Czy od umowy zlecenia i umowy o dzieło pobiera się składki?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami prawa ubezpieczeń społecznych składki do ZUS odprowadza się przede wszystkim od pracowników. Pracownik natomiast to osoba wykonywająca pracę na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę a także na podstawie powołania, mianowania lub wyboru. Pracownikami nie są natomiast osoby wykonujące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.
REKLAMA
Umowa zlecenie
Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca usługi na podstawie umowy zlecenia i innych umów do których stosuje się przepisy o zleceniu podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.
Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt. 4
Zobacz: Kiedy można odroczyć termin płatności składek?
Umowa o dzieło
Umowa o dzieło regulowana jest podobnie jak umowa zlecenia przez kodeks cywilny. Jest to zatem umowa cywilnoprawna a nie umowa o pracę. Jednak odmiennie niż przy wyżej omawianej umowie nie jest ona podstawą do naliczania składek na ubezpieczenie społeczne.
Są tylko dwie sytuacje w których należy od umowy o dzieło odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne. Mianowicie gdy:
- Umowę zawarło się z pracodawcą
- Umowę zawarło się z innym podmiotem ale pracę wykonuje się na rzecz pracodawcy.
Tylko w tych dwóch wypadkach odprowadza się składki.
Zobacz serwis: Spory z ZUS
Co korzystniejsze?
Dla pracownika bez wątpienia korzystniej jest zawrzeć umowę zlecenie. W takim bowiem wypadku odprowadzane są od niego składki. Sam pracownik natomiast jest ubezpieczony.
Od umowy o dzieło nie odprowadza się składek. Okres wykonywania pracy na tej podstawie nie jest zaliczany jako okres składkowy. Nie zalicza się tego okresu przy ustalaniu emerytury. Jednak można się spodziewać większych pieniędzy zawierają ten rodzaj umowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat