reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Jakie są dodatki do emerytury i renty?

Jakie są dodatki do emerytury i renty?

Niektórzy emeryci i renciści mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki. Można wymienić m.in. dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, kombatancki czy kompensacyjny. Komu należą się dodatkowe pieniądze na emeryturze?

Dodatki do emerytury i rent

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) wskazuje dwa dodatki do emerytur i rent. Są to:

Dodatek pielęgnacyjny

Pierwszym z wymienionych we wspomnianej ustawie dodatków jest dodatek pielęgnacyjny. Nie zależy mylić tego świadczenia z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje osobie, która:

  1. została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Należy zaznaczyć, że osoba starająca się o dodatek pielęgnacyjny musi spełnić dwa wymienione warunki jednocześnie, tzn. musi być uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz za niezdolna do samodzielnej egzystencji. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Dodatek pielęgnacyjny nie zostaje przyznany z urzędu. Emeryt musi złożyć odpowiedni wniosek. Może złożyć go sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego.
  2. ukończyła 75 lat - W tym przypadku nie ma znaczenia, czy osoba jest zdolna czy niezdolna do pracy lub samodzielnej egzystencji. Emeryt, który ukończył 75 lat, ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku. Dodatek przyznawany jest przez ZUS z urzędu.

Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny

Osoby uprawnione do emerytury lub renty przebywające w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym nie otrzymają dodatku, chyba że przebywają one poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie 206,76 zł na miesiąc (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek ten jest jednak co roku podwyższany (1 marca każdego roku) w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich. Co więcej, dodatek pielęgnacyjny nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej oraz jest wolny od podatku dochodowego.

Osoba pobierająca zasiłek pielęgnacyjny nie może pobierać jednocześnie dodatku pielęgnacyjnego.

Zadaj pytanie na forum!

Dodatek dla sieroty zupełnej

Za sierotę zupełną uznawać należy osobę, której oboje rodzice naturalni nie żyją lub gdy matka nie żyje, a ojciec naturalny nie jest znany. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy ojciec nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem. Konieczne dla uzyskania prawa do dodatku dla sieroty zupełnej jest posiadanie prawa do renty rodzinnej lub jej części.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama