| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Ile wynosi specjalny zasiłek opiekuńczy?

Ile wynosi specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy pojawił się w polskim porządku prawnego stosunkowo niedawno, bo 1 lipca 2013 r. Od tego czasu rząd już kilkakrotnie wprowadzał zmiany dotyczące nowego zasiłku. Kolejne zmiany przewidziane są na 1 listopada 2014 r. oraz 1 stycznia 2015 r. Sprawdź, czego będą dotyczyć.

Komu przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy jest przyznawany osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), a także małżonkom, jeżeli:

  1. nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  2. rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej – w celu sprawowania stałej opieki nad osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego

Zmiana kryterium dochodowego 1 listopada 2014 r.

Obecnie specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza kwoty 632,00 zł. Jednak już od 1 listopada 2014 r. kwota ta ulegnie podwyższeniu. Kryterium dochodowe będzie wynosić 664, 00 zł.

Za dochód osoby sprawującej opiekę, uważa się dochód następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2015 roku

Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego

Specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 520,00 zł miesięcznie. Zasiłek ten przysługuje za niepełne miesiące kalendarzowe i wypłaca się go w wysokości 1/30 specjalnego zasiłku opiekuńczego za każdy dzień. Należną kwotę zasiłku zaokrągla się do 10 groszy w górę. W przypadku, gdy o specjalny zasiłek opiekuńczy stara się więcej niż 1 osoba sprawująca opiekę nad tą samą osobą, świadczenie przysługuje tylko jednej osobie - tej, która pierwsza złożyła wniosek o przyznanie pomocy.

Porozmawiaj o tym na forum!

Zmiany od 2015 r.

Dotychczas o specjalny zasiłek opiekuńczy mogły starać się tylko te osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, aby poświęcić się sprawowaniu opieki. Zmiany będą dotyczyć właśnie tej przesłanki. Otóż od 1 stycznia 2015 r. o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły ubiegać się również osoby, które ze względu na konieczność sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Co więcej, na mocy nowelizacji, specjalny zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał również rolnikom, ich małżonkom oraz domownikom.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »