REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Wioleta Pietrzyk
Wymiar urlopu macierzyńskiego. /Fot. Fotolia
Wymiar urlopu macierzyńskiego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od tego, ile dzieci urodzi kobieta przy jednym porodzie. Jeżeli kobieta po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego chce dalej opiekować się dzieckiem, może ubiegać się o dodatkowy urlop. Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego mają także rodzice, którzy adoptowali dziecko.

Podstawowy urlop macierzyński

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

REKLAMA

Autopromocja
 • 20 tygodni - jedno dziecko przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni - dwójka dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodni - trójka dzieci przy jednym porodzie,
 • 35 tygodni - czwórka dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni - piątka i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Pracownica może przed porodem wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Pracownica, może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu. O tę niewykorzystaną część urlopu może ubiegać się ojciec dziecka. Musi złożyć w tym celu odpowiedni wniosek. Pracownica, chcąc wrócić przed końcem urlopu macierzyńskiego do pracy, także powinna złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Musi złożyć go nie później niż na 7 dni przed powrotem do pracy. Wniosek powinien zawierać także zaświadczenie od pracodawcy, zatrudniającego ojca dziecka, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu przez pracownika. Termin ten powinien przypadać bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego wskazanego przez pracownicę.

Porozmawiaj o tym na naszym forum

Dodatkowy urlop macierzyński

Pracownica może ubiegać się o dodatkowy urlop macierzyński. Aby go uzyskać musi złożyć pisemny wniosek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu lub
 • w ciągu 14 dni po porodzie.

Bieg dodatkowego urlopu macierzyńskiego rozpoczyna się od następnego dnia po ostatnim dniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Termin zakończenia urlopu podstawowego wyznacza zatem jednocześnie datę rozpoczęcia urlopu dodatkowego.

Dodatkowy urlop macierzyński trwa maksymalnie 6 tygodni i przypada bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Wyjątek stanowi urodzenie więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. W takim przypadku pracownica ma prawo do 8 tygodniowego urlopu dodatkowego (przy urodzeniu dwójki jak i większej liczby dzieci przy jednym porodzie). Pracownica może ubiegać się o urlop w wymiarze mniejszym niż 6-tygodniowy, ale wówczas nie będzie przysługiwał jej już urlop rodzicielski. Trzeci rodzaj urlopu przysługującego po urodzeniu dziecka można wykorzystać tylko w przypadku skorzystania z prawa do urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego w pełnym wymiarze.

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowy urlop macierzyński - dzieci adoptowane

W przypadku dzieci adoptowanych dodatkowy urlop macierzyński nazywany jest dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego. Długość dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi zatem:

 • do 6 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
 • do 8 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka,
 • do 3 tygodni w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA