REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zakaz latania samolotem uprawnia kobietę w ciąży do zasiłku chorobowego

Zuzanna Michalska

REKLAMA

Pracownica naszej firmy, która jest w ciąży, była na urlopie w Stanach Zjednoczonych. Z powodu złego samopoczucia udała się tam do lekarza. Lekarz wydał jej zaświadczenie, które przesłała do nas, że ze względu na stan zdrowia, do czasu jego poprawy, nie powinna lecieć samolotem. Czy takie zaświadczenie lekarskie należy traktować jak zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy? Czy możemy żądać, aby pracownica tłumaczyła na swój koszt zaświadczenie na język polski? Czy na podstawie takiego zaświadczenia powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Pracownica nie dostarczyła zwolnienia lekarskiego orzekającego niezdolność do pracy, dlatego nie ma prawa do świadczeń chorobowych (wynagrodzenia/zasiłku chorobowego). Zaświadczenie, które wystawił lekarz w Stanach Zjednoczonych, dotyczy wyłącznie zakazu lotu samolotem, natomiast nie orzeka niezdolności do pracy. Mogą Państwo żądać, aby pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie wystawione w Stanach Zjednoczonych wraz z jego tłumaczeniem na język polski.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik ma prawo do świadczeń (wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego) zastępujących wynagrodzenie za pracę w przypadku orzeczenia przez lekarza niezdolności do pracy. Świadczenia chorobowe płatnik wypłaca za okres niezdolności do pracy poświadczony stosownym zaświadczeniem lekarskim. W Polsce zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy lekarz wystawia na formularzu ZUS ZLA.

Dowodem przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:

  • wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza,
  • opatrzone datą wystawienia i podpisem oraz
  • określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaświadczenie lekarskie wystawione za granicą, które nie spełnia wszystkich warunków, np. nie określa okresu niezdolności do pracy, nie jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

Zaświadczenie, które przesłała Państwu pracownica, nie orzeka o niezdolności do pracy, tylko o zaleceniu lekarskim powstrzymania się od lotu samolotem. Dlatego zaświadczenie to nie jest podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy w Polsce. Na tej podstawie nie mogą Państwo wypłacić pracownicy ani wynagrodzenia chorobowego, ani zasiłku chorobowego.

Obowiązek przetłumaczenia na język polski zwolnienia lekarskiego nie dotyczy zaświadczeń wystawionych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) lub konfederacji Szwajcarskiej. Zwolnienia lekarskiego nie trzeba tłumaczyć, jeżeli zostało wystawione w języku urzędowym takiego państwa. Stany Zjednoczone nie są członkiem UE, EFTA, EOG ani Konfederacji Szwajcarskiej, dlatego podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy jest wystawione przez amerykańskiego lekarza zaświadczenie o niezdolności do pracy przetłumaczone na język polski.

Prawa do świadczeń chorobowych nie ma również pracownica, która zaświadczenie o okresie ochronnym dla kobiety w ciąży otrzyma od niemieckiego lekarza. Takie zaświadczenie – wydawane w Niemczech w celu przyznania zasiłku macierzyńskiego – w Polsce jest traktowane jak zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu. Dlatego na jego podstawie nie można wypłacić wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego z ubezpieczeń społecznych w Polsce. Natomiast dokument ten jest dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego w Polsce za okres przed porodem.

Na podstawie zaświadczenia lekarskiego, które przesłała Państwu pracownica, mogą Państwo usprawiedliwić jej nieobecność w pracy, ale będzie to nieobecność usprawiedliwiona bezpłatna, ponieważ w tej sytuacji nie przysługuje jej prawo do świadczeń w razie choroby.

Podstawa prawna

  • art. 6, art. 7, art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 5, § 5a, § 12 pkt 1 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA