Jakie są dodatki do emerytury i renty?
REKLAMA
REKLAMA
Dodatki do emerytury i rent
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) wskazuje dwa dodatki do emerytur i rent. Są to:
REKLAMA
- dodatek pielęgnacyjny;
- dodatek dla sieroty zupełnej.
Dodatek pielęgnacyjny
Pierwszym z wymienionych we wspomnianej ustawie dodatków jest dodatek pielęgnacyjny. Nie zależy mylić tego świadczenia z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje osobie, która:
- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Należy zaznaczyć, że osoba starająca się o dodatek pielęgnacyjny musi spełnić dwa wymienione warunki jednocześnie, tzn. musi być uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz za niezdolna do samodzielnej egzystencji. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Dodatek pielęgnacyjny nie zostaje przyznany z urzędu. Emeryt musi złożyć odpowiedni wniosek. Może złożyć go sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego.
- ukończyła 75 lat - W tym przypadku nie ma znaczenia, czy osoba jest zdolna czy niezdolna do pracy lub samodzielnej egzystencji. Emeryt, który ukończył 75 lat, ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku. Dodatek przyznawany jest przez ZUS z urzędu.
Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny
Osoby uprawnione do emerytury lub renty przebywające w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym nie otrzymają dodatku, chyba że przebywają one poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.
Dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie 206,76 zł na miesiąc (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek ten jest jednak co roku podwyższany (1 marca każdego roku) w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich. Co więcej, dodatek pielęgnacyjny nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej oraz jest wolny od podatku dochodowego.
Osoba pobierająca zasiłek pielęgnacyjny nie może pobierać jednocześnie dodatku pielęgnacyjnego.
Dodatek dla sieroty zupełnej
Za sierotę zupełną uznawać należy osobę, której oboje rodzice naturalni nie żyją lub gdy matka nie żyje, a ojciec naturalny nie jest znany. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy ojciec nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem. Konieczne dla uzyskania prawa do dodatku dla sieroty zupełnej jest posiadanie prawa do renty rodzinnej lub jej części.
Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje niezależnie od wieku osoby ubiegającej się o ten dodatek.
W przypadku gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. W razie konieczności dzielona jest ona w równych częściach między uprawnionych. Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są sieroty zupełne, część renty rodzinnej przysługującej każdej z tych sierot zwiększana jest o powyższą kwotę dodatku.
Wyższe najniższe emerytury i renty w 2015 r.
Dodatek dla sieroty zupełnej - konieczny wniosek
Aby uzyskać dodatek dla sieroty zupełnej, należy złożyć wniosek. Taki wniosek można składać w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku o dodatek należy koniecznie dołączyć akt zgonu rodziców. W ciągu 30 dni ZUS podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dodatku. W razie odwołania od wydanej decyzji rencista powinien wnieść odpowiednie pismo w przeciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji, do właściwego Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Dodatek dla sierot zupełnych wynosi 388,62 zł miesięcznie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek jest corocznie waloryzowany, tzn. co roku podwyższany o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent.
Inne dodatki
- dodatek kombatancki
- dodatek za tajne nauczanie
- dodatek kompensacyjny
- dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji
- świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników
- świadczenie pieniężne dla deportowanych
- świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych
Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. w Sejmie
Wysokość dodatków do emerytury i renty
Wysokość dodatków do emerytury i renty od 1 marca 2014 r. wynosi:
Źródło: ZUS
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat