REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r. /Fot. Fotolia
Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r. /Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony zostanie uregulowana być może już w 2015 r. Zgodnie z przedstawionym przez MPiPS projektem zmian w Kodeksie pracy najdłuższa umowa na czas określony wyniesie 33 miesiące. W jakich sytuacjach można będzie wydłużyć umowę terminową?

Maksymalna długość umowy na czas określony

W dotychczasowym stanie prawnym nie przewidziano maksymalnej długości trwania umowy zawartej na czas określony. Brak szczegółowej regulacji doprowadza do nadużywania tego typu umów przez pracodawców w przypadkach, gdy powinny być zawierane umowy bezterminowe. Pracodawcy wiążący długoterminowe plany z danym pracownikiem często przedłużają zatrudnienie poprzez zawieranie kolejnych umów na czas określony. Tymczasem ten typ umowy powinien być zarezerwowany dla stosunków pracy charakteryzujących się okresowością (np. pracownik wykonujący pracę sezonową).

REKLAMA

Autopromocja

Jedyną z umów terminowych, której długość została uregulowana w przepisach kodeksowych, jest umowa o pracę na okres próbny. Nie może trwać dłużej niż 3 miesiące.

Umowa o pracę na czas określony do 33 miesięcy

Zawieranie długoterminowych umów na czas określony i ponawianie tego rodzaju zatrudnienia zmierza do obejścia przepisów prawa pracy, ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia, czy też zasad współżycia społecznego. Konsekwencją niezgodnych z prawem zachowań pracodawców jest więc projekt wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy przedstawiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który zakłada, że zawierane przez te same strony stosunku pracy umowy terminowe będą mogły w sumie trwać nie dłużej niż 33 miesiące, a ich liczba nie będzie mogła przewyższać trzech. Kolejną umową powinna być już umowa na czas nieokreślony. Dąży się więc do wskazania wprost w ustawie najdłuższego terminu umowy o pracę na czas określony.

Polecany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Projekt zmian przewiduje zastąpienie dotychczasowej treści art. 251§ 1 Kodeksu pracy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

nowym brzmieniem:

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Maksymalna umowa na czas określony - 33 miesiące

Nowe brzmienie przepisu zezwala na zawieranie maksymalnie 3 umów o pracę na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami stosunku pracy, a długość takiego zatrudnienia nie może przekroczyć w sumie okresu 33 miesięcy. To samo dotyczy pojedynczej umowy terminowej. Najdłużej może trwać 33 miesiące.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zasada zawarta w art. 251§ 2 Kodeksu pracy, traktująca o tym, że uzgodnienie pomiędzy stronami już w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uznaje się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony, będzie obowiązywała w dalszym ciągu.

Gdyby jednak zdarzyło się tak, że okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony byłby dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów byłaby większa niż trzy, uważa się, że pracownik odpowiednio, od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy tego rodzaju, zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (Art. 251§ 3 projektu zmian w Kodeksie pracy).

Nowe zasady dotyczące umów terminowych

Dozwolone przedłużenie umów na czas określony

Proponowane zmiany w Kodeksie pracy przewidują wyjątki co do długości zawieranych umów terminowych. Limit 3 umów i 33 miesięcy nie będzie obowiązywał w oznaczonych przypadkach. Dozwolone przedłużenie umów o pracę na czas określony będzie dotyczyło umów o pracę zawartych na czas określony:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  4. gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie, które uzasadniają zatrudnienie na czas określony w związku z okresowymi potrzebami pracodawcy.

REKLAMA

Wydaje się, że największą swobodę do nadużywania prawa daje punkt 4. Jednak możliwość zawarcia dłuższej umowy terminowej albo większej ich liczby niż przewidziana przepisami z tytułu wystąpienia obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy ograniczona jest obowiązkiem uzasadnienia tych przyczyn. Po pierwsze, pracodawca musi zawrzeć w umowie informacje obiektywnie uzasadniające zawarcie takiej umowy. Po drugie, pracodawca ma obowiązek zawiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu umowy o pracę trwającej dłużej niż 33 miesiące albo większej liczby umów niż 3 wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy. Dokonuje tego w formie pisemnej lub elektronicznej w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia umowy.

Obowiązek określenia w umowie informacji obiektywnie uzasadniających (wskazanie celu) zawarcie umowy na czas określony trwającej dłużej niż 33 miesiące albo umów w liczbie większej niż 3 dotyczy także sytuacji zawarcia umów:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji.

Co zmieni się w umowach na czas określony?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

Dodatek za pracę w nocy 2025 [TABELA]

Dodatek za pracę w nocy w 2025 roku – ile wynosi w każdym miesiącu? Tabela przedstawia wysokość dodatku za pracę w porze nocnej, który jest uzależniony od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kiedy można stosować ryczałt?

REKLAMA

Czego potrzebują nauczyciele w Polsce? Nie tylko podwyżki

Co zrobić, aby wzrosła liczba nauczycieli w Polsce? Czego potrzebują nauczyciele? Okazuje się, że nie tylko podwyżki wynagrodzeń. Jak zachęcić do wyboru zawodu nauczyciela? Oto pomysły z różnych państw.

Jesteś chory i masz L4? Nie zapomnij o tym obowiązku, bo możesz stracić pracę

Pracownik na zwolnieniu lekarskim musi poinformować przełożonych o chorobie i związanej z nią nieobecności. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić nawet do rozwiązania umowy z winy pracownika – ostrzega Państwowa Inspekcja Pracy.

Od 1 marca emeryci i renciści dostaną wyższy ryczałt energetyczny

Od 1 marca 2025 r. zostanie zrewaloryzowany ryczałt energetyczny. Seniorzy co miesiąc otrzymują to świadczenie w celu obniżenia kosztów życia codziennego związanych z opłatami za energię elektryczną, cieplną i gazową.

Jakie wynagrodzenie za przestój w 2025 r.?

Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale tylko w przypadkach, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Takim przypadkiem, w którym pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jest przestój w pracy.

REKLAMA

Do 31 stycznia można zgłaszać się do ulgi mały ZUS plus. Kto nie złoży zgłoszenia?

31 stycznia 2025 r. upływa termin na zgłoszenia do ulgi mały ZUS plus. Zgłaszać mogą się osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Płatnicy, którzy korzystali z małego ZUS plus w 2024 r. i nadal spełniają warunki do ulgi i zamierzają z niej korzystać, nie muszą ponownie składać zgłoszenia.

Koszt pracodawcy 2025 [Umowa o pracę]

Jaki jest całkowity koszt pracodawcy w 2025 roku przy zatrudnieniu pracownika na umowie o pracę na najniższą krajową? Minimalna płaca od stycznia wynosi 4666 zł brutto. Ile na rękę otrzyma pracownik, ile musi wydać pracodawca, a ile z tych pieniędzy to składki i podatek?

REKLAMA