reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy

Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy

Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umów zlecenia kilka osób, które jednocześnie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w innych firmach. Jak stosować koszty uzyskania przychodów i kwotę zmniejszającą podatek wobec tak zatrudnionych osób?

W przypadku zatrudnienia osoby na podstawie umowy zlecenia koszty uzyskania przychodów mogą wynosić 20% przychodów lub 50% przychodów, albo tyle, ile kosztów podatnik (zleceniobiorca) faktycznie poniósł. Koszty mogą również w ogóle nie być stosowane. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Sposób i wartość ustalania kosztów uzyskania przychodów od umowy zlecenia zależy od przedmiotu umowy.

Koszty uzyskania przychodów

Zasadniczo koszty uzyskania przychodów od należności z tytułu umowy zlecenia wynoszą 20% przychodów. Jeżeli zleceniobiorca został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych (obowiązkowych lub dobrowolnych), wówczas 20% kosztów uzyskania przychodów liczy się od przychodów pomniejszonych o pobrane składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego, czyli zleceniobiorcę, tj. części składek emerytalnej i rentowej oraz chorobowej.

Jednak w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia osoby, która jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej firmie, najczęściej składki na ubezpieczenia społeczne nie będą potrącane, ponieważ są dobrowolne i jako takie rzadko są potrącane na wniosek zleceniobiorcy (aby wystąpiła dobrowolność, wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę musi być równe lub wyższe niż wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę). Wówczas koszty uzyskania przychodów oblicza się jako 20% od kwoty przychodów.

W taki sam sposób oblicza się 50% kosztów uzyskania przychodów. Koszty te można potrącić w tej wysokości wyłącznie wtedy, gdy w wyniku umowy zlecenia:

  • nastąpiła zapłata twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
  • poniesiono opłatę licencyjną za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, którą wykonawca otrzymał w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
  • twórca lub artysta wykonawca skorzystał z praw autorskich lub z praw pokrewnych.

Bardzo ważne jest zatem rozstrzygnięcie, czy w danym przypadku w wyniku wykonania umowy zlecenia doszło do powstania utworu w rozumieniu przepisów o prawie autorskim.

Na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania. Utworami w tym rozumieniu mogą być utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwo przemysłowe, architektoniczne, muzyczne, słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne, audiowizualne (w tym filmowe). Nie stanowią natomiast przedmiotu prawa autorskiego akty normatywne, urzędowe dokumenty, znaki, symbole, opublikowane opisy patentowe lub ochronne, proste informacje prasowe. Utwór cechuje również to, że jest związany z osobą twórcy na tyle, że jest mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identycznie skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny albo zasadniczo zbliżony rezultat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama