REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Jak wybrać ubezpieczenia grupowe dla pracowników? /Fot. Fotolia
Jak wybrać ubezpieczenia grupowe dla pracowników? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Przemysław Pakulski, kierownik ds. produktów w ING Życie

REKLAMA

Autopromocja

Na co powinni zwrócić uwagę mikroprzedsiębiorcy, wybierając ubezpieczenie grupowe?

Ubezpieczenie grupowe jest jednym z najlepszych rozwiązań dla mikroprzedsiębiorców. Przy wyborze danego produktu dostępnego na rynku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwość dopasowania zakresu ubezpieczenia do firmy, prostotę zawarcia oraz szybką wypłatę świadczeń. Kluczowa jest także kompleksowość oferty oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem ubezpieczyciela.

Finansowanie części składki na ubezpieczenie grupowe a wypłata odprawy pośmiertnej

Zakres ochronny dopasowany do potrzeb

Dobre ubezpieczenie musi być dopasowane do potrzeb firmy. Dlatego należy zwracać uwagę na produkty, w których przedsiębiorca łącząc różne pakiety, ma możliwość dostosować ubezpieczenie do specyfiki działalności firmy, tworząc odpowiedni zakres ochrony pracowników. Każde z firm działa bowiem w innej branży, przez co potrzebuje ochrony od innego rodzaju zagrożeń. Na przykład dla pracowników wykonujących pracę biurową, istotna jest możliwość objęcia ubezpieczeniem rodziny – dzieci, małżonka czy partnera. Z kolei dla osób wykonujących pracę fizyczną, zwłaszcza jeśli wiąże się ona z potencjalnymi zagrożeniami zdrowia lub życia, ważniejsze jest ubezpieczenie obejmujące wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki.

Jakie obowiązki wiążą się z opłacaniem składki na ubezpieczenie na życie pracowników?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prostota w zakupie polisy i uzyskiwaniu świadczeń

Dobre ubezpieczenia dla mikroprzedsiębiorstw powinno także charakteryzować się prostotą w jego zakupie. Oferta powinna być zrozumiała dla klienta, a jej przygotowanie transparentne, aby klient wiedział co kupuje i uczestniczył aktywnie w procesie konfiguracji zakresu ochrony. Prostota powinna także przejawiać się na etapie zawarcia umowy, gdzie do właściwego minimum powinny być ograniczone zbędne formalności, takie jak ocena medyczna stanu zdrowia pracownika, a sama polisa powinna być wystawiona w ciągu kilku dni.

Przy wypłacie świadczeń ważne jest, aby procedury trwały jak najkrócej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obsługi. Dlatego warto przyjrzeć się ubezpieczycielom czy istnieje u nich możliwość zgłoszenia wniosku o uzyskanie świadczenia wraz z wymaganymi dokumentami przez internet. Ponadto należy zwrócić uwagę ile wynosi czas wypłaty świadczeń.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Kompleksowość produktu – ochrona zdrowia i życia oraz inwestycja

W kwestii ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na ubezpieczenia oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. Zwłaszcza na te, które dotyczą poważnych zachorowań, w tym chorób nowotworowych. Jest to ważne, ponieważ poważnie chory pracownik lub nieobecny w pracy ze względu na opiekę nad członkiem rodziny generuje koszty dla firmy.

REKLAMA

Warto mieć także na uwadze, że leczenie w państwowych instytucjach długo trwa, dlatego należy się przyjrzeć ubezpieczeniu pod kątem hospitalizacji w prywatnych placówkach i pokryciem wydatków za leczenie w nich. Dzięki temu absencja pracownicza może trwać znacznie krócej. Ponadto w wielu przypadkach, zwłaszcza w małych miejscowościach, pracownicy związują się z daną firmą na długi okres czasu.

Dlatego wartością dodatnią dla nich, jeszcze bardziej zbliżającą ich do firmy, może być oferowanie ubezpieczenia z opcją inwestowania na przyszłą emeryturę. Jest to dla nich korzystne, zwłaszcza w obliczu zmian emerytalnych, które obecnie się dzieją.

PPE - dodatkowy dochód dla emeryta

Bezpośredni kontakt

Mikroprzedsiębiorcy powinni także zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel gwarantuje indywidualny serwis oferujący poradę i pomoc w danym momencie. Opieka konsultanta dedykowanego do obsługi firm bywa często przydatna szczególnie przy wypłacie świadczeń. Przykładowo, gdy ubezpieczonemu rodzi się dziecko, nie ma on czasu na szukanie informacji, jakie dokumenty musi dostarczyć, aby otrzymać wypłatę z tytułu narodzin dziecka. Tutaj pomocny może być opiekun, który wszystko wyjaśni i pokieruje.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA