reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.

Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony zostanie uregulowana być może już w 2015 r. Zgodnie z przedstawionym przez MPiPS projektem zmian w Kodeksie pracy najdłuższa umowa na czas określony wyniesie 33 miesiące. W jakich sytuacjach można będzie wydłużyć umowę terminową?

Maksymalna długość umowy na czas określony

W dotychczasowym stanie prawnym nie przewidziano maksymalnej długości trwania umowy zawartej na czas określony. Brak szczegółowej regulacji doprowadza do nadużywania tego typu umów przez pracodawców w przypadkach, gdy powinny być zawierane umowy bezterminowe. Pracodawcy wiążący długoterminowe plany z danym pracownikiem często przedłużają zatrudnienie poprzez zawieranie kolejnych umów na czas określony. Tymczasem ten typ umowy powinien być zarezerwowany dla stosunków pracy charakteryzujących się okresowością (np. pracownik wykonujący pracę sezonową).

Jedyną z umów terminowych, której długość została uregulowana w przepisach kodeksowych, jest umowa o pracę na okres próbny. Nie może trwać dłużej niż 3 miesiące.

Umowa o pracę na czas określony do 33 miesięcy

Zawieranie długoterminowych umów na czas określony i ponawianie tego rodzaju zatrudnienia zmierza do obejścia przepisów prawa pracy, ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia, czy też zasad współżycia społecznego. Konsekwencją niezgodnych z prawem zachowań pracodawców jest więc projekt wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy przedstawiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który zakłada, że zawierane przez te same strony stosunku pracy umowy terminowe będą mogły w sumie trwać nie dłużej niż 33 miesiące, a ich liczba nie będzie mogła przewyższać trzech. Kolejną umową powinna być już umowa na czas nieokreślony. Dąży się więc do wskazania wprost w ustawie najdłuższego terminu umowy o pracę na czas określony.

Polecany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Projekt zmian przewiduje zastąpienie dotychczasowej treści art. 251§ 1 Kodeksu pracy:

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

nowym brzmieniem:

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Maksymalna umowa na czas określony - 33 miesiące

Nowe brzmienie przepisu zezwala na zawieranie maksymalnie 3 umów o pracę na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami stosunku pracy, a długość takiego zatrudnienia nie może przekroczyć w sumie okresu 33 miesięcy. To samo dotyczy pojedynczej umowy terminowej. Najdłużej może trwać 33 miesiące.

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama