REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie

REKLAMA

REKLAMA

Osiem największych firm budowlanych w Polsce wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarło "Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem podjętej współpracy ma być podniesienie standardów BHP na budowach, zmniejszenie liczby wypadków oraz wyeliminowanie wypadków śmiertelnych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę z ośmioma największymi firmami budowalnymi w Polsce - sygnatariuszami "Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem jest wspólne działanie na rzecz podniesienia standardów BHP na budowach, zmniejszenia liczby wypadków oraz wyeliminowania wypadków śmiertelnych.

REKLAMA

Autopromocja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tylko pobiera składki oraz wypłaca świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, ale od lat prowadzi także szeroko zakrojone działania z prewencji wypadkowej. Szkolenia z zakresu bhp, materiały informacyjne dotyczące zagrożeń zawodowych oraz społeczne kampanie informacyjne promujące bezpieczne środowisko pracy mają na celu poprawę bezpieczeństwa w środowisku pracy oraz ograniczenie z tego tytułu wypadków, zwłaszcza ciężkich, śmiertelnych i zbiorowych.

Deregulacja zawodów budowlanych - nieprecyzyjne uprawnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje kolejne wyzwania na tym niezwykle ważnym społecznie polu. W poniedziałek 20 października prezes ZUS Zbigniew Derdziuk oraz Prezydent Porozumienia Dariusz Blocher, w imieniu szefów ośmiu największych firm budowlanych w Polsce (Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota Engil, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud) podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz bezpieczeństwa pracy na budowach. - Widzimy tu wiele możliwych form współpracy. Chcemy, aby była ona długofalowa i przynosiła korzyści obu stronom. Branża budowlana wciąż należy do najbardziej wypadkowej w polskiej gospodarce. Zawierając sojusz z największymi firmami mamy nadzieję dotrzeć z ideą bezpiecznego środowiska pracy budowlańca także do małych przedsiębiorców - mówi Elżbieta Łopacińska, Członek Zarządu ZUS.

Inżynierowie budownictwa z uprawnieniami architektów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy skupione w "Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie" współpracują z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które są zatrudniane jako podwykonawcy na kilkuset kontraktach realizowanych na terenie całego kraju. Ósemka budowlanych potentatów zobowiązała się, że będzie współpracować z  ZUS m.in. w popularyzacji wśród małych i średnich firm informacji na temat możliwości skorzystania przez nich z programu wsparcia przedsiębiorców w zakresie utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej poprzez dofinansowanie przez ZUS projektów o charakterze doradczym lub inwestycyjnym podnoszących poziom bezpieczeństwa pracy, np. wykonanie pomiarów stężeń i natężeń szkodliwych czynników, występujących w miejscu pracy, dokonanie doboru środków ochrony indywidualnej do zidentyfikowanych zagrożeń, wykonanie oceny bezpieczeństwa maszyn instalacji technicznych, dofinansowanie zakupu i instalacji  osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń, urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo - szkieletowego przy pracach ręcznych związanych z przemieszczaniem ciężkich ładunków, kabin i obudów dźwiękoizolacyjnych lub dźwiękochłonno-izolacyjnych.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA