Urlop macierzyński a urlop rodzicielski
REKLAMA
REKLAMA
Ile trwa urlop macierzyński?
Urlop macierzyński trwa zazwyczaj 20 tygodni - urodzenie jednego dziecka przy jednym porodzie. W razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie okres urlopu ulega odpowiedniemu wydłużeniu (dwójka dzieci - 31 tygodni, trójka dzieci - 33 tygodnie, czwórka dzieci - 35 tygodni, piątka i więcej dzieci przy jednym porodzie - 37 tygodni).
REKLAMA
Urlop macierzyński - rezygnacja
Możliwa jest rezygnacja z urlopu macierzyńskiego. Jednak możliwość rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego powstaje dopiero po wykorzystaniu przez matkę po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu. Niewykorzystana część urlopu może być przyznana ojcu dziecka, jeżeli złoży odpowiedni wniosek do pracodawcy. Pracownica chcąca zrezygnować z urlopu macierzyńskiego powinna złożyć pisemny wniosek do pracodawcy nie później niż 7 dni przed powrotem do pracy. Wniosek powinien zawierać także zaświadczenie od pracodawcy zatrudniającego ojca dziecka potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu przez pracownika.
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy
Urlop rodzicielski
Urlop rodzicielski funkcjonuje w Polsce przez stosunkowo krótki okres. Powstał on 17 czerwca 2013 r. Urlop rodzicielski przysługuje wyłącznie rodzicom, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub opłacają ubezpieczenie chorobowe. Może on trwać maksymalnie 32 tygodnie (w przypadku bliźniaków i większej liczby dzieci - 34 tygodnie). Sumując powyższe wymiary tygodniowe, kobieta po urodzeniu dziecka może przebywać na płatnym urlopie 52 tygodnie. Należy pamiętać, że aby skorzystanie z tak długiego, płatnego urlopu było możliwe pracownica musi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze. Co więcej, urlopy powinny następować bezpośrednio jeden po drugim.
Urlop rodzicielski można podzielić na części. Nie może być ich jednak więcej niż cztery i nie mogą być krótsze niż 8 tygodni. Muszą też występować bezpośrednio jedna po drugiej. Jednocześnie z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać oboje z rodziców, jednak okres 32 tygodni nie może zostać przekroczony.
Więcej na temat części urlopu rodzicielskiego można przeczytać w artykule: Urlop rodzicielski 2022
Pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego, nawet w jego trakcie. Może może złożyć wniosek o rezygnację z całości lub części urlopu rodzicielskiego w ciągu 21 dni przed powrotem do pracy.
Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?
Praca podczas urlopu rodzicielskiego
Kobiety przebywające na urlopach po urodzeniu dziecka coraz częściej chcą łączyć je z pracą. Prawo daje rodzicom przebywającym na urlopie rodzicielskim możliwość pracy, jednak maksymalnie tylko na 1/2 etatu. Konieczne jest wówczas złożenie wniosku do pracodawcy, który powinien zawierać informacje o wymiarze czasu pracy, w jakim zamierza się pracować oraz okresie, w jakim chce łączyć urlop z pracą. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić taki wniosek.
Zasiłek macierzyński
Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od momentu złożenia wniosku o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast za okres urlopu rodzicielskiego przez pierwsze 6 tygodni zasiłek przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za pozostałe tygodnie - 60%. Jeżeli jednak pracownica w ciągu 21 dni po porodzie przedstawi pisemny wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego również w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński będzie wynosił 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Gdy ojciec dziecka przebywa na urlopie związanym z rodzicielstwem, wysokość zasiłku liczy się z jego wynagrodzenia, a nie z wynagrodzenia matki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat