Wyrejestrowanie z ubezpieczenia
REKLAMA
Po ustaniu zatrudnienia pracownik nie podlega już ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z tego tytułu. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim trybie doszło do rozwiązania stosunku pracy. Obowiązek wyrejestrowania z ubezpieczeń należy zrealizować także wówczas, gdy stosunek pracy ustaje, a z danym pracownikiem łączy pracodawcę stosunek cywilnoprawny (umowa- zlecenie, umowa agencyjna, umowa o świadczenie usług itp.). Płatnik składek wyrejestrowuje pracownika na formularzu ZUS ZWUA w terminie 7 dni od daty ustania stosunku pracy.
REKLAMA
Od wypłat (stanowiących podstawę wymiaru składek) dokonanych po ustaniu zatrudnienia płatnik ma obowiązek naliczyć i odprowadzić do ZUS wszystkie należne składki. Składki te należy wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA składanym za miesiąc, w którym ta wypłata nastąpiła. Jeżeli wypłata wynagrodzenia nastąpiła w następnym miesiącu po wyrejestrowaniu z ubezpieczeń, to należne składki powinny zostać wykazane w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx, a nie z kodem pracowniczym 01 10 xx.
W okresie równoczesnego świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę i umowy-zlecenia ta druga umowa nie była odrębnym tytułem do ubezpieczeń społecznych. Przychód wypłacany z tej umowy w zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych był traktowany jako przychód ze stosunku pracy i od tego przychodu były naliczane wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz na fundusze pozaubezpieczeniowe, tj. Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku gdy dla zleceniobiorcy będzie to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych (w tym przypadku po rozwiązaniu stosunku pracy), płatnik składek zobowiązany jest zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń. Ma na to 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonuje na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu 04 xx xx (jakie liczby należy wpisać w miejsce oznaczone „x”, zależy od tego, gdzie zlecenie będzie wykonywane – w siedzibie przedsiębiorcy czy poza nią, czy zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie przepisów szczególnych, czy pobiera emeryturę lub rentę i czy jest osobą niepełnosprawną).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat