Kategorie

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdy pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy

Anna Michalska
Od 25 czerwca 2009 r. zatrudniamy pracownika, który wcześniej przez 11 lat pracował na umowę o pracę w innej firmie. Przyznaliśmy pracownikowi prawo do zmiennego wynagrodzenia. Przed zawarciem umowy o pracę z naszą firmą przez 6 miesięcy pracownik pobierał zasiłek dla bezrobotnych, a od 20 lipca 2009 r. choruje. Czy będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby i jak wyliczyć podstawę wymiaru przysługującego mu świadczenia?

Zatrudniony u Państwa pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Podstawą wymiaru przysługującego pracownikowi wynagrodzenia chorobowego jest uzupełnione wynagrodzenie za lipiec 2009 r.

UZASADNIENIE

Reklama

Osoba, która ma co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego lub ubezpieczenia społecznego (przed 1 stycznia 1999 r.), w trakcie podlegania kolejnemu obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do wynagrodzenia chorobowego/zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania. Oznacza to, że osoba zatrudniona z 10-letnim stażem pracy na umowę o pracę ma prawo do świadczeń z tytułu choroby od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Zatem pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, mimo że choroba powstała przed upływem 30 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu aktualnego zatrudnienia.

Jeżeli stosunek pracy nie został nawiązany od pierwszego dnia miesiąca (tj. pierwszy miesiąc jest niepełnym kalendarzowym miesiącem zatrudnienia), a choroba powstała w miesiącu następnym, obowiązuje specyficzna zasada ustalania podstawy wymiaru świadczenia przysługującego za czas choroby (tj. wynagrodzenia/zasiłku). W tym przypadku podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi wynagrodzenie za pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia (a więc za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy) po uzupełnieniu.

Jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, podstawę wymiaru zasiłku stanowi określona w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, kwota pełnego miesięcznego przychodu pracownika pomniejszonego o pełną kwotę miesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne, która zostałaby potrącona z wynagrodzenia pracownika, gdyby przepracował cały miesiąc.

Sposób ustalenia kwoty pełnego wynagrodzenia zmiennego (uzupełnienia wynagrodzenia) zależy od tego, czy pracownik osiągnął w tym miesiącu wynagrodzenie. Jeżeli pracownik przepracował chociaż jeden dzień i otrzymał wynagrodzenie, to wypłacone wynagrodzenie płatnik powinien podzielić przez liczbę dni roboczych, w których zostało ono osiągnięte, a następnie pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik miał obowiązek w tym miesiącu przepracować.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 22 czerwca 2009 r., ze zmiennym wynagrodzeniem, zachorował 29 lipca 2009 r. Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 9 dni, czyli od 29 lipca do 6 sierpnia 2009 r. W lipcu przepracował 20 dni, a miał obowiązek przepracować 23 dni. Przychód pracownika za przepracowane 20 dni wyniósł 2000,50 zł, tj. po pomniejszeniu o składki finansowane przez pracownika – 1726,23 zł. Wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował wszystkie dni robocze, wynosi 1985,16 zł, zgodnie z wyliczeniem:

1726,23 zł : 20 x 23 dni = 1985,16 zł.

Podstawą wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownika jest w tym przypadku kwota 1588,13 zł:

1985,16 zł x 80% = 1588,13 zł.

Reklama

Jeżeli pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie zmienne, zachorował przed upływem pierwszego kalendarzowego miesiąca zatrudnienia i nie otrzymał w tym miesiącu żadnego wynagrodzenia, jako podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy przyjąć kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za ten miesiąc pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy.

Jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe miesięczne oraz składniki wynagrodzenia w wysokości zmiennej (np. premię uwzględnianą w podstawie wymiaru zasiłku), to w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie stałe miesięczne w wysokości wynikającej z umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy, zaś zmienne składniki wynagrodzenia uzupełnić według podanych wyżej zasad.

Podstawa prawna

 • art. 4 ust. 1 pkt 1, ust. 3 pkt 3, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?