Lista obecności dla pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Ewidencja czasu pracy
Jednym z obowiązków pracodawcy wynikającym z art. 149 § 1 Kodeksu pracy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników. Celem prowadzenia takiej ewidencji jest ustalenie prawidłowego poziomu wynagrodzenia, jakie przysługuje pracownikowi oraz innych świadczeń związanych z pracą. Zgodnie z rozporządzeniem ewidencja czasu pracy powinna zawierać informacje o:
REKLAMA
- pracy w poszczególnych dobach, w tym pracy w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,
- dyżurach,
- urlopach,
- zwolnieniach od pracy oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w pracy,
- w stosunku do pracowników młodocianych także o czasie ich pracy przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
Pracodawca na żądanie pracownika jest zobowiązany udostępnić ewidencję czasu pracy pracowników.
Prowadzenie kart ewidencji czasu pracy - 10 praktycznych wskazówek
Lista obecności a karta ewidencji czasu pracy
Należy podkreślić, że lista obecności, którą prowadzi wielu pracodawców nie jest tożsama z opisaną kartą ewidencji. Zawiera ona mniej informacji, które są wymagane przy prowadzeniu ewidencji czasu pracy. Zazwyczaj listy obecności składają się z podpisów pracowników ze wskazaniem konkretnego dnia. Brakuje w nich więc informacji o konkretnych godzinach pracy w ciągu dnia. Listy obecności nie zawierają także żadnych informacji o godzinach nadliczbowych. Tymczasem pracodawca powinien w sposób zgodny z przepisami ewidencjonować czas pracy swoich podwładnych, ponieważ uchybienia w tej sprawie mogą skutkować grzywną w wysokości nawet do 30 000 zł.
Porozmawiaj o tym na naszym forum!
Lista obecności
Kodeks pracy nie reguluje kwestii sposobu potwierdzania obecności w pracy. Uznaje się więc, że pracodawca w tym zakresie posiada dowolność, tzn. to od niego zależy, jaką wybierze formę sprawdzania, czy pracownik stawił się w miejscu pracy. Najczęściej pracodawca decyduje się na listę obecności pracowników, gdyż jest to prosty sposób.
Pracownicy powinni zostać poinformowani o sposobie i zasadach potwierdzania obecności w pracy. Zazwyczaj zapisy dotyczące tej kwestii znajdują się w regulaminie pracy. Listy obecności zwykle tworzone są w formie tabeli. Pracownik musi złożyć swój własnoręczny podpis w odpowiedniej rubryce wskazującej na konkretny dzień pracy, najczęściej robi to przy wejściu lub wyjściu z miejsca pracy. Lista obecności powinna być umieszczona w ogólnie dostępnym miejscu. Pracodawca lub upoważniona przez niego osoba, o wyznaczonej wcześniej godzinie, podpisem potwierdza zgodność zawartych w liście informacji ze stanem faktycznym.
Usprawiedliwienie nieobecności w pracy
Lista obecności - obowiązek?
Prowadzenie listy obecności nie jest dla pracodawcy obowiązkowe. Jednak w pewnych przypadkach może okazać się mu pomocne. Pracodawca, który nie prowadził list obecności, musi liczyć się z tym, że to na nim będzie spoczywał ciężar dowodu w razie nieobecności pracownika w pracy.
Czy pracownicy muszą codziennie podpisywać listę obecności?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat