REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są dodatki do emerytury i renty?

Wioleta Pietrzyk
Jakie są dodatki do emerytury i renty? /Fot. Fotolia
Jakie są dodatki do emerytury i renty? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy emeryci i renciści mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki. Można wymienić m.in. dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, kombatancki czy kompensacyjny. Komu należą się dodatkowe pieniądze na emeryturze?

Dodatki do emerytury i rent

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) wskazuje dwa dodatki do emerytur i rent. Są to:

Autopromocja

Dodatek pielęgnacyjny

Pierwszym z wymienionych we wspomnianej ustawie dodatków jest dodatek pielęgnacyjny. Nie zależy mylić tego świadczenia z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Prawo do dodatku pielęgnacyjnego przysługuje osobie, która:

 1. została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Należy zaznaczyć, że osoba starająca się o dodatek pielęgnacyjny musi spełnić dwa wymienione warunki jednocześnie, tzn. musi być uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz za niezdolna do samodzielnej egzystencji. Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Dodatek pielęgnacyjny nie zostaje przyznany z urzędu. Emeryt musi złożyć odpowiedni wniosek. Może złożyć go sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego.
 2. ukończyła 75 lat - W tym przypadku nie ma znaczenia, czy osoba jest zdolna czy niezdolna do pracy lub samodzielnej egzystencji. Emeryt, który ukończył 75 lat, ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku. Dodatek przyznawany jest przez ZUS z urzędu.

Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny

Osoby uprawnione do emerytury lub renty przebywające w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym nie otrzymają dodatku, chyba że przebywają one poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie 206,76 zł na miesiąc (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek ten jest jednak co roku podwyższany (1 marca każdego roku) w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich. Co więcej, dodatek pielęgnacyjny nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej oraz jest wolny od podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba pobierająca zasiłek pielęgnacyjny nie może pobierać jednocześnie dodatku pielęgnacyjnego.

Zadaj pytanie na forum!

Dodatek dla sieroty zupełnej

Za sierotę zupełną uznawać należy osobę, której oboje rodzice naturalni nie żyją lub gdy matka nie żyje, a ojciec naturalny nie jest znany. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy ojciec nie utrzymuje kontaktów z dzieckiem. Konieczne dla uzyskania prawa do dodatku dla sieroty zupełnej jest posiadanie prawa do renty rodzinnej lub jej części.

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje niezależnie od wieku osoby ubiegającej się o ten dodatek.

W przypadku gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. W razie konieczności dzielona jest ona w równych częściach między uprawnionych. Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są sieroty zupełne, część renty rodzinnej przysługującej każdej z tych sierot zwiększana jest o powyższą kwotę dodatku.

Wyższe najniższe emerytury i renty w 2015 r.

Dodatek dla sieroty zupełnej - konieczny wniosek

Aby uzyskać dodatek dla sieroty zupełnej, należy złożyć wniosek. Taki wniosek można składać w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku o dodatek należy koniecznie dołączyć akt zgonu rodziców. W ciągu 30 dni ZUS podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dodatku. W razie odwołania od wydanej decyzji rencista powinien wnieść odpowiednie pismo w przeciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji, do właściwego Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek dla sierot zupełnych wynosi 388,62 zł miesięcznie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek jest corocznie waloryzowany, tzn. co roku podwyższany o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent.

Autopromocja

Inne dodatki

 • dodatek kombatancki
 • dodatek za tajne nauczanie
 • dodatek kompensacyjny
 • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji
 • świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników
 • świadczenie pieniężne dla deportowanych
 • świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. w Sejmie

Wysokość dodatków do emerytury i renty

Wysokość dodatków do emerytury i renty od 1 marca 2014 r. wynosi:

Źródło: ZUS

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA