REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie talentami w firmie

Zarządzanie talentami w firmie. /Fot. Fotolia
Zarządzanie talentami w firmie. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie talentami w firmie powinno być oparte na rozwijaniu umiejętności i kompetencji pracownika. Dotyczy to szczególnie pracowników o najwyższym potencjale, którzy mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość pracodawcy.

Joanna Kagankiewicz,  Dyrektor ds. Rozwoju Organizacji w ING Życie

REKLAMA

Autopromocja

Szukanie i zarządzanie talentami w firmie

Zarządzanie talentami w firmie to szczególny obszar praktyk HRowych, dotyczący pracowników o najwyższym potencjale w organizacji. Umiejętnie prowadzone może stać się motorem napędowym organizacji. Jednocześnie, z racji swojej delikatnej specyfiki, wiąże się z dużym ryzykiem zdemotywowania pracowników o dużym wpływie na organizację. Dlatego wymaga nieustannego balansowania między zmieniającymi się potrzebami organizacji a potrzebami rozwojowymi i ambicjami talentów.

Nowe zasady zaangażowania pracowników

Pracownicy wartością przedsiębiorstwa

Pracownicy stanowią o wartości i rozwoju firmy. Dlatego, dla każdego przedsiębiorstwa rozwijanie talentów zatrudnionych osób powinno mieć kluczowe znaczenie w budowaniu przewagi biznesowej nad konkurencją. Jak więc rozpoznać pracownika o wysokim potencjale i poprowadzić proces jego rozwoju?  

Lojalność pracowników sukcesem organizacji cz.1

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szukanie talentów 

Rozwijanie umiejętności i kompetencji dotyczy wszystkich pracowników w firmie. Każdy bowiem ma określone cele i zadania do realizacji oraz potrzeby rozwojowe. Jednak w każdym przedsiębiorstwie jest grupa osób wyróżniających się na tle innych, tzw. talenty. Szukając takich jednostek należy zwracać uwagę na osoby szybko uczące się, które chcą zmieniać swoją rolę w firmie oraz poszerzać zakres odpowiedzialności za pełnione obowiązki.

Kandydaci do programu rozwojowego powinni wyróżniać się wewnętrzną motywacją do rozwoju, wysokim zaangażowaniem oraz chęcią i tempem uczenia się. Warto pod uwagę brać także osoby, które mają ponadprzeciętne wyniki w stawianych im celach i dobrze odnajdują się w sytuacji zmiany.

Zadaj pytanie na FORUM

Realizując projekt rozwoju talentów należy przykładać ogromną uwagę do świadomego i zobiektywizowanego procesu selekcji. Warto oprzeć go na rzetelnej ocenie potencjału poprzez stosowanie m.in. przeglądów talentów, feedbacków rozwojowych i wywiadów behawioralnych. Warto proces selekcji uzupełnić o testy psychometryczne, które poszerzą naszą wiedzę o potencjale rozpatrywanych kandydatów.

Rozwijanie potencjału pracownika 

REKLAMA

Każdy talent powinien mieć indywidualny plan rozwoju. Ważne, aby był on przygotowany przez pracownika wspólnie z przełożonym, który czuwa nad jego postępami. W samym już procesie rozwoju talentu kluczowym elementem jest praktyka, czyli zmiana roli czy udział w projektach biznesowych. Jest to jeden z głównych elementów sprzyjających uczeniu się przez pracownika i zdobywaniu przez niego nowych doświadczeń.

Należy także pamiętać, że zarządzanie talentami to obszar, który cały czas trzeba rozwijać i usprawniać zgodnie ze zmieniającymi się celami firmy, a także potrzebami rozwojowymi talentów. Warto tutaj słuchać informacji zwrotnej od uczestników programu. Dzięki temu na bieżąco wiemy, co należy zmienić. Ponadto sami pracownicy będą mieli poczucie wpływu na swoje miejsce pracy oraz większą satysfakcję z uczestnictwa w takim programie rozwojowym.

Umożliwiając pracownikom rozwijanie naturalnych uzdolnień, wpływamy na zwiększenie ich motywacji i jakości pracy, a tym samym na rozwój samej firmy.

Różnorodność płci w miejscu pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA