Kategorie

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą

Joanna Pysiewicz-Jężak
Pracownik wykonujący dla swojego pracodawcy zadania na podstawie umowy cywilnoprawnej musi liczyć się z tym, że taka umowa traktowana jest do celów ubezpieczeniowych jak umowa o pracę.

Najbardziej powszechną umową, na podstawie której wykonywana jest praca, jest umowa o pracę. Jednak praca może być również wykonywana na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym m.in. umowy-zlecenia. Umowa-zlecenie przez obniżenie kosztów pracy jest korzystna dla pracodawców. Niekiedy, mimo że nie wiążą się z nią przywileje przewidziane w Kodeksie pracy, jest również preferowana przez samych zleceniobiorców. Ze względu na wyższe koszty uzyskania przychodów mogą oni osiągać wyższe wynagrodzenie netto niż pracownicy. Od umowy-zlecenia osoby, która zatrudniona jest u innego pracodawcy na umowę o pracę i osiąga z tego tytułu dochód równy lub wyższy od kwoty minimalnego wynagrodzenia albo jest uczniem lub studentem do ukończenia 26 lat, nie pobiera się składek na ubezpieczenia społeczne. To powoduje sytuację, że zleceniobiorca otrzymuje wyższe wynagrodzenie, niż gdyby był zatrudniony na dwóch umowach o pracę. Często zdarza się i tak, że pracownika łączy z tym samym pracodawcą również umowa-zlecenie. Wówczas jego dochód z umowy-zlecenia traktowany jest jak dochód z umowy o pracę.

Wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia

Reklama

Zgodnie z uregulowaniami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (zwanej dalej ustawą systemową) za osobę wykonującą pracę na podstawie umowy-zlecenia zleceniodawca zobowiązany jest odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne (obowiązkowo na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz dobrowolnie na chorobowe; ubezpieczeniu wypadkowemu podlega, jeżeli wykonuje pracę w miejscu lub siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę; od 1 styczna 2010 r. obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu będą podlegali wszyscy zleceniobiorcy) i ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli zleceniobiorca jest równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega z umowy o pracę. Natomiast w przypadku gdy na podstawie umowy o pracę otrzymuje co najmniej minimalne wynagrodzenie, ubezpieczenia z umowy-zlecenia są dobrowolne, a obowiązkowa jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Należy pamiętać, że uczniowie lub studenci, do ukończenia 26 lat, wykonujący umowę-zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.


WAŻNE!

Przy umowie-zleceniu, inaczej niż jest to przy umowie o pracę, koszty uzyskania przychodów są wyższe i wynoszą 20% kwoty przychodu pomniejszonego o składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.

Przykłady

W umowie-zleceniu strony umówiły się na wynagrodzenie wynoszące 3000 zł. Zleceniobiorca nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń. Zleceniodawca potrąca więc składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe oraz składkę chorobową, gdyż zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) i ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy:

● podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne: 3000 zł,

● składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne 9,76% – 292,80 zł, rentowe 1,5% – 45 zł i chorobowe 2,45% – 73,50 zł): 411,30 zł,

● podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 3000 zł – 411,30 zł = 2588,70 zł

● składka na ubezpieczenie zdrowotne: 9% x 2588,70 zł = 232,98 zł; 7,75% x 2588,70 zł = 200,62 zł,

● koszty uzyskania przychodu: 2588,70 zł x 20% = 517,74 zł,

● podstawa obliczenia zaliczki na podatek dochodowy: 3000 zł – 411,30 zł – 517,74 zł = 2070,96 zł, po zaokrągleniu 2071 zł,

● zaliczka na podatek dochodowy: 2071 zł x 18% = 372,78 zł,

● zaliczka do urzędu skarbowego: 372,78 – 200,62 zł = 172,16 zł = po zaokrągleniu 173 zł

Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie w wysokości: 2182,72 zł

● 3000 zł – 817,28 zł (411,30 zł + 232,98 zł + 173 zł) = 2182,72 zł.

***

Pracownik, o którym mowa wyżej, został zatrudniony na podstawie umowy o pracę u innego pracodawcy z wynagrodzeniem wyższym od wynagrodzenia minimalnego. Dlatego zleceniodawca potrąca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy:

● przychód uzyskany przez zleceniobiorcę: 3000 zł,

● podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 3000 zł,

● składka na ubezpieczenie zdrowotne: 9% x 3000 zł = 270 zł; 7,75% x 3000 zł = 232,50 zł,

● koszty uzyskania przychodu: 3000 zł x 20% = 600 zł,

● podstawa obliczenia zaliczki na podatek dochodowy: 3000 zł – 600 zł = 2400 zł,

● zaliczka na podatek dochodowy: 2400 zł x 18% = 432 zł,

● zaliczka do urzędu skarbowego: 432 zł – 232,50 zł = 199,50 zł = po zaokrągleniu 200 zł,

Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie w wysokości: 2530 zł [3000 zł – 470 zł (270 zł + 200 zł)].

Pracownik będący jednocześnie zleceniobiorcą

Reklama

Zgodnie z ustawą systemową za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy oraz osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej).

Oznacza to, że umowa-zlecenie zawarta z własnym pracodawcą traktowana jest dla celów ubezpieczeniowych jak umowa o pracę. Pracownik, z którym pracodawca zawiera umowę-zlecenie podlega więc obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi w takim przypadku łączny przychód uzyskiwany z tytułu umowy o prace i umowy-zlecenia. Należy pamiętać, że składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne należy obowiązkowo odprowadzać również, gdy umowa-zlecenie nie została zawarta z własnym pracodawcą, ale w ramach takiej umowy wykonywana jest praca na rzecz pracodawcy, z którym zleceniobiorca pozostaje w stosunku pracy.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?