REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu wychowawczego

Wioleta Pietrzyk
Wymiar urlopu wychowawczego. / fot. Fotolia
Wymiar urlopu wychowawczego. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wychowawczy jest dodatkowym uprawnieniem rodzicielskim. Przejście na taki urlop stanowi trudną decyzję, gdyż jest to urlop bezpłatny. Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, czyli 3 lata. Może zostać wykorzystany do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Komu przysługuje urlop wychowawczy?

Do urlopu wychowawczego ma prawo pracownik zatrudniony przez okres co najmniej 6 miesięcy. Przy czym do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się także poprzednie okresy zatrudnienia. Osoba ubiegająca się o urlop wychowawczy powinna być rodzicem albo opiekunem dziecka do 5 roku życia. Co oczywiste, nie powinna także mieć już wykorzystanego przewidzianego w przepisach pełnego wymiaru urlopu wychowawczego na dane dziecko.

Autopromocja

Prawo daje możliwość przebywania na urlopie wychowawczym obojgu rodzicom dziecka jednocześnie. Jednak nie dłużej niż przez okres 4 miesięcy.

Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym

Ile trwa urlop wychowawczy?

Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i należy go wykorzystać do momentu ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z powodu stanu zdrowia (potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności) dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, wówczas może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Należy podkreślić jednak, że jeden z rodziców może korzystać z tego urlopu maksymalnie 35 miesięcy. Nowe przepisy zapewniają bowiem każdemu z rodziców wyłączne prawo do skorzystania z 1 miesiąca urlopu wychowawczego. Rodzic dziecka ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, czyli do 36 miesięcy, tylko w określonych przypadkach, gdy:

 • drugi rodzic dziecka nie żyje,
 • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
 • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
 • dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o przyznanie urlopu wychowawczego

Urlopu wychowawczego udziela się wyłącznie na wniosek pracownika. Decyzję o przejściu na taki urlop trzeba dokładnie przemyśleć, gdyż w czasie jego trwania pracownikowi nie przysługuje żadne świadczenie pieniężne. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego należy złożyć do pracodawcy nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu. Wniosek powinien wskazywać daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego, okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko, także przez drugiego z rodziców, oraz określać liczbę części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.

POBIERZ WZÓR: WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Pracownik może wnioskować także o obniżenie wymiaru godzin pracy (zamiast urlopu wychowawczego). Pracodawca musi taki wniosek uwzględnić.

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Rezygnacja z urlopu wychowawczego jest możliwa w każdym momencie jego trwania. Musi się to jednak odbyć za zgodą pracodawcy i najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. Pracodawca jest zobowiązany dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, równorzędnym z zajmowanym dotychczas lub innym, które odpowiada jego kwalifikacjom, o ile wynagrodzenie za pracę nie będzie niższe niż otrzymywane przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

Ochrona pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym

Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego rozpoczyna się z dniem złożenia wniosku i trwa aż do dnia zakończenia urlopu i powrotu do pracy. Ochrona pracownika trwa więc wyłącznie podczas korzystania z urlopu wychowawczego. W przypadku, gdy pracownik przebywający na urlopie wychowawczym np. dokonał ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Uzasadnionym przypadkiem wypowiedzenia pracownikowi będącemu na urlopie wychowawczym umowy o pracę jest także ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA