REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą

Pracownik wykonujący dla swojego pracodawcy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej musi liczyć się z tym, że taka umowa traktowana jest do celów ubezpieczeniowych jak umowa o pracę.

Kto od 1 stycznia 2010 r. jest uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego po zmianie płatnika zasiłku

Pracownica jest w ciąży i ma nieprzerwanie zwolnienie lekarskie od 15 października 2009 r. Na zwolnieniu będzie przebywała do dnia porodu, ponieważ ciąża jest zagrożona. Lekarz, który ją leczy, wyznaczył datę porodu na 18 stycznia 2010 r. W 2009 r. płatnikiem zasiłków dla naszych pracowników był ZUS, ponieważ w pierwszym miesiącu funkcjonowania do ubezpieczenia chorobowego zgłosiliśmy tylko 9 osób. Natomiast 30 listopada 2009 r. liczba osób ubezpieczonych wyniosła 29, dlatego od 1 stycznia 2010 r. będziemy pracownikom wypłacać zasiłki. Czy od 1 stycznia 2010 r. mamy przejąć wypłatę zasiłku chorobowego dla pracownicy? Ostatnie zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres od 21 grudnia 2009 r. do 5 stycznia 2010 r.

Czy pracownik, który w czasie urlopu bezpłatnego pracuje na zlecenie dla swojego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom

Od grudnia br. zawarliśmy umowę zlecenia z naszym informatykiem, który od stycznia do maja 2010 r. będzie przebywać na urlopie bezpłatnym. Czy od kwoty wynagrodzenia, które wypłacimy za wykonanie zlecenia (tj. po zakończeniu każdego miesiąca) mamy opłacić składki ZUS na zasadach obowiązujących pracowników, czy zleceniobiorców?

Kontrola zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrolę zwolnień lekarskich wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie bezpośredniego badania lekarskiego w wyznaczonym miejscu lub miejscu pobytu chorego.

Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wykazać wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, czy wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie wypłacamy najpóźniej do końca miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje. Z powodu błędu w programie płacowym, z którego korzystamy, wypłaty za lipiec 2009 r. zostały przekazane pracownikom dopiero na początku sierpnia. Pracownik zachorował i jest na zwolnieniu od 26 października 2009 r. 33 dni zwolnienia wykorzystał już na początku 2009 r. Czy na druku ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 należy wpisać wysokość wynagrodzenia należnego w lipcu, ale wypłaconego w sierpniu, czy w kolumnie 6 wpisać w lipcu 2009 r. kwotę 0,00 zł? W lipcu pracownik nie miał żadnej wypłaty.

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Z pracownikiem, z którym mamy również zawartą umowę-zlecenie, rozwiązaliśmy umowę o pracę. Umowa-zlecenie w dalszym ciągu trwa. W jaki sposób wyrejestrować tego pracownika? Pracownik ten nie był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Czy od wypłaconych świadczeń (np. premii) po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki?

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy

W razie zaistnienia okoliczności uniemożliwiających stawienie się do pracy pracownik jest zobowiązany niezwłocznie uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania nieobecności. Pracownik musi przekazać taką informację nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego na przełomie roku

Pracownik chorujący na przełomie roku może otrzymać albo wynagrodzenie chorobowe, albo zasiłek chorobowy. Uzyskanie konkretnego świadczenia zależy od tego, jakie świadczenie otrzymywał do 31 grudnia.

Czy do okresu zasiłkowego wliczać okresy zwolnienia lekarskiego, które skrócił lekarz orzecznik ZUS w wyniku kontroli

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 do 17 listopada 2009 r. Pracownik został wezwany na badanie kontrolne przez lekarza orzecznika ZUS. W wyniku kontroli lekarz orzecznik ZUS skrócił okres zwolnienia lekarskiego do 12 listopada. Czy wobec tego do okresu zasiłkowego zaliczyć okres od 13 do 17 listopada?

Czy zakaz latania samolotem uprawnia kobietę w ciąży do zasiłku chorobowego

Pracownica naszej firmy, która jest w ciąży, była na urlopie w Stanach Zjednoczonych. Z powodu złego samopoczucia udała się tam do lekarza. Lekarz wydał jej zaświadczenie, które przesłała do nas, że ze względu na stan zdrowia, do czasu jego poprawy, nie powinna lecieć samolotem. Czy takie zaświadczenie lekarskie należy traktować jak zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy? Czy możemy żądać, aby pracownica tłumaczyła na swój koszt zaświadczenie na język polski? Czy na podstawie takiego zaświadczenia powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Kontrola ZUS - cofnięte zasiłki chorobowe

Co ósma osoba, której czasową niezdolność do pracy skontrolowali orzecznicy ZUS w okresie od sierpnia do listopada 2009 roku, była zdolna do pracy. Z tego tytułu cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 2 mln 713 tys. zł - podał ZUS.

Czy za pracownika, który nie otrzymał wynagrodzenia za pracę, muszą zostać opłacone składki od przychodów z dodatkowo wykonywanej pracy na zlecenie

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który jest równocześnie zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę i zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. W listopadzie br. jego zakład pracy z powodu kłopotów finansowych przesunął termin wypłaty wynagrodzeń na początek następnego miesiąca. W listopadzie zleceniobiorca nie otrzymał żadnego wynagrodzenia ze stosunku pracy. Czy mimo braku wypłaty wynagrodzenia nie musimy opłacać ze zlecenia składek na ubezpieczenia społeczne za listopad? Czy do zwolnienia z opłacenia tych składek wystarczy fakt równoczesnego zatrudnienia na pełny etat?

Jak ustalić, czy pracownik przekroczył próg podatkowy, jeśli poza umową o pracę jest u swojego pracodawcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownika, z którym mamy podpisaną także umowę zlecenia. Jego zarobki są wysokie. Czy dochód z umowy o pracę należy sumować z dochodem ze zlecenia w celu sprawdzenia, czy został przekroczony próg podatkowy?

Praca chorego pracownika

Warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy jest aktualne orzeczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Ważność takiego orzeczenia przerywana jest przez zwolnienie lekarskie.

Zasiłek chorobowy

Od pierwszych dni ciąży przebywam na zwolnieniu lekarskim. Przez jak długi okres mogę korzystać ze zwolnienia oraz kto zobowiązany jest do wypłaty mojego zasiłku chorobowego i w jakiej wysokości?

W jaki sposób można ustalić terminy wypłaty wynagrodzenia przy umowie zlecenia

Zawieramy umowę zlecenia na dłuższy okres (rok). Czy w takim przypadku musimy ustalać miesięczne terminy wypłaty wynagrodzenia? Jakie możliwe sposoby ustalenia terminów wypłaty wynagrodzenia przewidują w takim przypadku przepisy i jakie konsekwencje dla zleceniodawcy mogą z nich wynikać?

Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy

Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umów zlecenia kilka osób, które jednocześnie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w innych firmach. Jak stosować koszty uzyskania przychodów i kwotę zmniejszającą podatek wobec tak zatrudnionych osób?

Obliczanie wynagrodzenia, gdy składa się na nie jednocześnie okres pracy, urlopu i zwolnienia lekarskiego

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za pracę w lipcu 2009 r. w przypadku pracownika wynagradzanego stawką godzinową oraz premiami uznaniowymi w miesiącu, kiedy przez część miesiąca pracował, następnie przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym? Czy ww. pracownikowi należało wypłacić wyrównanie do płacy minimalnej?

ZUS kontroluje chorych

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wykorzystaniu zwolnień lekarskich ZUS ma prawo orzec skrócenie okresu niezdolności do pracy, a tym samym skrócenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego.

Czy do okresu wyczekiwania można wliczyć ubezpieczenie chorobowe z poprzedniej umowy o pracę

Pracownik, którego od 1 września 2009 r. zatrudniliśmy na czas określony, przez 3 lata (do 31 sierpnia 2009 r.) pracował w innej firmie. Do 27 sierpnia br. był na urlopie wypoczynkowym w poprzedniej firmie, który spędził w Hiszpanii. Po podpisaniu z nim umowy o pracę i rozpoczęciu pracy 4 września okazało się, że zachorował na świńską grypę. Jest w domu, ale do 18 września 2009 r. ma zwolnienie lekarskie. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 4 września? Ze świadectwa pracy wynika, że w tym roku nie był jeszcze na zwolnieniu lekarskim.

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Opodatkowanie umów-zlecenia i kontraktów menedżerskich

Przychody wynikające z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem zaliczane są do działalności wykonywanej osobiście, co wyłącza możliwość zastosowania do nich podatku liniowego.

Umowa-zlecenie a urlop wypoczynkowy

Od ponad 2 lat zatrudniam 5 osób, w tym 2 na podstawie umowy-zlecenia. Czy osobom pracującym na podstawie umowy-zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Czy w każdym przypadku ustalania podstawy wymiaru trzeba uzupełnić wynagrodzenie za niepełny miesiąc

Wyliczamy pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym otrzymał zwolnienie lekarskie. Jak postąpić, jeżeli w czasie tych 12 miesięcy pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego, ale między zwolnieniami były przerwy trwające dłużej niż 3 miesiące? Czy taki niepełny miesiąc pracy mamy pominąć i wyliczyć średnią z mniejszej liczby miesięcy? Czy wynagrodzenie takie trzeba uzupełnić do kwoty wynagrodzenia, którą pracownik uzyskałby, gdyby przepracował cały miesiąc? Pracuje od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie.

Czy zakład pracy może zakwestionować zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego

Jedna z pracownic jest na zwolnieniu lekarskim. Okres zwolnienia pokrywa się z terminem, w którym odmówiliśmy jej urlopu wypoczynkowego. Odmowa ma związek z reorganizacją zakładu, dlatego bardzo zależało nam na obecności w pracy tej pracownicy. Pracownica zajmuje się w firmie ochroną danych osobowych. Czy możemy w tym przypadku skutecznie podważyć zasadność zwolnienia lekarskiego?

Czym się różni umowa zlecenia od umowy o pracę?

Umowa zlecenia jest bardzo często mylona z umowę o pracę. Osoba wykonująca zlecenie nie jest pracownikiem i nie podlega regulacjom zawartym w przepisach Kodeksu pracy.

Ubezpieczenie osoby pracującej na umowę zlecenie

Umowa zlecenia nie jest umową o pracę, jednak tak jak i w przypadku pracownika zleceniobiorca podlega określonym ubezpieczeniom społecznym.

Czym jest umowa zlecenia?

Poprzez umowę zlecenia wykonujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej lub faktycznej dla dającego zlecenie.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie choroby pracownika

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną przyczyną jest bez wątpienia choroba pracownika.

Jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę zwolnienia lekarskiego

Zatrudniamy 28 osób, dlatego sami wypłacamy zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Zauważyliśmy w firmie wzrost zwolnień lekarskich, szczególnie w okresie wakacyjnym. Są to zwolnienia, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe, jak również zasiłek chorobowy. Czy możemy przeprowadzać kontrole zwolnień lekarskich pracowników? Jeżeli tak, to jak powinna wyglądać kontrola i na co mamy zwrócić uwagę podczas jej przeprowadzania? Czy po kontroli jest wymagana opinia ZUS?

Choroba pracownika

Jestem zatrudniony w dwóch zakładach pracy. W jednej firmie jestem pomocnikiem magazyniera, w drugiej – pracuję jako portier. Zachorowałem i dostałem 8 dni zwolnienia lekarskiego, które okazałem tylko w firmie, gdzie pracuję jako magazynier. W firmie, w której jestem portierem, zwolnienia nie okazałem i dalej przychodziłem do pracy, bo uważałem, że praca portiera (siedząca) nie ma wpływu na stan mojego zdrowia. Czy postąpiłem prawidłowo?

Co oznacza dla ubezpieczonych wzmożona kontrola zwolnień lekarskich prowadzona przez ZUS?

Od 1 sierpnia bieżącego roku trwa program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Zwiększone wydatki na mnożące się zwolnienia lekarskie, wystawiane na coraz dłuższe okresy, skłoniła ZUS do wnikliwego przyjrzenia się zarówno tym, którzy wystawiają zwolnienia, jak i tym, którzy z nich korzystają.

Cechy charakterystyczne umowy zlecenia

Umowa zlecenia jest jedną z umów cywilnoprawnych. Szereg cech, którymi charakteryzuje się umowa zlecenia pozwala na jej wyróżnienie na tle innych umów.

Za zwolnienia lekarskie nie będzie dodatkowych pieniędzy

Minister zdrowia Ewa Kopacz oświadczyła, że nie ma możliwości, by lekarze otrzymywali zapłatę za wypisywanie zaświadczeń o niezdolności do pracy. Dodatkowych pieniędzy za tę czynność domaga się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL).

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w rękach prezydenta

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czeka na podpis prezydenta.

Na jakich zasadach przysługuje zasiłek chorobowy menedżerowi zatrudnionemu na umowę zlecenia w ramach kontraktu menedżerskiego

Od 1 kwietnia 2009 r. zatrudniliśmy menedżera w ramach umowy zlecenia na podstawie kontraktu menedżerskiego. Osoba ta miała wypadek niezwiązany z pracą i 13 sierpnia 2009 r. trafiła do szpitala. Czy zasiłek chorobowy mamy wyliczyć menedżerowi tak jak pracownikowi, pamiętając o limicie 33 dni? Kto powinien wypłacać zasiłek chorobowy? Menedżer od początku kontraktu przystąpił do ubezpieczenia chorobowego.

Zwolnienie lekarskie bez wynagrodzenia

Region Mazowiecki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poszukuje osób gotowych do wystąpienia na drogę sądową przeciwko ZUS o wynagrodzenie za wystawianie zwolnień lekarskich ZUS-ZLA. ZUS uważa, że nie ma możliwości wynagradzania za wystawianie zwolnień.

Jak oskładkować ucznia i studenta

Studenci i uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych do ukończenia 26. roku życia z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Jak rozliczyć dodatkową umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem na kwotę nie wyższą niż 200 zł miesięcznie

Zatrudniamy pracownika na umowę o pracę z wynagrodzeniem 2500 zł. Potrzebujemy jeszcze kogoś do prac zleconych polegających na zbieraniu od klientów zamówień i wprowadzaniu ich do komputera. Wynagrodzenie ma być ustalone godzinowo. Czy ze względu na obecne opodatkowanie ryczałtowe umów zleceń do 200 zł oraz nieodliczanie składek na ZUS, lepiej będzie przyjąć osobę z zewnątrz, czy zawrzeć dodatkową umowę zlecenia z naszym pracownikiem?

Kiedy lekarz ma obowiązek skorygowania zwolnienia lekarskiego

Zatrudniamy pracownika, który w naszej firmie pracuje na 3/4 etatu, natomiast w innej na 1/2 etatu. Pracownik otrzymał zwolnienia lekarskie dla każdego zakładu pracy. Na jednym zwolnieniu lekarz wpisał NIP naszej firmy, a nazwę drugiej firmy, w której pracownik pracuje. Natomiast na drugim zwolnieniu lekarskim jest odwrotnie: nazwa naszej firmy i NIP drugiego pracodawcy. Dodatkowo nasz NIP został wpisany błędnie (jedna cyfra). Czy takie zwolnienie lekarskie powinniśmy zwrócić pracownikowi? Czy lekarz ma obowiązek skorygować zwolnienia?

Czy osoba spoza firmy może na kilka dni zastąpić pracownika

Nasz informatyk nagle zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni. Napisał nam oświadczenie, że w okresie zwolnienia może za niego wykonywać pracę informatyk z innego zakładu pracy. Czy możemy zgodzić się na sugestię naszego informatyka i dopuścić do pracy, przynajmniej na 2 dni, informatyka z innej firmy, którego osobiście znamy i mamy do niego zaufanie? Sprawę wynagrodzenia informatycy uregulują między sobą.

W jakim terminie trzeba wypłacić zasiłek, jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po dniu wypłaty wynagrodzeń

Zatrudniamy 30 pracowników. Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie za pracę jest wypłacane najpóźniej ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, za który to wynagrodzenie przysługuje. Jeden z naszych pracowników jest nieobecny w pracy z powodu choroby od 27 lipca br. do połowy sierpnia 2009 r. Jednak zwolnienie lekarskie ZUS ZLA dostarczył nam dopiero 3 sierpnia 2009 r., już po terminie wypłaty wynagrodzenia za lipiec. Do kiedy powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy powinniśmy zrobić to niezwłocznie po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, czy możemy zasiłek wypłacić razem z wypłatą wynagrodzenia za sierpień?

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdy pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy

Od 25 czerwca 2009 r. zatrudniamy pracownika, który wcześniej przez 11 lat pracował na umowę o pracę w innej firmie. Przyznaliśmy pracownikowi prawo do zmiennego wynagrodzenia. Przed zawarciem umowy o pracę z naszą firmą przez 6 miesięcy pracownik pobierał zasiłek dla bezrobotnych, a od 20 lipca 2009 r. choruje. Czy będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby i jak wyliczyć podstawę wymiaru przysługującego mu świadczenia?

Obowiązek opłacania składki na FP za zleceniobiorców ustala się inaczej niż za pracowników

Pod koniec lipca br. zatrudniliśmy dwóch pracowników i zleceniobiorcę. Za przepracowaną część miesiąca wynagrodzenie tych osób okazało się niższe niż minimalne. Jak należy ustalić, czy płacić za nie składki na Fundusz Pracy? Czy w każdym przypadku trzeba przeliczać wynagrodzenie na okres miesiąca?

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za pobyt w sanatorium

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od lekarza rodzinnego na 6 dni. W okresie, na który zwolnienie lekarskie zostało wystawione, pracownik był w sanatorium. Dostarczył nam kartę wypisu, na podstawie której otrzymał zapomogę na rehabilitację. W jakiej wysokości mamy wypłacić zasiłek chorobowy, jeżeli pracownik wykorzystał już w tym roku wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić, czy zasiłek chorobowy wypłacić w wysokości 70% czy 80%?

Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

Mobbing a zatrudnienie cywilnoprawne

Na mocy zawartych w Kodeksie pracy przepisów o mobbingu ochronie podlega jedynie osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej może dochodzić roszczeń z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących naruszenia dóbr osobistych.

Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło i umowa zlecenie to umowy prawa cywilnego. Między podmiotami je zawierającymi nie powstaje stosunek pracy. Co jednak ze składkami na ubezpieczenie społeczne z tytułu wykonywania takich umów?

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, który chorował i był na urlopie okolicznościowym

Jeden z naszych pracowników od 15 do 17 czerwca br. przebywał na zwolnieniu chorobowym (3 dni) oraz korzystał z 2 dni urlopu okolicznościowego. Za czas choroby przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% wynagrodzenia. Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze 2500 zł oraz miesięczne premie regulaminowe w wysokości od 10% do 30% płacy podstawowej. Premia jest zmniejszana za czas niezdolności do pracy i za czerwiec wyniosła 250 zł. Średnia miesięczna premia z 12 miesięcy wynosi 479,17 zł, przed potrąceniem składek na ZUS. Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika do wypłaty za czerwiec zakładając, że do końca czerwca będzie pracował bez żadnych urlopów i zwolnień?

Obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Od stycznia 2010 r. pracodawca poniesie wyższe koszty zatrudnienia, gdyż ustawodawca wprowadził obowiązek podlegania zleceniobiorców ubezpieczeniom wypadkowym.

REKLAMA