REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wykazać wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, czy wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu

Izabela Lipińska
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie wypłacamy najpóźniej do końca miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje. Z powodu błędu w programie płacowym, z którego korzystamy, wypłaty za lipiec 2009 r. zostały przekazane pracownikom dopiero na początku sierpnia. Pracownik zachorował i jest na zwolnieniu od 26 października 2009 r. 33 dni zwolnienia wykorzystał już na początku 2009 r. Czy na druku ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 należy wpisać wysokość wynagrodzenia należnego w lipcu, ale wypłaconego w sierpniu, czy w kolumnie 6 wpisać w lipcu 2009 r. kwotę 0,00 zł? W lipcu pracownik nie miał żadnej wypłaty.

Na formularzu ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 powinni Państwo wpisać wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymał za lipiec 2009 r. Nie ma znaczenia, w jakim miesiącu wynagrodzenie to zostało faktycznie wypłacone.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikom zatrudnionym w małych firmach zasiłki/świadczenia rehabilitacyjne wypłaca ZUS. Chodzi o pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 21 pracowników. Pracodawca przekazuje do ZUS zwolnienie lekarskie razem z wypełnionym formularzem ZUS Z-3 – Zaświadczenie płatnika składek. ZUS Z-3 pracodawca przekazuje do ZUS również wtedy, gdy świadczenia te są wypłacane za okres po ustaniu zatrudnienia.

W zaświadczeniu ZUS Z-3 w pkt 10, w tabeli, w kolumnie 6 formularza pracodawca ma obowiązek podać informację o wynagrodzeniu, które jest podstawą wymiaru zasiłku chorobowego. W kolumnie 6 pracodawca wpisuje stałe wynagrodzenie za pracę brutto oraz ewentualnie inne stałe składniki wynagrodzenia brutto, w pełnej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę.

Pracodawca powinien w tabeli wpisać wynagrodzenie brutto i nie powinien pomniejszać go o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika. Procent potrąconej składki pracodawca wpisuje w pkt 9 tabeli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rubryce 6 pracodawca wpisuje wszystkie składniki wynagrodzenia, które są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.

Natomiast składniki, których nie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń w okresie trwania umowy o pracę, pracodawca powinien wykazać w ZUS Z-3 w punkcie 10 kolumna 6, jeżeli pracownik wystąpi o zasiłek za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

W ZUS Z-3 za okres choroby trwający w czasie umowy o pracę pracodawca nie uwzględnia tych składników wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku.

Mimo że wynagrodzenie za lipiec 2009 r. zostało wypłacone w sierpniu 2009 r., w kolumnie 6 pkt 10 formularza ZUS Z-3 powinni Państwo wpisać kwotę tego wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, kiedy to wynagrodzenie zostało faktycznie wypłacone. Na formularzu ZUS Z-3 nie należy wykazywać, że wynagrodzenie za lipiec wyniosło 0 zł.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie ma znaczenia, kiedy wynagrodzenie zostało wypłacone, tylko za jaki okres przysługuje.

W imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA wystawianym dla pracownika za lipiec 2009 r. wskazali Państwo jako podstawę wymiaru składek kwotę 0,00 zł, ponieważ wynagrodzenie nie zostało faktycznie wypłacone w lipcu. W raporcie ZUS RCA za sierpień 2009 r. wpisali Państwo kwotę wynagrodzenia otrzymanego za dwa miesiące, tj. lipiec i sierpień. Dlatego powinni Państwo w pkt 15 formularza ZUS Z-3 Uwagi wpisać adnotację, że w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA za sierpień br. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne została powiększona o kwotę wynagrodzenia należnego za lipiec, które na skutek błędu w Państwa programie płacowym zostało wypłacone pracownikowi w sierpniu br.

Prawidłowo wypełniony pkt 10 i pkt 15 zaświadczenia ZUS Z-3

Podstawa prawna

  • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 1 pkt 1, § 3, załącznik nr 1 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA