekt przepisów przyjęty przez Parlament Europejski. Zasady mają zapobiec wyzyskowi pracowników sezonowych spoza Unii.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - opinia Prezydenta Pracodawców RP

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych dojdzie do skutku. Decyzja rządu jest dość zaskakująca. Zgodnie z opinią Prezydenta Pracodawców RP wpłynie negatywnie na rynek pracy i gospodarkę.

Zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne po 30 czerwca 2013 r.

Zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne po 30 czerwca 2013 r., przewiduje projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy. Projekt zmian został przesłany do konsultacji międzyresortowych oraz z partnerami społecznymi.

Praca w nadgodzinach w przypadku zatrudnienia na niepełnym etacie

Praca w nadgodzinach w przypadku zatrudnienia na niepełnym etacie polega na wykonywaniu pracy ponad ustalone w umowie progi godzinowe. Strony ustalają liczbę godzin pracy ponad określony wymiar czasu pracy pracownika, której przekroczenie oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. Czym skutkuje brak określenia takiego progu?

Niekorzystna zmiana zasad wypłacania premii regulaminowej

Umowa o pracę może przewidywać prawo do premii. W zakresie zmiany regulaminu premiowania na mniej korzystny dla pracownika pracodawca ma ograniczoną swobodę. Niekorzystna zmiana zasad wypłacania premii regulaminowej może zostać wprowadzona tylko za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem.

Na jaki rozwój warto wydać swoje pieniądze?

Wybór zawodu trenera pociąga za sobą konieczność ciągłego rozwoju własnych kwalifikacji. Dodatkowe kursy, szkolenia czy studia, poszerzające własny repertuar trenerski, należą do niezwykle drogich inwestycji. Wybór odpowiedniej formy kształcenia też nie jest sprawą zupełnie oczywistą. Do dziś nie rozstrzygnięto sporu o to, czy certyfikat w tym zawodzie jest potrzebny, czy nie. Zamiast więc wymieniać konkretne szkoły trenerskie, spróbujmy przyjrzeć się wybranym umiejętnościom, w których szkolenie warto zainwestować swoje pieniądze.

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych odbije się na studentach

Jak ostrzegają specjaliści, oskładkowanie umów cywilnoprawnych będzie szczególne dotkliwe dla studentów, którzy zwykle dorabiaja w oparciu o umowy cywilnoprawne. Pracodawcy nie będą zatrudniać nowych osób, a dokładać obowiązków już zatrudnionym pracownikom. Zwiększyć się może również szara strefa na rynku pracy.

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

W niektórych przypadkach przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego wcześniej pracownika. Dotyczy to sytuacji, w których do rozwiązania stosunku pracy doszło zgodnie z prawem i skutecznie. Kiedy na pracodawcy ciąży wspomniany obowiązek?

ZUS unieważnia niektóre druki zaświadczeń lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, iż ze względu na złożone przez lekarzy zawiadomienia o kradzieży, zagubieniu i zaginięciu druków zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, unieważnia wskazane zaświadczenia lekarskie.

Zmiany w czasie pracy centrów biznesowych już wkrótce

Ustawa umożliwiająca pracę centrów usług biznesowych w niedziele i święta, które przypadają na dni robocze zagranicznych klientów, eka na podpis Prezydenta. Zmiany te pozwolą na obniżenie kosztów funkcjonowania i ułatwienie rozwoju branży, a to może oznaczać nowe miejsca pracy.

Odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury

Osoba ubezpieczona może złożyć wniosek do ZUS o ponowne ustalenie wysokości emerytury w związku z zaniżonym stażem pracy. Może zdarzyć się, że po ponownym ustaleniu wysokości emerytury, ZUS w dalszym ciągu będzie ją zaniżał. Czy w takiej sytuacji możliwe jest odwołanie się od prawomocnej decyzji ZUS dotyczącej wysokości emerytury?

Szkolenie "Zarządzanie zespołem - sztuka delegowania i motywowania pracowników"

Zapraszamy na szkolenie "Zarządzanie zespołem - sztuka delegowania i motywowania pracowników", które odbędzie się w dniach 20-21 lutego 2014 r. w Warszawie.

Uprawnienia w trakcie okresu wypowiedzenia

W związku z obwiązującym okresem wypowiedzenia, na pracownika mogą zostać nałożone pewne obowiązki. Ma on również uprawnienia, z których może w tym okresie skorzystać. Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia?

OFE już po zmianach

Skutkiem ustawy zmieniającej system emerytalny, która weszła w życie 1 lutego, jest przekazanie 51,5 procent aktywów z OFE do ZUS-u. Przekazanie to miało miejsce w dniu wczorajszym. Jak funkcjonować będzie OFE i cały system emerytalny po wprowadzonych zmianach?

Ryzyko wzrostu bezrobocia na Śląsku

Górnicza "Solidarność" przestrzega przed ryzykiem wzrostu bezrobocia spowodowanego programem restrukturyzacji Kompanii Węglowej.

Ministerstwo Pracy przeciwko wykluczeniu społecznemu na rynku pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej realizuje program "Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu", w ramach którego odbywają się konkursy, służące aktywizacji bezrobotnych, rozwijaniu budownictwa socjalnego oraz wymianie dobrych praktyk i doświadczeń.

Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Zmiany w emeryturach weszły w życie 1 lutego 2014 r. Wprowadzono okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS.

Polacy gotowi płacić więcej na ubezpieczenie zdrowotne

Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez PBS a "Dziennika Gazety Prawnej", Polacy są w stanie płacić więcej na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli w zamian kolejki do lekarzy będą mniejsze.

Szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”

Zapraszamy na szkolenie „Prawo Pracy w 2014 roku ze szczególnym uwzględnieniem czasu pracy oraz ochrony rodzicielskiej w świetle najnowszych zmian”, które odbędzie się 14 lutego 2014 r. w Krakowie.

Dziś przekazanie oszczędności Polaków z OFE do ZUS-u

W związku z wejściem w życie ustawy zmieniającej funkcjonowanie OFE, dziś do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafi ponad połowa emerytalnych składek Polaków zgromadzonych w OFE. W sumie z OFE do ZUS-u zostanie przekazanych około 150 miliardów złotych.

Weszła w życie ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania OFE

W sobotę, 1 lutego, weszła w życie ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania OFE. Ustawa ta określa zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.

Miejsce handlu na rynku pracy

Handel generuje ok. 2 mln miejsc pracy, co stanowi ok. 15 proc. wszystkich zatrudnionych. Znacznie więcej osób zatrudnionych jest w handlu detalicznym niż w hurcie i tendencja ta utrwala się: 54,6 proc. w 2000 r. wobec 56,6 proc. w roku 2011. Jakie skutki dla tej grupy pracowników będzie mieć wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę?

Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Najcenniejszym zasobem organizacji są ludzie, którzy w niej pracują. Niezwykle ważne w zarządzaniu personelem jest uwzględnienie wieku pracowników w działaniach personalnych. Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Przepisy prawa nakładają na ubezpieczonych nowe obowiązki w związku ze zmianami w OFE. 1 lutego 2014 r. zmieniają się zasady oszczędzania w II filarze. Osoby zbliżające się do emerytury będą miały systematycznie przekazywane składki z otwartych funduszy emerytalnych na subkonto prowadzone w ZUS.

Ostatni dzień na złożenie ZUS IWA za 2013 r.

Dziś mija termin na złożenie informacji ZUS IWA. Którzy płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia i złożenia informacji ZUS IWA?

Rynek pracy nie dyskryminuje seniorów

Jednym z wniosków odbywającego się wczoraj w Warszawie Kongresu Zdrowego Starzenia jest fakt, iż na polskim rynku pracy osoby 50+ nie są dyskryminowane. Zmian wymagają jednak narzędzia wspierające aktywność seniorów na rynku pracy.

Lewiatan wskazuje na konieczność zachowania ostrożności przy oskładkowaywaniu umów zleceń

Rząd planuje docelowo wprowadzenie składek na ubezpieczenia społeczne od wszystkich umów zleceń. Lewiatan popiera oskładkowanie umów zleceń, ale tylko do poziomu płacy minimalnej., zauważając przy tym, że zmiany są konieczne, ale trzeba je wprowadzać bardzo ostrożnie.

Czas pracy lekarzy wymaga kontroli

Zgodnie z danymi Państwowej Inspekcji pracy, lekarze pracują nawet po 100 godzin bez przerwy. Wpływ ma to nie tylko na jakość świadczonych przez nich usług, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjentów.

Bierna obecność pracownika w pracy

Bierna obecność pracownika w pracy oznacza słabą efektywność działań, co w konsekwencji wpływa negatywnie na dochody firmy. Większa wydajność pracy wpłynęłaby korzystnie na wizerunek i wyniki finansowe zakładu pracy. Jak zmotywować pracowników do bardziej efektywnej pracy?

Aktywizacja zawodowa jednym z wymiarów długofalowej polityki senioralnej

Aktywizacja zawodowa osób starszych jest jednym z wymiarów długofalowej polityki senioralnej. Przyjęta polityka wobec osób 50+ będzie tematem dzisiejszego, pierwszego Kongresu Zdrowego Starzenia. Udział w kongresie weźmie udział między innymi Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiany w Funduszu Gwarancyjnym

1-go lutego wejdzie w życie wydane przez Radę Ministrów rozporządzenie w sprawie Funduszu Gwarancyjnego, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej. Jaką ochronę członków OFE gwarantuje rozporządzenie?

Wymiar składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2014 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Komornicze zajęcie wynagrodzenia

Kwestia możliwości dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika została szczegółowo uregulowana w Kodeksie pracy, gdyż dotyka ona nieodzownego elementu stosunku pracy - prawa do wynagrodzenia. Czy istnieje kwota wolna od potrąceń w przypadku komorniczego zajęcia wynagrodzenia? Jak zewidencjonować zajęcie wynagrodzenia przez komornika?

XIX Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem" 11 marca 2014 r.

XIX Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem - odbędzie się 11 marca 2014 r. we Wrocławiu.

Rozporządzenia dotyczące limitów inwestycyjnych OFE oraz Funduszu Gwarancyjnego

Rozporządzenia dotyczące limitów inwestycyjnych OFE oraz Funduszu Gwarancyjnego zostały 28 stycznia 2014 r. wydane przez Radę Ministrów. Dotyczą ostatnich zmian związanych z systemem emerytalnym - limitów inwestycyjnych OFE czy kwestii związanych z Funduszem Gwarancyjnym służącym ochronie członków OFE.

Projekt Kobiety 50+ Talenty Wiedzy

Projekt Kobiety 50+ Talenty Wiedzy ma na celu przedłużenie aktywności zawodowej kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Aż 40% zatrudnionych w handlu detalicznym to osoby po 50. roku życia. Większość z nich to kobiety, które stanowią 70% wszystkich pracujących w branży.

Zawód księgowego

Zawód księgowego kojarzy się z osobą pedantyczną, surową oraz nietolerancyjną, jeśli chodzi o błędy. Na pierwszy rzut oka zawód księgowego wydaje się nudny i monotonny. Czy praca księgowego to rzeczywiście tylko tabele liczb, podatki  i raporty?

Obowiązki pracodawcy podczas mrozów

Śnieżnie i mroźno w Polsce ma być jeszcze co najmniej do piątku. Tymczasem nie wszyscy pracodawcy pamiętają, że mróz oznacza dla nich dodatkowe obowiązki wobec pracowników. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Mocą przepisów Kodeksu Pracy pracownik jest zobowiązany do przestrzegania reguł obowiązujących w firmie, w której jest zatrudniony. Jakie sankcje wobec niepożądanego zachowania pracownika może stosować pracodawca?

Dłuższy termin na przekazanie 1% podatku

Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprowadza dłuższy termin na przekazanie 1% podatku oraz usprawnia procedury tworzenia wykazu organizacji pożytku publicznego.

REKLAMA