REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Wioleta Pietrzyk
Wymiar urlopu macierzyńskiego. /Fot. Fotolia
Wymiar urlopu macierzyńskiego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od tego, ile dzieci urodzi kobieta przy jednym porodzie. Jeżeli kobieta po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego chce dalej opiekować się dzieckiem, może ubiegać się o dodatkowy urlop. Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego mają także rodzice, którzy adoptowali dziecko.

Podstawowy urlop macierzyński

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

Autopromocja
 • 20 tygodni - jedno dziecko przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni - dwójka dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodni - trójka dzieci przy jednym porodzie,
 • 35 tygodni - czwórka dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni - piątka i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Pracownica może przed porodem wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Pracownica, może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu. O tę niewykorzystaną część urlopu może ubiegać się ojciec dziecka. Musi złożyć w tym celu odpowiedni wniosek. Pracownica, chcąc wrócić przed końcem urlopu macierzyńskiego do pracy, także powinna złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Musi złożyć go nie później niż na 7 dni przed powrotem do pracy. Wniosek powinien zawierać także zaświadczenie od pracodawcy, zatrudniającego ojca dziecka, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu przez pracownika. Termin ten powinien przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego wskazanego przez pracownicę.

Porozmawiaj o tym na naszym forum

Dodatkowy urlop macierzyński

Pracownica może ubiegać się o dodatkowy urlop macierzyński. Aby go uzyskać musi złożyć pisemny wniosek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu lub
 • w ciągu 14 dni po porodzie.

Bieg dodatkowego urlopu macierzyńskiego rozpoczyna się od następnego dnia po ostatnim dniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Termin zakończenia urlopu podstawowego wyznacza zatem jednocześnie datę rozpoczęcia urlopu dodatkowego.

Dodatkowy urlop macierzyński trwa maksymalnie 6 tygodni i przypada bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Wyjątek stanowi urodzenie więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. W takim przypadku pracownica ma prawo do 8 tygodniowego urlopu dodatkowego (przy urodzeniu dwójki jak i większej liczby dzieci przy jednym porodzie). Pracownica może ubiegać się o urlop w wymiarze mniejszym niż 6-tygodniowy, ale wówczas nie będzie przysługiwał jej już urlop rodzicielski. Trzeci rodzaj urlopu przysługującego po urodzeniu dziecka można wykorzystać tylko w przypadku skorzystania z prawa do urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego w pełnym wymiarze.

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowy urlop macierzyński - dzieci adoptowane

W przypadku dzieci adoptowanych dodatkowy urlop macierzyński nazywany jest dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego. Długość dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi zatem:

 • do 6 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
 • do 8 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka,
 • do 3 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA