reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Ile wynosi specjalny zasiłek opiekuńczy?

Ile wynosi specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy pojawił się w polskim porządku prawnego stosunkowo niedawno, bo 1 lipca 2013 r. Od tego czasu rząd już kilkakrotnie wprowadzał zmiany dotyczące nowego zasiłku. Kolejne zmiany przewidziane są na 1 listopada 2014 r. oraz 1 stycznia 2015 r. Sprawdź, czego będą dotyczyć.

Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest przyznawany osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), a także małżonkom, jeżeli:

  1. nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  2. rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej – w celu sprawowania stałej opieki nad osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego

Zmiana kryterium dochodowego 1 listopada 2014 r.

Obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza kwoty 632,00 zł. Jednak już od 1 listopada 2014 r. kwota ta ulegnie podwyższeniu. Kryterium dochodowe będzie wynosić 664, 00 zł.

Za dochód osoby sprawującej opiekę, uważa się dochód następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku

Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego

Specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 520,00 zł miesięcznie. Zasiłek ten przysługuje za niepełne miesiące kalendarzowe i wypłaca się go w wysokości 1/30 specjalnego zasiłku opiekuńczego za każdy dzień. Należną kwotę zasiłku zaokrągla się do 10 groszy w górę. W przypadku, gdy o specjalny zasiłek opiekuńczy stara się więcej niż 1 osoba sprawująca opiekę nad tą samą osobą, świadczenie przysługuje tylko jednej osobie - tej, która pierwsza złożyła wniosek o przyznanie pomocy.

Porozmawiaj o tym na forum!

Zmiany od 2015 r.

Dotychczas o specjalny zasiłek opiekuńczy mogły starać się tylko te osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, aby poświęcić się sprawowaniu opieki. Zmiany będą dotyczyć właśnie tej przesłanki. Otóż od 1 stycznia 2015 r. o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły ubiegać się również osoby, które ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Co więcej, na mocy nowelizacji, specjalny zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał również rolnikom, ich małżonkom oraz domownikom.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama