REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w zaświadczeniu ZUS Z-3 wykazać wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc, czy wynagrodzenie wypłacone w danym miesiącu

Izabela Lipińska
DGP

REKLAMA

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie wypłacamy najpóźniej do końca miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje. Z powodu błędu w programie płacowym, z którego korzystamy, wypłaty za lipiec 2009 r. zostały przekazane pracownikom dopiero na początku sierpnia. Pracownik zachorował i jest na zwolnieniu od 26 października 2009 r. 33 dni zwolnienia wykorzystał już na początku 2009 r. Czy na druku ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 należy wpisać wysokość wynagrodzenia należnego w lipcu, ale wypłaconego w sierpniu, czy w kolumnie 6 wpisać w lipcu 2009 r. kwotę 0,00 zł? W lipcu pracownik nie miał żadnej wypłaty.

Na formularzu ZUS Z-3 w pkt 10 kolumna 6 powinni Państwo wpisać wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymał za lipiec 2009 r. Nie ma znaczenia, w jakim miesiącu wynagrodzenie to zostało faktycznie wypłacone.

UZASADNIENIE

Pracownikom zatrudnionym w małych firmach zasiłki/świadczenia rehabilitacyjne wypłaca ZUS. Chodzi o pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 21 pracowników. Pracodawca przekazuje do ZUS zwolnienie lekarskie razem z wypełnionym formularzem ZUS Z-3 – Zaświadczenie płatnika składek. ZUS Z-3 pracodawca przekazuje do ZUS również wtedy, gdy świadczenia te są wypłacane za okres po ustaniu zatrudnienia.

W zaświadczeniu ZUS Z-3 w pkt 10, w tabeli, w kolumnie 6 formularza pracodawca ma obowiązek podać informację o wynagrodzeniu, które jest podstawą wymiaru zasiłku chorobowego. W kolumnie 6 pracodawca wpisuje stałe wynagrodzenie za pracę brutto oraz ewentualnie inne stałe składniki wynagrodzenia brutto, w pełnej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę.

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Pracodawca powinien w tabeli wpisać wynagrodzenie brutto i nie powinien pomniejszać go o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika. Procent potrąconej składki pracodawca wpisuje w pkt 9 tabeli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rubryce 6 pracodawca wpisuje wszystkie składniki wynagrodzenia, które są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe.

Natomiast składniki, których nie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń w okresie trwania umowy o pracę, pracodawca powinien wykazać w ZUS Z-3 w punkcie 10 kolumna 6, jeżeli pracownik wystąpi o zasiłek za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

WAŻNE!

W ZUS Z-3 za okres choroby trwający w czasie umowy o pracę pracodawca nie uwzględnia tych składników wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo (wypłacanych) za okres pobierania zasiłku.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Mimo że wynagrodzenie za lipiec 2009 r. zostało wypłacone w sierpniu 2009 r., w kolumnie 6 pkt 10 formularza ZUS Z-3 powinni Państwo wpisać kwotę tego wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, kiedy to wynagrodzenie zostało faktycznie wypłacone. Na formularzu ZUS Z-3 nie należy wykazywać, że wynagrodzenie za lipiec wyniosło 0 zł.

WAŻNE!

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie ma znaczenia, kiedy wynagrodzenie zostało wypłacone, tylko za jaki okres przysługuje.

W imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA wystawianym dla pracownika za lipiec 2009 r. wskazali Państwo jako podstawę wymiaru składek kwotę 0,00 zł, ponieważ wynagrodzenie nie zostało faktycznie wypłacone w lipcu. W raporcie ZUS RCA za sierpień 2009 r. wpisali Państwo kwotę wynagrodzenia otrzymanego za dwa miesiące, tj. lipiec i sierpień. Dlatego powinni Państwo w pkt 15 formularza ZUS Z-3 Uwagi wpisać adnotację, że w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA za sierpień br. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne została powiększona o kwotę wynagrodzenia należnego za lipiec, które na skutek błędu w Państwa programie płacowym zostało wypłacone pracownikowi w sierpniu br.

Prawidłowo wypełniony pkt 10 i pkt 15 zaświadczenia ZUS Z-3

Podstawa prawna

 • art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • § 1 pkt 1, § 3, załącznik nr 1 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

  Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

  Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

  Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  REKLAMA

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  REKLAMA

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA