REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu wychowawczego

Wioleta Pietrzyk
Wymiar urlopu wychowawczego. / fot. Fotolia
Wymiar urlopu wychowawczego. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wychowawczy jest dodatkowym uprawnieniem rodzicielskim. Przejście na taki urlop stanowi trudną decyzję, gdyż jest to urlop bezpłatny. Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, czyli 3 lata. Może zostać wykorzystany do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Komu przysługuje urlop wychowawczy?

Do urlopu wychowawczego ma prawo pracownik zatrudniony przez okres co najmniej 6 miesięcy. Przy czym do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się także poprzednie okresy zatrudnienia. Osoba ubiegająca się o urlop wychowawczy powinna być rodzicem albo opiekunem dziecka do 5 roku życia. Co oczywiste, nie powinna także mieć już wykorzystanego przewidzianego w przepisach pełnego wymiaru urlopu wychowawczego na dane dziecko.

REKLAMA

Autopromocja

Prawo daje możliwość przebywania na urlopie wychowawczym obojgu rodzicom dziecka jednocześnie. Jednak nie dłużej niż przez okres 4 miesięcy.

Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym

Ile trwa urlop wychowawczy?

Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i należy go wykorzystać do momentu ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z powodu stanu zdrowia (potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności) dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, wówczas może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Należy podkreślić jednak, że jeden z rodziców może korzystać z tego urlopu maksymalnie 35 miesięcy. Nowe przepisy zapewniają bowiem każdemu z rodziców wyłączne prawo do skorzystania z 1 miesiąca urlopu wychowawczego. Rodzic dziecka ma prawo do pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, czyli do 36 miesięcy, tylko w określonych przypadkach, gdy:

  • drugi rodzic dziecka nie żyje,
  • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
  • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
  • dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o przyznanie urlopu wychowawczego

Urlopu wychowawczego udziela się wyłącznie na wniosek pracownika. Decyzję o przejściu na taki urlop trzeba dokładnie przemyśleć, gdyż w czasie jego trwania pracownikowi nie przysługuje żadne świadczenie pieniężne. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego należy złożyć do pracodawcy nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem urlopu. Wniosek powinien wskazywać daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego, okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko, także przez drugiego z rodziców, oraz określać liczbę części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.

POBIERZ WZÓR: WNIOSEK O UDZIELENIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Pracownik może wnioskować także o obniżenie wymiaru godzin pracy (zamiast urlopu wychowawczego). Pracodawca musi taki wniosek uwzględnić.

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Rezygnacja z urlopu wychowawczego jest możliwa w każdym momencie jego trwania. Musi się to jednak odbyć za zgodą pracodawcy i najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. Pracodawca jest zobowiązany dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, równorzędnym z zajmowanym dotychczas lub innym, które odpowiada jego kwalifikacjom, o ile wynagrodzenie za pracę nie będzie niższe niż otrzymywane przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.

Ochrona pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym

Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego rozpoczyna się z dniem złożenia wniosku i trwa aż do dnia zakończenia urlopu i powrotu do pracy. Ochrona pracownika trwa więc wyłącznie podczas korzystania z urlopu wychowawczego. W przypadku, gdy pracownik przebywający na urlopie wychowawczym np. dokonał ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Uzasadnionym przypadkiem wypowiedzenia pracownikowi będącemu na urlopie wychowawczym umowy o pracę jest także ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

Emeryci i renciści: Bon senioralny 2150 zł. Osoby niepełnosprawne i MOPS [Wyłączenia, projekt ustawy, przykłady]

Wyłączenia dla 1) osób niepełnosprawnych i 2) korzystających z opieki w MOPS zapisano w projekcie ustawy o bonie senioralnym (2150 zł miesięcznie). Przykład: Nie otrzymają bonu senioralnego osoby niepełnosprawne ze świadczeniem wspierającym. WAŻNE! Nie ma generalnego wyłączenia osób niepełnosprawnych (np. zasiłek pielęgnacyjny pozwala korzystać z bonu senioralnego). 

Dla kogo świadczenie interwencyjne? ZUS uruchamia 15 października punkty mobilne dla firm poszkodowanych w powodzi. Gdzie?

Kłodzko, Stronie Śląskie, Bardo, Lądek Zdrój to tylko niektóre z miejscowości, w których przedsiębiorcy poszkodowani w czasie powodzi będą mogli w punkcie mobilnym nie tylko złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne, ale i uzyskać informację jak to zrobić. Eksperci ZUS pomogą także w wypełnieniu wniosku.

REKLAMA

Zarząd Poczty Polskiej: podwyżki dla ok. 74% pracowników. Likwidacja dodatku stażowego i premii jubileuszowych

W dniu 14 października 2024 r. zarząd Poczty Polskiej przedstawił dziś związkom zawodowym projekt nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Zakłada on m.in.: (1) przywrócenie znaczenia wynagrodzenia zasadniczego oznaczające realną podwyżkę dla 31% pracowników; (2) urynkowienie wewnętrznego modelu wyceny stanowisk mające wpływ na wzrost wynagrodzeń kolejnych ok. 43% zatrudnionych; (3) stworzenie przejrzystych zasad rozwoju i awansu. Obecny ZUZP został wypowiedziany przez zarząd Poczty i obowiązuje do końca lutego 2025 roku.

Liderzy nie budują już swojego autorytetu na strachu podwładnych choć wciąż jeszcze nie zawsze potrafią zapanować nad emocjami

Polscy liderzy-mężczyźni biorą odpowiedzialność za swoje działania, szanują poufność i doceniają pracę innych. Odważnie mierzą się z trudnymi sytuacjami i wywiązują się z podjętych zobowiązań. Jednak czasami dają się ponosić emocjom.

Nowe świadczenie od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia. Skorzysta ponad 130 tys. osób

Ponad 130 tys. osób skorzysta z nowelizacji ustawy o rencie socjalnej i nabędzie prawo do dodatku dopełniającego. Dodatek ten będzie wypłacany od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia przyszłego roku.

Zmiany w OSP: poprawa sytuacji strażaków, w tym finansowej OSP [jest ustawa]

Będą dodatkowe pieniądze dla Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej od ubezpieczyciela, wreszcie w ręce OSP trafią pieniądze, które dotąd szły jedynie do centrali, do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. 

REKLAMA

Nie każdy okres poprzedniego zatrudnienia przyśpieszy „zapisanie” pracownika do PPK

Przy zatrudnieniu pracownika pracodawca sprawdza 12 miesięcy wstecz czy dana osoba była już u niego zatrudniona. Jeśli tak, okres poprzedniego zatrudnienia wlicza się do okresu wymaganego do zapisu do PPK. Co w sytuacji, kiedy pracodawca zawarł już w imieniu tego pracownika umowę o prowadzenie PPK? Co oznacza zmiana instytucji finansowej? Jakie okresy zatrudnienia bierze się pod uwagę?

Urlop na żądanie w wymiarze 4 dni czy 8 dni? Jak nowe przepisy zmieniły zasady udzielania urlopu na żądanie

Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Czy to wystarczy do skorzystania z urlopu na żądanie przez pracownika?

REKLAMA