REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są dodatki do emerytury i renty?

Wioleta Pietrzyk
Jakie są dodatki do emerytury i renty? /Fot. Fotolia
Jakie są dodatki do emerytury i renty? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy emeryci i renciści mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki. Można wymienić m.in. dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, kombatancki czy kompensacyjny. Komu należą się dodatkowe pieniądze na emeryturze?

Dodatki do emerytury i rent

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) wskazuje dwa dodatki do emerytur i rent. Są to:

REKLAMA

Autopromocja

Dodatek pielęgnacyjny

Pierwszym z wymienionych we wspomnianej ustawie dodatków jest dodatek pielęgnacyjny. Nie zależy mylić tego świadczenia z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje osobie, która:

 1. została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Należy zaznaczyć, że osoba starająca się o dodatek pielęgnacyjny musi spełnić dwa wymienione warunki jednocześnie, tzn. musi być uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz za niezdolna do samodzielnej egzystencji. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Dodatek pielęgnacyjny nie zostaje przyznany z urzędu. Emeryt musi złożyć odpowiedni wniosek. Może złożyć go sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego.
 2. ukończyła 75 lat - W tym przypadku nie ma znaczenia, czy osoba jest zdolna czy niezdolna do pracy lub samodzielnej egzystencji. Emeryt, który ukończył 75 lat, ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku. Dodatek przyznawany jest przez ZUS z urzędu.

Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny

Osoby uprawnione do emerytury lub renty przebywające w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym nie otrzymają dodatku, chyba że przebywają one poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie 206,76 zł na miesiąc (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek ten jest jednak co roku podwyższany (1 marca każdego roku) w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich. Co więcej, dodatek pielęgnacyjny nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej oraz jest wolny od podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba pobierająca zasiłek pielęgnacyjny nie może pobierać jednocześnie dodatku pielęgnacyjnego.

Zadaj pytanie na forum!

Dodatek dla sieroty zupełnej

Za sierotę zupełną uznawać należy osobę, której oboje rodzice naturalni nie żyją lub gdy matka nie żyje, a ojciec naturalny nie jest znany. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy ojciec nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem. Konieczne dla uzyskania prawa do dodatku dla sieroty zupełnej jest posiadanie prawa do renty rodzinnej lub jej części.

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje niezależnie od wieku osoby ubiegającej się o ten dodatek.

W przypadku gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. W razie konieczności dzielona jest ona w równych częściach między uprawnionych. Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są sieroty zupełne, część renty rodzinnej przysługującej każdej z tych sierot zwiększana jest o powyższą kwotę dodatku.

Wyższe najniższe emerytury i renty w 2015 r.

Dodatek dla sieroty zupełnej - konieczny wniosek

Aby uzyskać dodatek dla sieroty zupełnej, należy złożyć wniosek. Taki wniosek można składać w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku o dodatek należy koniecznie dołączyć akt zgonu rodziców. W ciągu 30 dni ZUS podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dodatku. W razie odwołania od wydanej decyzji rencista powinien wnieść odpowiednie pismo w przeciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji, do właściwego Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek dla sierot zupełnych wynosi 388,62 zł miesięcznie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek jest corocznie waloryzowany, tzn. co roku podwyższany o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent.

Inne dodatki

 • dodatek kombatancki
 • dodatek za tajne nauczanie
 • dodatek kompensacyjny
 • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji
 • świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników
 • świadczenie pieniężne dla deportowanych
 • świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. w Sejmie

Wysokość dodatków do emerytury i renty

Wysokość dodatków do emerytury i renty od 1 marca 2014 r. wynosi:

Źródło: ZUS

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA