REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego na przełomie roku

Joanna Pysiewicz-Jężak

REKLAMA

Pracownik chorujący na przełomie roku może otrzymać albo wynagrodzenie chorobowe, albo zasiłek chorobowy. Uzyskanie konkretnego świadczenia zależy od tego, jakie świadczenie otrzymywał do 31 grudnia.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikom na podstawie art. 92 k.p. Uregulowania zawarte w tym przepisie precyzyjnie określają uprawnionych, wysokość wynagrodzenia, zasady ustalania oraz okres, za jaki pracodawca ma obowiązek wypłacać przedmiotowe wynagrodzenie. Jednak wątpliwości związane z ustaleniem liczby dni, za które należy wypłacić wynagrodzenie, i sposobem ich obliczania pojawiają się wówczas, gdy niezdolność do pracy pracownika przypada na przełomie roku.

Autopromocja

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego >>

Uprawnieni do wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu:

  • choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
  • choroby przypadającej w czasie ciąży,
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów,
  • poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest za okres 33 dni niezdolności do pracy przypadających łącznie w ciągu roku kalendarzowego (w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – za okres 14 dni przypadających w ciągu roku kalendarzowego; dotyczy to niezdolności pracownika do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia) w wysokości 80% lub 100% wynagrodzenia pracownika. Od 34. dnia (od 15. dnia w przypadku, o którym mowa powyżej) przysługuje zasiłek chorobowy.

Okres 33 dni niezdolności do pracy (lub 14 dni) w danym roku kalendarzowym ustala się, sumując poszczególne niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym. Nie ma przy tym znaczenia to, czy pracownik w ciągu roku zmieniał pracę, czy był zatrudniony u jednego pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego >>

Przykład

Do 31 lipca 2009 r. pracownik pracował w firmie X i przez 20 dni (od 2 do 21 lutego) był niezdolny do pracy. Następnie został zatrudniony u pracodawcy Y, gdzie przedstawił świadectwo pracy, z którego wynikało, za ile dni w 2009 r. poprzedni pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie chorobowe. W nowym miejscu pracy był niezdolny do pracy przez 15 dni (od 4 do 18 września). Pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie chorobowe za 13 dni (sumując z liczbą dni niezdolności do pracy w lutym), a za 2 dni zasiłek chorobowy.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia chorobowego, gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa. W takiej sytuacji pracownikowi od pierwszego dnia choroby przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.


Gdy 31 grudnia wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy

Jeżeli 31 grudnia pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, a niezdolność do pracy pracownika trwa nieprzerwanie, to od 1 stycznia powinien wypłacać nadal wynagrodzenie chorobowe. Jednak, co jest bardzo istotne, wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego okres 33 dni (14 dni) powinien być liczony od początku.

Przykład

Pracownik przedstawił zwolnienie lekarskie od 4 grudnia 2009 r. do 3 stycznia 2010 r. W ciągu 2009 r. był niezdolny do pracy tylko przez 3 dni (w marcu), za okres od 4 do 31 grudnia 2009 r. (28 dni) przysługuje mu więc prawo do wynagrodzenia chorobowego. Za okres od 1 do 3 stycznia 2010 r. powinien otrzymać również wynagrodzenie chorobowe, z tym że okres 33 dni pracodawca będzie liczył od początku (mimo że okres 33 dni w 2009 r. nie został wykorzystany). Jeżeli w 2010 r. pracownik ponownie stanie się niezdolny do pracy, to wynagrodzenie chorobowe będzie mu przysługiwało przez 30 dni (33 dni – 3 dni za 1, 2 i 3 stycznia).

Czy musi istnieć związek między śmiercią rencisty a chorobą zawodową, aby uzyskać prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego >>

Natomiast w przypadku gdy 31 grudnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia pracodawca nadal powinien wypłacać mu zasiłek za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Gdy po przerwie pracownik ponownie stanie się niezdolny do pracy, to będzie mu przysługiwać wynagrodzenie chorobowe na podstawie art. 92 k.p. Okres 33 dni (14 dni) należy liczyć od początku drugiej niezdolności do pracy.

Przykład

Pracownik jest niezdolny do pracy od 30 listopada 2009 r. i przewiduje, że choroba przedłuży się do stycznia 2010 r. Od 30 listopada pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, ponieważ w 2009 r. (w kwietniu i maju) przebywał na zwolnieniach lekarskich łącznie przez 33 dni, za które otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Jeżeli pracownik będzie nieprzerwanie przebywał na zwolnieniu lekarskim np. do 15 stycznia 2010 r., to za okres od 30 listopada do 31 grudnia 2009 r. ma prawo do zasiłku chorobowego, a więc od 1 do 15 stycznia 2010 r. nadal będzie mu przysługiwał zasiłek. W przypadku gdy pracownik stanie się niezdolny do pracy ponownie np. w kwietniu, to za tę niezdolność (przez okres 33 dni) będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego na podstawie art. 92 k.p.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA