reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wynagrodzenia, gdy składa się na nie jednocześnie okres pracy, urlopu i zwolnienia lekarskiego

Obliczanie wynagrodzenia, gdy składa się na nie jednocześnie okres pracy, urlopu i zwolnienia lekarskiego

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za pracę w lipcu 2009 r. w przypadku pracownika wynagradzanego stawką godzinową oraz premiami uznaniowymi w miesiącu, kiedy przez część miesiąca pracował, następnie przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym? Czy ww. pracownikowi należało wypłacić wyrównanie do płacy minimalnej?

Wynagrodzenie pracownika za lipiec będzie składało się z wynagrodzenia chorobowego, wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenia za faktycznie przepracowaną część miesiąca.

Aby obliczyć poszczególne składniki wynagrodzenia pracownika za lipiec br., należy dokonać następujących działań. W pierwszej kolejności obliczamy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. W tym przypadku podstawą obliczenia wynagrodzenia za ten okres będzie średnie wynagrodzenie pracownika z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, czyli z czerwca, maja i kwietnia. Następnie podstawę wymiaru dzielimy przez liczbę godzin pracy w okresie 3 miesięcy. W ten sposób uzyskujemy wynagrodzenie ze zmiennych składników przysługujących za godzinę pracy, które mnożymy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie urlopu.

Kolejnym krokiem, który powinien wykonać pracodawca, jest obliczenie wynagrodzenia za czas choroby, które jest wyliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłacane za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne (13,71 %).

Aby obliczyć wynagrodzenie ustalone w stałej miesięcznej stawce za przepracowaną część miesiąca, w którym pracownik był chory, należy miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30 i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Uzyskany wynik będzie wynagrodzeniem za przepracowaną część miesiąca.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że po dodaniu kwot wynagrodzenia za poszczególne okresy w tym miesiącu, pracownik nie osiągnął minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli okazałoby się jednak, że pracownik otrzymał kwotę niższą niż minimalne wynagrodzenie, wówczas pracodawca ma obowiązek wyrównania tej pensji do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama