reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Wysokość składki na Fundusz Pracy

Wysokość składki na Fundusz Pracy

Pracodawca zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę ma obowiązek odprowadzać comiesięczne składki na Fundusz Pracy. Jaka jest wysokość składek?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym, istniejącym od 1990 roku, którego dysponentem jest właściwy minister pracy. Środki na nim gromadzone przeznaczane są na cele wskazane w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, dotyczące aktywizacji osób bezrobotnych, finansowania form wsparcia oraz zasiłków.

Koszty pracy w 2015 roku

Obowiązek odprowadzania składki

Odprowadzanie składki na Fundusz Pracy jest obowiązkowe w okresie trwania ubezpieczeń: emerytalnego i rentowego, gdy podstawa ich wymiaru wynosi w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie. Obowiązek ten spoczywa m.in. na pracodawcach oraz innych jednostkach organizacyjnych za osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy lub stosunku służbowego, wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia bądź też innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, stosuje się przepisy dotyczące umowy-zlecenia.

Wysokość składki na Fundusz Pracy określa ustawa budżetowa. Od 1 stycznia 1999 r. wynosi ona 2,45 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli od obecnego minimalnego wynagrodzenia wynosi ona około 50 zł.

Składki na Fundusz Pracy z umów cywilnoprawnych

Zwolnienia z opłacania składki

Ustawodawca przewidział kilka grup pracowniczych, za które pracodawcy zwolnieni są z opłacania składki na Fundusz Pracy. W związku z  powyższym, pracodawcy oraz jednostki organizacyjne zatrudniające pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wychowawczego przez 36 miesięcy od pierwszego miesiąca po powrocie do pracy są zwolnieni z opłacania składki na Fundusz Pracy.

Pracodawcy oraz jednostki organizacyjne, które zatrudnią osobę bezrobotną, która ukończyła 50. rok życia, a w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawała w ewidencji urzędu pracy, zwolnieni są z opłaty składek na Fundusz Pracy przez okres 12 miesięcy.

Składki na Fundusz Pracy nie należy również odprowadzać za pracowników, którzy ukończyli określony wiek. W przypadku kobiet pracodawcy zwolnieni są z opłacania składki po ukończeniu przez nie 55 lat, zaś mężczyzn - 60 lat.

Od 2014 roku pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne zwolnieni są ze składki przez okres 12 miesięcy za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Brak minimalnego wynagrodzenia a składka na Fundusz Pracy

W przypadku, gdy dana osoba posiada kilka źródeł dochodu, kilka źródeł opłacania składek emerytalnej i rentowej, to obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. To na osobie, za którą składki są odprowadzane, spoczywa obowiązek złożenia stosownego oświadczenia każdemu pracodawcy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama