REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu w pierwszym roku pracy

Wioleta Pietrzyk
Wymiar urlopu w pierwszym roku pracy. / fot. Fotolia
Wymiar urlopu w pierwszym roku pracy. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczynając pierwszą pracę, pracownicy często nie są świadomi swoich praw wynikających ze stosunku pracy. Jednym z praw, które przysługuje każdemu pracownikowi jest prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak długi może być urlop pracownika w pierwszym roku pracy?

Urlop podczas pierwszej pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy każdy pracownik posiada niezbywalne prawo do urlopu. Pracownik, który podjął pracę po raz pierwszy, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy (z dołu), w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (1,66 dnia przy 20 dniach pełnego urlopu lub 2,16 przy 26 dniach pełnego urlopu). Przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku zaokrąglania urlopu w górę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca z dobrej woli wyrównywał ustalony urlop do pełnych dni lub godzin.

Autopromocja

Miesiąc pracy należy liczyć:

 • z upływem ostatniego dnia miesiąca, gdy pracownik pozostaje w zatrudnieniu od pierwszego dnia danego miesiąca,
 • z upływem dnia w następnym miesiącu kalendarzowym, który datą poprzedza dzień nawiązania stosunku pracy, jeżeli do nawiązania stosunku pracy doszło w trakcie miesiąca kalendarzowego,
 • z upływem 30 dni, jeżeli pracownik u kolejnych pracodawców był zatrudniony krócej niż miesiąc kalendarzowy lub obrachunkowy.

Pracownik podjął pracę 3 listopada 2014 r., czyli w pierwszym dniu roboczym miesiąca kalendarzowego. Okres miesiąca pracy upłynie mu więc z dniem 30 listopada 2014 r.

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Dłuższe urlopy wypoczynkowe - 35 dni urlopu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym. Różnicą pomiędzy pierwszym a każdym następnym urlopem wypoczynkowym dotyczy ich sposobu nabywania i liczenia. Pierwszy urlop liczony jest po przepracowaniu każdego miesiąca. Zaś każdy kolejny urlop liczony i nabywany jest na zasadach ogólnych.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Liczba dni wolnych od pracy, jaka przysługuje pracownikowi, uzależniona jest od jego stażu pracy. Wymiar urlopu wynosi:

 1. 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
 2. 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiary urlopów przedstawionych powyżej. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Zapytaj na forum!

Bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia.

Kiedy udzielić urlopu?

Zgodnie z art. 1542 Kodeksu pracy urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Urlop powinien być udzielony w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Gdyby jednak dzień pracy danego pracownika wynosił mniej niż 8 godzin, co wynikałoby z odrębnych przepisów, wówczas jeden dzień urlopu jest równy jednemu dniowi pracy takiego pracownika. Dla przykładu  dobowa norma czasu pracy lekarza wynosi 7 godzin i 35 minut. Oznacza to, że jeden dzień urlopu lekarza jest tożsamy z 7 godzinami i 35 minutami.

Udzielenie pracownikowi urlopu w wymiarze niższym niż dobowa norma czasu pracy, czyli np. 4 godziny, jest możliwe tylko wyjątkowo. Dotyczy to sytuacji skorzystania z prawie całego urlopu wypoczynkowego, kiedy to pozostała do wykorzystania część urlopu jest niższa niż dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, w którym urlop ma zostać udzielony.

Urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony w roku kalendarzowym nabycia prawa do urlopu zgodnie ze sporządzonym planem urlopów. Gdyby tak się nie stało, pracownik ma prawo do wykorzystania urlopu zaległego do końca września roku następnego.

Przymusowy urlop wypoczynkowy

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA