Zwolnienie lekarskie bez wynagrodzenia
REKLAMA
ZUS stwierdza, iż brak jest uzasadnienia dla żądania wynagrodzenia za wystawianie zaświadczeń ZUS-ZLA, ponieważ żadne przepisy prawne określające zasady wydawania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy nie przewidują takiej możliwości.
REKLAMA
Orzekanie o stanie zdrowia, a tym samym wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy, zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty jest częścią wykonywania zawodu lekarza. Z kolei w myśl przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy jest także jedną z form przekazywania przez lekarza informacji o stanie zdrowia pacjenta.
Ważne przesłanki wynikają również z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Otóż osoby ubezpieczone mają zagwarantowane prawo do uzyskiwania (nieodpłatnie) orzeczeń i zaświadczeń lekarskich, jeżeli są one związane m.in. z niezdolnością do pracy. Wykorzystywanie tych zaświadczeń jako podstawy do ustalania zasiłku chorobowego przez ZUS jest konsekwencją czynności wykonywanych przez lekarza leczącego.
Przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa określają zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy i obowiązki lekarzy w tym zakresie. Za wypełnienie druku ZUS ZLA ustawa nie przewiduje żadnych opłat.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat