reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wykazać wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, czy wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu

Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wykazać wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, czy wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie wypłacamy najpóźniej do końca miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje. Z powodu błędu w programie płacowym, z którego korzystamy, wypłaty za lipiec 2009 r. zostały przekazane pracownikom dopiero na początku sierpnia. Pracownik zachorował i jest na zwolnieniu od 26 października 2009 r. 33 dni zwolnienia wykorzystał już na początku 2009 r. Czy na druku ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 należy wpisać wysokość wynagrodzenia należnego w lipcu, ale wypłaconego w sierpniu, czy w kolumnie 6 wpisać w lipcu 2009 r. kwotę 0,00 zł? W lipcu pracownik nie miał żadnej wypłaty.

Na formularzu ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 powinni Państwo wpisać wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymał za lipiec 2009 r. Nie ma znaczenia, w jakim miesiącu wynagrodzenie to zostało faktycznie wypłacone.

UZASADNIENIE

Pracownikom zatrudnionym w małych firmach zasiłki/świadczenia rehabilitacyjne wypłaca ZUS. Chodzi o pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 21 pracowników. Pracodawca przekazuje do ZUS zwolnienie lekarskie razem z wypełnionym formularzem ZUS Z-3 – Zaświadczenie płatnika składek. ZUS Z-3 pracodawca przekazuje do ZUS również wtedy, gdy świadczenia te są wypłacane za okres po ustaniu zatrudnienia.

W zaświadczeniu ZUS Z-3 w pkt 10, w tabeli, w kolumnie 6 formularza pracodawca ma obowiązek podać informację o wynagrodzeniu, które jest podstawą wymiaru zasiłku chorobowego. W kolumnie 6 pracodawca wpisuje stałe wynagrodzenie za pracę brutto oraz ewentualnie inne stałe składniki wynagrodzenia brutto, w pełnej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę.

Pracodawca powinien w tabeli wpisać wynagrodzenie brutto i nie powinien pomniejszać go o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika. Procent potrąconej składki pracodawca wpisuje w pkt 9 tabeli.

W rubryce 6 pracodawca wpisuje wszystkie składniki wynagrodzenia, które są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.

Natomiast składniki, których nie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń w okresie trwania umowy o pracę, pracodawca powinien wykazać w ZUS Z-3 w punkcie 10 kolumna 6, jeżeli pracownik wystąpi o zasiłek za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

W ZUS Z-3 za okres choroby trwający w czasie umowy o pracę pracodawca nie uwzględnia tych składników wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku.

Mimo że wynagrodzenie za lipiec 2009 r. zostało wypłacone w sierpniu 2009 r., w kolumnie 6 pkt 10 formularza ZUS Z-3 powinni Państwo wpisać kwotę tego wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, kiedy to wynagrodzenie zostało faktycznie wypłacone. Na formularzu ZUS Z-3 nie należy wykazywać, że wynagrodzenie za lipiec wyniosło 0 zł.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie ma znaczenia, kiedy wynagrodzenie zostało wypłacone, tylko za jaki okres przysługuje.

W imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA wystawianym dla pracownika za lipiec 2009 r. wskazali Państwo jako podstawę wymiaru składek kwotę 0,00 zł, ponieważ wynagrodzenie nie zostało faktycznie wypłacone w lipcu. W raporcie ZUS RCA za sierpień 2009 r. wpisali Państwo kwotę wynagrodzenia otrzymanego za dwa miesiące, tj. lipiec i sierpień. Dlatego powinni Państwo w pkt 15 formularza ZUS Z-3 Uwagi wpisać adnotację, że w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA za sierpień br. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne została powiększona o kwotę wynagrodzenia należnego za lipiec, które na skutek błędu w Państwa programie płacowym zostało wypłacone pracownikowi w sierpniu br.

Prawidłowo wypełniony pkt 10 i pkt 15 zaświadczenia ZUS Z-3

Podstawa prawna

  • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 1 pkt 1, § 3, załącznik nr 1 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama