REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wykazać wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, czy wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu

Izabela Lipińska
DGP

REKLAMA

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie wypłacamy najpóźniej do końca miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje. Z powodu błędu w programie płacowym, z którego korzystamy, wypłaty za lipiec 2009 r. zostały przekazane pracownikom dopiero na początku sierpnia. Pracownik zachorował i jest na zwolnieniu od 26 października 2009 r. 33 dni zwolnienia wykorzystał już na początku 2009 r. Czy na druku ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 należy wpisać wysokość wynagrodzenia należnego w lipcu, ale wypłaconego w sierpniu, czy w kolumnie 6 wpisać w lipcu 2009 r. kwotę 0,00 zł? W lipcu pracownik nie miał żadnej wypłaty.

Na formularzu ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 powinni Państwo wpisać wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymał za lipiec 2009 r. Nie ma znaczenia, w jakim miesiącu wynagrodzenie to zostało faktycznie wypłacone.

UZASADNIENIE

Pracownikom zatrudnionym w małych firmach zasiłki/świadczenia rehabilitacyjne wypłaca ZUS. Chodzi o pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 21 pracowników. Pracodawca przekazuje do ZUS zwolnienie lekarskie razem z wypełnionym formularzem ZUS Z-3 – Zaświadczenie płatnika składek. ZUS Z-3 pracodawca przekazuje do ZUS również wtedy, gdy świadczenia te są wypłacane za okres po ustaniu zatrudnienia.

W zaświadczeniu ZUS Z-3 w pkt 10, w tabeli, w kolumnie 6 formularza pracodawca ma obowiązek podać informację o wynagrodzeniu, które jest podstawą wymiaru zasiłku chorobowego. W kolumnie 6 pracodawca wpisuje stałe wynagrodzenie za pracę brutto oraz ewentualnie inne stałe składniki wynagrodzenia brutto, w pełnej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Pracodawca powinien w tabeli wpisać wynagrodzenie brutto i nie powinien pomniejszać go o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika. Procent potrąconej składki pracodawca wpisuje w pkt 9 tabeli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rubryce 6 pracodawca wpisuje wszystkie składniki wynagrodzenia, które są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.

Natomiast składniki, których nie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń w okresie trwania umowy o pracę, pracodawca powinien wykazać w ZUS Z-3 w punkcie 10 kolumna 6, jeżeli pracownik wystąpi o zasiłek za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

WAŻNE!

W ZUS Z-3 za okres choroby trwający w czasie umowy o pracę pracodawca nie uwzględnia tych składników wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Mimo że wynagrodzenie za lipiec 2009 r. zostało wypłacone w sierpniu 2009 r., w kolumnie 6 pkt 10 formularza ZUS Z-3 powinni Państwo wpisać kwotę tego wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, kiedy to wynagrodzenie zostało faktycznie wypłacone. Na formularzu ZUS Z-3 nie należy wykazywać, że wynagrodzenie za lipiec wyniosło 0 zł.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie ma znaczenia, kiedy wynagrodzenie zostało wypłacone, tylko za jaki okres przysługuje.

W imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA wystawianym dla pracownika za lipiec 2009 r. wskazali Państwo jako podstawę wymiaru składek kwotę 0,00 zł, ponieważ wynagrodzenie nie zostało faktycznie wypłacone w lipcu. W raporcie ZUS RCA za sierpień 2009 r. wpisali Państwo kwotę wynagrodzenia otrzymanego za dwa miesiące, tj. lipiec i sierpień. Dlatego powinni Państwo w pkt 15 formularza ZUS Z-3 Uwagi wpisać adnotację, że w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA za sierpień br. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne została powiększona o kwotę wynagrodzenia należnego za lipiec, które na skutek błędu w Państwa programie płacowym zostało wypłacone pracownikowi w sierpniu br.

Prawidłowo wypełniony pkt 10 i pkt 15 zaświadczenia ZUS Z-3

Podstawa prawna

 • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • § 1 pkt 1, § 3, załącznik nr 1 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA