reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Z pracownikiem, z którym mamy również zawartą umowę-zlecenie, rozwiązaliśmy umowę o pracę. Umowa-zlecenie w dalszym ciągu trwa. W jaki sposób wyrejestrować tego pracownika? Pracownik ten nie był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Czy od wypłaconych świadczeń (np. premii) po ustaniu zatrudnienia należy opłacić składki?

Po ustaniu zatrudnienia pracownik nie podlega już ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z tego tytułu. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim trybie doszło do rozwiązania stosunku pracy. Obowiązek wyrejestrowania z ubezpieczeń należy zrealizować także wówczas, gdy stosunek pracy ustaje, a z danym pracownikiem łączy pracodawcę stosunek cywilnoprawny (umowa- zlecenie, umowa agencyjna, umowa o świadczenie usług itp.). Płatnik składek wyrejestrowuje pracownika na formularzu ZUS ZWUA w terminie 7 dni od daty ustania stosunku pracy.

Od wypłat (stanowiących podstawę wymiaru składek) dokonanych po ustaniu zatrudnienia płatnik ma obowiązek naliczyć i odprowadzić do ZUS wszystkie należne składki. Składki te należy wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA składanym za miesiąc, w którym ta wypłata nastąpiła. Jeżeli wypłata wynagrodzenia nastąpiła w następnym miesiącu po wyrejestrowaniu z ubezpieczeń, to należne składki powinny zostać wykazane w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx, a nie z kodem pracowniczym 01 10 xx.

W okresie równoczesnego świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę i umowy-zlecenia ta druga umowa nie była odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych. Przychód wypłacany z tej umowy w zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych był traktowany jako przychód ze stosunku pracy i od tego przychodu były naliczane wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz na fundusze pozaubezpieczeniowe, tj. Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku gdy dla zleceniobiorcy będzie to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych (w tym przypadku po rozwiązaniu stosunku pracy), płatnik składek zobowiązany jest zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń. Ma na to 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonuje na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu 04 xx xx (jakie liczby należy wpisać w miejsce oznaczone „x”, zależy od tego, gdzie zlecenie będzie wykonywane – w siedzibie przedsiębiorcy czy poza nią, czy zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie przepisów szczególnych, czy pobiera emeryturę lub rentę i czy jest osobą niepełnosprawną).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama