reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Często pojęcia urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego są ze sobą utożsamiane. W rzeczywistości różnic pomiędzy nimi jest wiele, m.in. urlopy wynoszą inną liczbę tygodni, jak też i przysługują na różnych warunkach. Warto na ten temat wiedzieć więcej.

Urlop rodzicielski po zmianach 2016

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński trwa zazwyczaj 20 tygodni - urodzenie jednego dziecka przy jednym porodzie. W razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie okres urlopu ulega odpowiedniemu wydłużeniu (dwójka dzieci - 31 tygodni, trójka dzieci - 33 tygodnie, czwórka dzieci - 35 tygodni, piątka i więcej dzieci przy jednym porodzie - 37 tygodni).

Urlop macierzyński - rezygnacja

Możliwa jest rezygnacja z urlopu macierzyńskiego. Jednak możliwość rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego powstaje dopiero po wykorzystaniu przez matkę po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu. Niewykorzystana część urlopu może być przyznana ojcu dziecka, jeżeli złoży odpowiedni wniosek do pracodawcy. Pracownica chcąca zrezygnować z  urlopu macierzyńskiego powinna złożyć pisemny wniosek do pracodawcy nie później niż 7 dni przed powrotem do pracy. Wniosek powinien zawierać także zaświadczenie od pracodawcy zatrudniającego ojca dziecka potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu przez pracownika.

Polecamy produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego kobieta może się starać o urlop dodatkowy. Urlop dodatkowy podobnie jak i macierzyński uwzględnia liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku jednego dziecka trwa on 6 tygodni, w innych przypadkach 8 tygodni.

Warto podkreślić fakt, że rodzice mogą podzielić się dodatkowym urlopem macierzyńskim. Urlop ten może być udzielony w nie więcej niż dwóch częściach. Można korzystać z niego tylko w podziale na tygodnie. Prawo zapewnia pracownikowi powrót do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy też wychowawczego. Pracownik zachowuje wcześniej zajmowane stanowisko.

Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r.

Zapytaj na forum

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski funkcjonuje w Polsce przez stosunkowo krótki okres. Powstał on 17 czerwca 2013 r. Urlop rodzicielski przysługuje wyłącznie rodzicom, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub opłacają ubezpieczenie chorobowe. Może on trwać maksymalnie 26 tygodni, czyli tyle, ile urlop macierzyński podstawowy i urlop macierzyński dodatkowy razem. Długość urlopu rodzicielskiego nie jest zależna od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Sumując powyższe wymiary tygodniowe, kobieta po urodzeniu dziecka może przebywać na płatnym urlopie 52 tygodnie. Należy pamiętać, że aby skorzystanie z tak długiego, płatnego urlopu było możliwe pracownica musi wykorzystać podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński w maksymalnym wymiarze. Co więcej, urlopy powinny następować bezpośrednio jeden po drugim.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama