Umowa na okres próbny – zmiany w Kodeksie pracy 2015
REKLAMA
REKLAMA
Umowa na okres próbny – Kodeks pracy
W aktualnym stanie prawnym art. 25§ 1 Kodeksu pracy traktuje o tym, że umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. W świetle art. 25§ 2 ustawy kodeksowej każda z wyżej wskazanych umów może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny nie przekraczający 3 miesięcy.
REKLAMA
Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?
Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy
Umowa na okres próbny – projekt Kodeksu pracy
Nowy art. 25 Kodeksu pracy będzie wymieniał wprost umowę na okres próbny jako jeden z rodzajów umowy o pracę. Wymieni też umową na czas określony i nieokreślony. Oznacza to, że w wyliczeniu zostanie pominięta umowa na czas wykonywania określonej pracy oraz na zastępstwo. Kolejną nowością jest uregulowanie celu zawarcia umowy na okres próbny. Projekt ustawy jednoznacznie stwierdza, że ten rodzaj umowy zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju. Takiego zapisu brakowało dotychczas w Kodeksie pracy.
Zasady liczenia okresów wypowiedzenia
Uregulowanie celu umowy o pracę na okres próbny wynika z potrzeby płynącej z praktyki stosowania tego typu umów. Braki w Kodeksie pracy zostały niejako zastąpione orzecznictwem sądowym. Zgodnie z judykaturą kilkakrotne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne, jeżeli wiąże się z zatrudnieniem na innym stanowisku lub przy innych czynnościach i nie zmierza w oczywisty sposób do obejścia przepisów, np. art. 251 Kodeksu pracy. Gdyby przedmiotem następnej umowy na okres próbny były czynności wykonywane w czasie trwania pierwszej umowy na okres próbny, albo gdyby charakter pracy był podobny, a inny byłby jedynie np. zakres odpowiedzialności, uznaje się, że taka umowa miałaby na celu obejście art. 251 Kodeksu pracy i byłaby ona w rzeczywistości umową na czas określony (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 sierpnia 1999 r. sygn. akt I PKN 215/99, OSNAP 2000/24/890).
Zgodnie z powyższym proponowane brzmienie art. 25 w § 3 ma za zadanie zakończenie wszelkich spekulacji nad dopuszczalnością ponownego zawarcia z tym samym pracownikiem umowy na okres próbny. Zgodnie z projektem ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe, jeżeli pracownik ma być zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy. Jest to jedyny dopuszczalny przypadek zawarcia między tymi samymi stronami stosunku pracy kolejnej umowy próbnej.
Dotychczasowe brzmienie art. 25 Kodeksu pracy:
Art. 25. § 1. Umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
§ 2. Każda z umów, o których mowa w § 1, może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.
Proponowane brzmienie art. 25 Kodeksu pracy:
Art. 25. § 1. Umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony.
§ 2. Umowę o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju.
§ 3. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe jeżeli pracownik ma być zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy.
Inne zmiany dotyczące umów o pracę
Projekt nowelizacji umowy o pracę zawiera również inne zmiany. Do najważniejszych z nich należy uregulowanie maksymalnie długiej umowy o pracę na czas określony oraz maksymalnej liczby tych umów zawieranych pomiędzy tymi samymi stronami stosunku pracy. Proponuje się również wprowadzenie okresów wypowiedzenia uzależnionych od stażu pracy w równych długościach dla umów terminowych i bezterminowych.
Więcej na ten temat: Maksymalna długość umowy o pracę na czas określony od 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat